Ostrożności nigdy za wiele – na co powinna uważać kobieta w ciąży?

Ciąża to nie choroba, ale podczas tych dziewięciu miesięcy musisz szczególnie uważać na siebie. Dowiedz się, jak to robić.
kobieta, mama, ciąża, komputer, praca
W ciąży pojawia się wiele różnych pytań. Próbujemy rozwiać te najczęstsze.

Co robić, gdy pojawią się zawroty głowy?

Jeśli poczujesz zawroty głowy, gdy nagle wstaniesz z łóżka, usiądź i pochyl głowę do kolan. Jeśli leżysz, stopy unieś tak, by były wyżej niż głowa. Głęboko oddychaj. Powodem takich dolegliwości jest zmieniające się teraz ciśnienie krwi.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Jak sobie radzić z bólem głowy?

Bóle głowy w ciąży mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi, głodem i uderzeniami gorąca. Zanim jednak sięgniesz po tabletki przeciwbólowe, pospaceruj, wymasuj skroń (sprawdź: Jak sobie radzić z bólem głowy bez tabletki?). Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się telefonicznie ze swoim lekarzem ginekologiem, który zaleci odpowiednie leki – te, które łykałaś przed ciążą, mogą zawierać aspirynę, a tym samym wpływać na krzepliwość krwi i być niebezpieczne i dla ciebie, i dla płodu. Jeśli nie możesz się z nim skontaktować, możesz wziąć jednorazowo tabletkę zawierającą paracetamol.

Kiedy ból głowy może zapowiadać kłopoty?

Większość kobiet stwierdza, że bóle głowy ustępują najczęściej po pierwszym trymestrze ciąży. W przypadku ciąży zaawansowanej (trzeci trymestr) ból głowy, zwłaszcza u kobiet w pierwszej ciąży i tych, które mają obrzęki, czują się podekscytowane, nie mogą spać i mają ból w nadbrzuszu, może być symptomem stanu przedrzucawkowego. Wtedy zgłoszenie się do lekarza jest konieczne. Jeśli przed ciążą cierpiałaś na nadciśnienie, to pojawiające się bóle głowy (zwłaszcza w części potylicznej) mogą być spowodowane wzrostem ciśnienia.

Jak sobie radzić z niegroźną infekcją?

Bez porozumienia z lekarzem w ciąży nie wolno brać żadnych lekarstw. Warto wiedzieć, że przyjmowanie w tym czasie witamin, preparatów łagodzących objawy przeziębienia, syropów na kaszel czy choćby zwykłych kropli na katar jest ryzykowne, szczególnie na początku ciąży. Jest to etap organogenezy (kształtowania się głównych narządów organizmu dziecka) i w tym czasie leki wieloskładnikowe mogą być niebezpieczne. W skład popularnych leków przeciwgrypowych wchodzi wiele substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Tylko preparaty homeopatyczne są w czasie ciąży bezpieczne. Jeśli nie uda ci się uniknąć infekcji, pojawi się katar i kaszel, ale bez gorączki, wypróbuj tradycyjne metody leczenia – czosnek, gorącą herbatę z malinami, miód. Te domowe specyfiki działają napotnie, lekko przeciwgorączkowo, czasem troszkę uspokajająco.

Czym zwalczać gorączkę w ciąży?

Jeśli pojawi się gorączka, to znaczy, że sprawa jest poważniejsza i trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego. Czasem pacjentki pytają, czy powinny brać leki, które zalecił lekarz, szczególnie antybiotyki. Lekarze pierwszego kontaktu wiedzą, że przyszła mama pewnych leków nie może przyjmować i jeśli zlecają antybiotyk w ciąży, to znaczy, że jest to uzasadnione. Pamiętaj, że dla dziecka szkodliwe jest nie tylko przyjmowanie przez ciebie leków, ale także i twoja choroba. W tej sytuacji trzeba wybrać mniejsze zło. Jeśli podwyższona temperatura pojawi się wieczorem i nie uda ci się skontaktować z lekarzem, weź jedną tabletkę z paracetamolem i połóż się do łóżka. Najlepiej byłoby, gdybyś rano skontaktowała się z lekarzem, jeśli nadal będziesz źle się czuła.

Sprawdź: Czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie?

Czy muszę iść do lekarza, jeśli uderzyłam się w brzuch?

Jeżeli nie był to bezpośrednio uraz brzucha, np. upadłaś na plecy, potknęłaś się i osunęłaś na kolana, nie ma potrzeby wszczynania alarmu. Po takim wypadku musisz się jednak starannie obserwować. Co może świadczyć o tym, że dzieje się coś złego? Na przykład bolesność przy ucisku macicy, krwawienia, zaburzenia ruchliwości dziecka. (Jeśli dzieje się coś, co wzbudza jakiekolwiek twoje wątpliwości, zgłoś się do lekarza, choćby na izbie przyjęć). Na szczęście takie drobne urazy bardzo rzadko prowadzą do groźnych następstw – porodu przedwczesnego, czy oddzielenia się łożyska.

Co z dźwiganiem, czy można nosić dziecko na rękach?

Często kobiety pytają, czy mogą nosić starsze dziecko, które czasem „bębni” po brzuchu mamy. Maleństwo jest dość dobrze chronione. Płyn owodniowy amortyzuje uderzenia, w pępowinie znajduje się substancja, która dodatkowo ochrania naczynia krwionośne przed uciśnięciem.

Podyskutuj: Ile może dźwigać kobieta w ciąży?

Ocena (5 ocen)

4.8
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy