plastikowa butelka dla niemowlaka, szklana butelka dla niemowlaka, bisfenol A, BPA, ftalany, bisfenol S, plastikowe talerze
fot. Fotolia

Butelka plastikowa czy szklana? Sprawa jest oczywista!

Gdy plastikowa butelka czy kubeczek wypadnie dziecku z rączek, nie rozpryśnie się na tysiące kawałków i nie pokaleczy. Ale czy rzeczywiście plastikowe naczynia są lepsze od szklanych? Ustaliliśmy to razem z ekspertem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Małgorzata Wódz
plastikowa butelka dla niemowlaka, szklana butelka dla niemowlaka, bisfenol A, BPA, ftalany, bisfenol S, plastikowe talerze
fot. Fotolia
Plastikowe naczynia mają bezsprzeczną zaletę – są nietłukące. Bywają również bardzo ładne, dzięki bajecznym kolorom i wzorom. A jak wiadomo, z ładnego talerzyka czasem maluchom smakuje o wiele bardziej. Jednak to, że naczynie jest ładne i praktyczne, to jeszcze nie wszystko.

Co to jest BPA?

O BPA jest głośno od kilku lat. Za tym skrótem kryje się bisfenol A, czyli substancja chemiczna, która sprawia, że wykonane z plastiku przedmioty są twarde. Niestety, BPA nie tylko utwardza, ale może też przenikać do żywności, z którą trafia do naszego organizmu. Z badań prowadzonych w USA wynika, że wykrywa się ją w moczu aż 90 proc. Amerykanów. A to niedobrze, bo BPA nie jest dla nas obojętne.
 • Podejrzewa się je o szkodliwy wpływ na pracę układu nerwowego, co u dzieci może objawiać się problemami z zachowaniem, a nawet depresją.
 • Obwinia się również o zaburzanie pracy hormonów, czego skutkiem jest np. otyłość, a także o zwiększenie ryzyka chorób serca (im wyższy poziom bisfenolu A w moczu, tym większe ryzyko pojawienia się np. arytmii).

Jaka butelka do karmienia - sprawdź opinie rodziców
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Czy jest obecny w butelkach dla dzieci?

Ze względu na niekorzystne działanie BPA Unia Europejska wprowadziła w 2011 roku zakaz stosowania tej substancji przy produkcji plastikowych butelek dla niemowląt. Firmy wytwarzające butelki oraz smoczki, kubki-niekapki, puszki, w których jest przechowywane mleko, muszą kontrolować zawartość tego związku podczas produkcji. Mimo to nadal jesteśmy narażeni na kontakt z tą substancją, ponieważ bisfenol A może być obecny w wielu innych wyrobach:
 • w plastikowych butelkach, w których kupujemy wodę i inne napoje,
 • w pudełkach przeznaczonych do przechowywania żywności, np. w tzw. lunch boksach, w które pakujemy dzieciom kanapki,
 • w woreczkach foliowych, których używamy do pakowania różnych produktów
 • w plastikowej powłoczce wyściełającej wnętrze konserw.
Czytaj też: Pleśn i grzyb w niekapku

Czy musimy uważać tylko na BPA?

Kanada, Korea Południowa, Japonia oraz niektóre stany USA, np. Kalifornia, wprowadziły całkowity zakaz stosowania BPA. My powinniśmy stykać się z nim jak najrzadziej, bo – jak wynika z badań – nawet niskie stężenie bisfenolu A może szkodzić zdrowiu. W sklepach możemy kupić plastikowe produkty, których producenci chwalą się, że są wolne od bisfenolu A, lecz znawcy tematu wydłużają listę ryzykownych substancji wykorzystywanych przy produkcji plastikowych naczyń lub opakowań. 
 • Bisfenol S (BPS) – prawdopodobnie może działać na organizm podobnie jak BPA, czyli zaburzać pracę hormonów. Wpływ ten udowodniono w badaniach prowadzonych na rybach. 
 • Ftalany – substancje dodawane do plastiku, aby spowodować jego miękkość, mogą przenikać do żywności, szczególnie tej, która zawiera dużo tłuszczu. Nawet niskie stężenie ftalanów może prowadzić do nadwagi. 
 • Polistyren – przypomina styropian. Wykonuje się z niego pojemniki jednorazowe przeznaczone do jedzenia na wynos. Substancja ta nie powinna być stosowana do kontaktu z żywnością.  

Skąd wiadomo, z czego wykonane są plastikowe rzeczy?

Produkty, w których skład wchodzi BPA, można poznać po symbolu PC (polycarbonate plastic – plastik poliwęglanowy) lub cyfrze 7 w trójkącie. Na niektórych produktach z plastiku znajdziemy dodatkowe symbole informacyjne.
 • Niezawierające BPA oznakowane są napisem BPA free lub Bisphenol A Free – należy szukać ich na spodzie opakowania. 
 • Jeśli kupujemy wodę w plastikowych butelkach, najlepiej wybierać opakowania z symbolem PE-HD – są wykonane z polietylenu wysokiej gęstości, który nie wydziela toksycznych substancji. 
 • Za jeden z bezpieczniejszych plastików uchodzi też polipropylen (symbol PP), którego używa się w przemyśle spożywczym oraz przy produkcji zabawek. 

Jakie zalety ma szkło?

Opakowania i naczynia ze szkła – choć tłukące – uchodzą za najbardziej bezpieczne (poleca się je np. dzieciom z alergią). Szkło jest mniej podatne na uszkodzenia, np. zadrapania, więc łatwiej utrzymać je w czystości, nie zmienia również koloru pod wpływem kontaktu z żywnością i nie nasiąka zapachami. Dodatkowa i bardzo ważna zaleta – jest ekologiczne, bo bez problemu można je recyklingować.

Konsultacja: Ewa Łukasik, zajmuje się opiniowaniem produktów dla dzieci i niemowląt w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy