waga w ciąży
fot. fotolia

Kontrola wagi w ciąży

Ile powinna ważyć kobieta w ciąży? Czy nadwaga lub niedowaga w ciąży do powód do niepokoju? Jak często ciężarna powinna się ważyć?
Monika Karbarczyk
waga w ciąży
fot. fotolia

Kiedy robi się pomiar wagi w czasie ciąży?

Ciężarna powinna być ważona podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę lub u położnej, a więc co 4-5 tygodni. Wyniki powinny być zapisywane w karcie ciąży. 
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

W jakim celu należy kontrolować wagę u kobiet w ciąży?

Pomiar masy ciała u ciężarnej wykonuje się, by sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo. Zbyt duży przyrost masy ciała, jak i zbyt mały są niebezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka. Nadwaga sprzyja nadciśnieniu czy cukrzycy ciążowej, natomiast niedowaga w ciąży może przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka, a także może prowadzić do zaburzeń w rozwoju dziecka (zwłaszcza układu nerwowego).

Czy do badania trzeba się przygotować?

Do tego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Aby jednak wyniki były miarodajne, lepiej nie robić pomiaru wagi tuż po posiłku. Warto też pamiętać, by ważyć się o tej samej porze dnia (rano lub wieczorem). 

Jak powinny przybierać na wadze kobiety w ciąży?

Każda kobieta w ciąży przybiera na wadze w różnym tempie. Przyjmuje się jednak, że w pierwszym trymestrze ciężarna tyje około 1-2 kg, w drugim trymestrze około 6 kg, a w trzecim - około 5 kg. Kobiety o szczupłej sylwetce (poniżej BMI 20) przez 9 miesięcy powinny przybrać na wadze od 12,5 do 18 kg, z normalną wagą (BMI 21-26) od 11,5 do 16 kg, a z nadwagą (BMI 26 i wyżej) - od 7 do 11 kg. 

Skorzystaj z naszego kalkulatora BMI

Co powinno zaniepokoić ciężarną?

Jeśli w ciągu jednego tygodnia przyszła mama przytyje kilogram i więcej, dokuczają jej obrzęki, które nie ustępują nad ranem, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 
Jeśli na początku ciąży przyszła mama straci około 1-2 kg, nie powinna się niepokoić. Przyczyną ewentualnego spadku wagi mogą być nudności. Jednak spadek wagi w późniejszym okresie, to powód do niepokoju. Niedowaga w ciąży może przyczynić się do anemii u ciężarnej czy przyczynić się do przedwczesnego porodu. Natomiast nadwaga może przyczyniać się do nadciśnienia czy cukrzycy ciążowej i prowadzić do wcześniejszego rozwiązania ciąży. 

Sprawdź, czy twoja waga jest prawidłowa: Kalkulator wagi w ciąży

Artykuł był konsultowany przez położną Agnieszkę Danaj z Centrum Medycznego Damiana.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy