buty dla dziecka
fot. Fotolia

Buty dla dziecka – jak je kupić?

Buty dla dziecka muszą być nie tylko dobrze dopasowane i wygodne, ale także perfekcyjnie wykonane. Tylko takie sprawią bowiem, że stopy dziecka będą zdrowe i nie nabawią się płaskostopia czy innych zniekształceń. Jak zatem kupić dziecku dobre buty?
Aleksandra Sokalska
buty dla dziecka
fot. Fotolia

1. Obejrzyj zapiętek butów

Musi być usztywniony i nie za niski (ale wcale nie musi sięgać za kostkę!), bo tylko wtedy będzie spełniał swoją funkcję, czyli zapobiegał przekrzywianiu się pięty na boki podczas chodzenia. Po wewnętrznej stronie musi być gładki (nie możesz wyczuwać nierówności, zszyć, sklejeń) – inaczej dziecko będzie chodziło z obtartymi piętami.
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.

2. Sprawdź noski butów

Muszą być nie tylko odpowiednio szerokie, ale także wysokie, by nie ugniatały palców (dziecko powinno w butach swobodnie poruszać palcami).

3. Wygnij podeszwę buta

W dobrych butach podeszwa powinna się uginać, co nie znaczy, że buta możesz zwinąć w rulon. Elastyczność podeszwy ułatwia smykowi chodzenie czy bieganie, nie obciąża dodatkowo nóżek, a więc sprawia, że buty są wygodne. Pamiętaj też, że dobra podeszwa nie może się ślizgać. Sprawdź też, czy buty nie mają zbyt wysokich obcasów – nie powinny one przekraczać jednego centymetra.

4. Zajrzyj do środka buta

Po to, by sprawdzić, jak podeszwa buta została wyprofilowana w środku. Powinna być w środkowej części lekko podwyższona – taka budowa gwarantuje komfort stopie dziecka. Musi być wyłożona delikatnym materiałem – najlepiej w tej roli sprawdza się miękka skórka. Koniecznie też sprawdź, czy nie ma w niej nierówności pozostałych po złym zszyciu czy sklejeniu (bo dziecku w bucikach nie będzie wygodnie).

5. Przymierz buty na dziecięce stópki  

Kiedy dziecko założy buty, sprawdź, czy dobrze leżą i czy obuwie ma dobry rozmiar. Powinny być większe od stopy maksymalnie o centymetr, w innym wypadku będą źle trzymały nóżkę – a to w konsekwencji może doprowadzić do różnych wad stóp! Dziecku czasem trudno stwierdzić, czy buciki rzeczywiście idealnie pasują. Dlatego poproś je, by dosunęło stopę do samego przodu, a ty pomiędzy jego piętę a zapiętek trzewika włóż swój palec. Jeśli nie możesz tego zrobić albo palec ma za dużo swobody, to znak, że but nie pasuje na stopę dziecka (jest za mały lub za duży).

Propozycje fajnych bucików wiosennych dla dziecka znajdziesz TUTAJ.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy