Bursztyn na ząbkowanie: skuteczność i bezpieczeństwo naszyjników z bursztynu dla niemowląt

Stosowanie bursztynu na ząbkowanie ma przynosić ulgę dziecku. Naszyjnik lub bransoletka z bursztynu zawierają kwas bursztynowy, który uwalnia się pod wpływem temperatury ciała dziecka i uśmierza ból podczas ząbkowania – twierdzą producenci naszyjników. Eksperci przestrzegają przed ich używaniem, ponieważ koraliki na ząbkowanie mogą skutkować zadławieniem.

Zobacz inne z serii: Bezpieczeństwo w domu (16)

Bursztyn jako sposób na ból przy ząbkowaniu staje się coraz popularniejszy na całym świecie, szczególnie wśród ekorodziców. Zdaniem entuzjastów bałtycki bursztyn rozgrzewa się pod wpływem temperatury ciała dziecka, uwalniając kwas bursztynowy, który ma działanie uśmierzające ból i działa lepiej od gryzaków. Czy bursztynowe naszyjniki i bransoletki na ząbkowanie rzeczywiście pomagają i są bezpieczne?
 

Bursztyn na ząbkowanie:

  1. Jak używać bransoletki i naszyjnika z bursztynu na ząbkowanie?
  2. Uśmierzanie bólu przy wyrzynających się zębach
  3. Bezpieczeństwo koralików z bursztynu na ząbkowanie

Jak używać bransoletki i naszyjnika z bursztynu na ząbkowanie?

Przede wszystkim trzeba wyraźnie podkreślić, że bursztyn na ząbkowanie stosowany jako pomoc przy bolesnym wyrzynaniu się mleczaków u niemowlaka, nie powinien być używany jak gryzaki dla dzieci. Zdaniem producentów bursztynowych koralików dla dzieci, kwas bursztynowy wchłania się przez skórę dziecka, trafiając do jego krwiobiegu i tym samym przynosi ulgę ząbkującemu dziecku, może więc być stosowany jako naturalna alternatywa dla żelu.

Czy bursztyn na ząbkowanie uśmierza ból przy wyrzynających się zębach?

W bałtyckich bursztynach znajduje się od 3-8 proc. kwasu bursztynowego. Nie ma jednak naukowych danych, które potwierdzałyby tezę o łagodzącym wpływie bursztynu na ból podczas ząbkowania. Nie zmienia to jednak faktu, że bursztynowe korale są coraz popularniejsze wśród rodziców. Stosowała je u córki m.in. Gisele Bündchen. W Polsce też możemy już bez problemu kupić takie korale lub bransoletki na ząbkowanie, wyprodukowane z myślą o niemowlętach, którym wyrzynają się zęby mleczne.
 
 

❤❤❤

Post udostępniony przez Gisele Bündchen (@gisele)


Kwas bursztynowy znajduje się również w owocach i warzywach, winie i piwie. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się go jako regulator kwasowości i wzmacniacz smaku (E363).

Czy koraliki z bursztynu dla dzieci są bezpieczne?

Bursztynowy naszyjnik dla niemowlaka grozi zadławieniem lub uduszeniem – przestrzegają eksperci. Amerykańska Akademia Pediatrów jasno stwierdza, że małe dzieci nie powinny nosić żadnych koralików na ząbkowanie, ponieważ ryzyko uduszenia jest zbyt wysokie. W Kanadzie wydano nakaz opatrywania produktu ostrzeżeniem o groźbie uduszenia, we Francji i Szwajcarii wydano zakaz sprzedaży w aptekach korali z bursztynu na bolesne ząbkowanie.

Producenci naszyjników z bursztynu na ząbkowanie dla dzieci twierdzą, że takie korale są bezpieczne, bo każdy bursztyn jest obustronnie zabezpieczony supełkiem, jeśli więc dojdzie do rozerwania korali, odczepi się tylko jeden koralik. Trzeba jednak pamiętać, że jeden koralik wystarczy, żeby doszło do zadławienia u dziecka.
Jeśli mimo tych ostrzeżeń, chcesz kupić dziecku naszyjnik z bursztynu na ząbkowanie, pamiętaj, żeby zawsze pilnować malucha, gdy będzie go nosił i nigdy nie pozwalaj mu spać w koralach. Ta sama rada dotyczy także bransoletki z bursztynu dla niemowlaka i innych bursztynowych ozdób.
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy