jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku

Bezsenność u niemowląt – czy to niebezpieczne?

Bezsenność – choroba XXI wieku – alarmują specjaliści. Czy ten problem dotyczy także niemowląt? Jakie może mieć konsekwencje niedobór snu dla dziecka?
jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku

Nieprzespana noc – bez względu na przyczynę – zawsze ma swoje nieprzyjemne konsekwencje następnego dnia.  Złe samopoczucie, rozdrażnienie, utrudniona koncentracja – to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą się pojawić i dezorganizować skutecznie nasze funkcjonowanie. Jeśli bezsenność trwa dłużej jej skutki mogą być znacznie poważniejsze – alarmują naukowcy z Laboratorium Snu i Neuroobrazowania na Uniwersytecie w Berkeley. Organizm pozbawiony odpowiedniej ilości snu przez dłuższy okres czasu odczuje to dotkliwie i w sferze fizycznej i psychicznej. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Czy kłopoty ze snem i ich negatywne skutki dotyczą także dzieci? Sen dla niemowląt to podstawa ich prawidłowego rozwoju. Podczas snu maleńki organizm zwalnia swój tryb pracy o ok.33%. Wolniej przebiega proces metabolizmu, wolniej pracuje serduszko i układ oddechowy, natomiast układ odpornościowy dziecka jest wówczas mobilizowany do działania i wzmacniania całego organizmu. Również układ nerwowy podczas snu intensywnie rozwija się i dojrzewa. Układ hormonalny pracuje intensywniej – wydzielając przede wszystkim tak ważny dla dziecka hormon wzrostu. Gdy dziecko śpi – porządkują się także wszystkie zebrane w ciągu dnia emocje.

Ważne jest, by dziecko od pierwszych chwil życia miało zapewnione optymalne warunki do zdrowego snu. Warto zadbać o systematyczne wietrzenie pomieszczenia, w którym dziecko śpi, o to by temperatura była odpowiednia, by dziecko nie przegrzewało się, ale też by nie marzło. Gdy maluszek ma suchą pieluszkę i pełny brzuszek nic nie powinno już go niepokoić. Specjaliści doradzają by wprowadzać w życie dziecka odpowiednie wieczorne rytuały – takie jak wieczorna kąpiel, wyciszającą muzykę, przyciemnione  światło, by dziecko uczyło się kiedy jest noc, a kiedy dzień – ponieważ nie rodzi się z taką wiedzą, dopiero obserwacje uczą je tego rozróżnienia. Jeśli mimo wszystko dziecko śpi niespokojnie i budzi się w nocy – być może jest głodne, bo jego potrzeby stale wzrastają.  Jeśli mama karmi dziecko mlekiem modyfikowanym może na noc przygotowywać specjalne mleko o większej gęstości np. Mleko HUMANA 2 Plus na Dobranoc. Jest to mleko wzbogacone o płatki gryczane i ryżowe, które są lekkostrawne, nie zawierają glutenu, a powodują, że dziecko ma uczucie sytości na dłużej i dzięki temu może spokojnie przespać  noc. Naturalną i bezpieczną pomocą w przesypianiu nocy może także być ziołowa herbatka dla niemowląt, w skład której wchodzą np. melisa, kwiat malwy, kwiat lipy, tymianek. Bardzo smaczna i kojąca herbatka tego typu to Herbatka Humana Słodkich Snów. Podanie ciepłej ziołowej herbatki utuli delikatnie niemowlę po pełnym emocji dniu i sprawi, że i rodzice docenią coraz dłuższe przespane godziny nocne.
Zdrowy sen to podstawa rozwoju dla niemowląt i dzieci – warto dbać by mogły jak najlepiej i najpełniej korzystać z jego dobrodziejstw.

Czytaj więcej na : www.humana.pl
Karolina Malinowska rekomenduje HUMANA Co to jest mleko modyfikowane? Gdy niemowlę nie chce jeść
Redakcja poleca: Szczepienia skojarzone – co to takiego? [WIDEO]
Czy wiesz, czym są szczepienia wysokoskojarzone? Tak określa się nowoczesne szczepionki 4-, 5- lub 6-składnikowe. Dlaczego są popularne? Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wymagają tylko jednego wkłucia, a chronią przed odpowiednio 4, 5 lub 6 różnymi chorobami zakaźnymi. Tym samym to doskonały sposób, by zmniejszyć ból podczas szczepienia u dziecka i związany z nim... stres u rodziców.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy