Bransoletki z gumek
fot. Fotolia

Bransoletki z gumek są bezpieczne! Gorąca informacja UOKiK

Żadna ze zbadanych próbek kolorowych gumek do wyplatania bransoletek pobranych z polskich sklepów nie jest groźna dla dzieci – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Jeśli bałaś się, że twoje dziecko bawi się niebezpiecznymi zabawkami, możesz być teraz spokojna.
Aleksandra Sobieraj
Bransoletki z gumek
fot. Fotolia

W listopadzie specjalistyczne laboratorium UOKiK w Łodzi przebadało 10 partii popularnych gumek i zawieszek do wyplatania tak modnych wśród dzieci bransoletek. Osiem z nich Inspekcja Handlowa pobrała ze sklepów na terenie całego kraju, dwie pochodziły z przesyłek zatrzymanych na naszej granicy przez służby celne. Oprócz zestawów gumek w różnych kolorach badane były także zawieszki, których dzieci używają przy wyplataniu bransoletek (inspekcja pobrała ze sklepów 13 ich rodzajów).

Laboratorium sprawdzało obecność ftalanów – związków chemicznych, których występowanie w zabawkach w stężeniach wyższych niż 0,1 proc. jest zabronione z uwagi na negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną dzieci. Analiza laboratoryjna wykazała, że żadna z próbek (zawierających i gumki, i zawieszki) pochodzących z polskich sklepów nie zawiera szkodliwych dla dzieci substancji.

Zobacz też: Jak zrobić słodkie ozdoby na choinkę

Niestety, badania zawieszek do gumkowych bransoletek, zatrzymanych na granicy przez funkcjonariusz Służby Celnej wykazały, że został w nich przekroczony dopuszczalny poziom stężenia ftalanów (ponad 44 proc. w jednym zestawie oraz ponad 40 proc. w drugim). Zakwestionowane zabawki – komplety zawierające 10 i 23 różne zawieszki – nie zostaną dopuszczone do sprzedaży w Polsce i na terenie Unii Europejskiej.

UOKiK, który przygląda się gumkom do wyplatania bransoletek od połowy września, otrzymał też z czterech państw Unii Europejskiej potwierdzenie, że w zbadanych przez nie zestawach gumek nie wykryto ftalanów w niedozwolonych ilościach.

Sprawdź też, czy zabawka, którą chcesz kupić, nie znajduje się w:

Źródło: www.uokik.gov.pl
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy