mama, tata, ciąża, usg, zdjęcie

Kiedy na USG

Zanim maluch przyjdzie na świat, już jest gwiazdą ekranu. Możesz go oglądać na monitorze ultrasonografu, kiedy tylko chcesz i gdy lekarz tak zaleci.
Joanna Karwat
mama, tata, ciąża, usg, zdjęcie

Pierwsze swoje nagrania z usg przyjaciółka porównywała ze spoglądaniem w wideofon. Zanim dojdzie do spotkania w cztery oczy, wiesz już, kto czeka po drugiej stronie i jak wygląda. Od ponad 30 lat ginekolodzy kontrolują przebieg ciąży, oglądając maluchy na ekranie ultrasonografu. A konkretniej – oceniają zapis echa, które powstało na podstawie fal dźwiękowych wysłanych do maleństwa. Głowica przesuwana po brzuchu lub wsunięta do pochwy generuje fale o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od narządów wewnętrznych dziecka i wracają w postaci obrazu (przetworzonego przez komputer). Brzuch pokrywa się warstwą żelu, która ma poprawić przewodzenie ultradźwięku. Badanie jest w pełni bezpieczne, a nawet zalecane (i refundowane przez NFZ) przynajmniej dwa razy w trakcie ciąży oraz zawsze, gdy lekarz uzna, że jest konieczne. Dzięki usg można wcześnie wykryć wiele chorób.

 

Termin
Przyczyna badania
7–9. tydzień
Test pokazał dwie kreseczki? Powinnaś jak najprędzej iść do ginekologa (szczególnie jeśli plamisz lub masz bóle brzucha). Specjalista sprawdzi, czy rzeczywiście będziesz mamą. Może to zrobić na dwa sposoby: podczas badania ginekologicznego albo za pomocą przezpochwowego usg – pęcherzyk ciążowy jest widoczny dwa i pół tygodnia po zapłodnieniu. Lekarz zobaczy też, czy przypadkiem nie nosisz w sobie dwojaczków lub trojaczków. W tym okresie ciąży można już zauważyć bijący punkcik – to serce.
11–14. tydzień BARDZO WAŻNE!
To idealny czas na to, by wykryć (lub wykluczyć) najcięższe wady rozwojowe. Tylko teraz da się zmierzyć przezierność karkową, czyli NT (z ang. nuchal translucency). Zbyt szerokie NT może być zwiastunem zespołu Downa i innych poważnych wad wrodzonych. Lekarz sprawdza także położenie trofoblastu, z którego wkrótce powstanie łożysko. Badanie przeprowadza się przez brzuch. Choć w niektórych sytuacjach dodatkowo wykonuje się badanie przezpochwowe, np. by ocenić długość szyjki macicy.
18–22. tydzień BARDZO WAŻNE!
W tym okresie można najdokładniej obejrzeć dziecko. A to dlatego, że jego narządy są już dostatecznie duże, zaś nie w pełni skostniały szkielet nie stanowi jeszcze zapory dla fal ultradźwiękowych. Lekarz (podczas badania przez brzuch) zmierzy poszczególne części ciała dziecka. Oceni budowę mózgu, kości czaszki, kręgosłupa i kończyn. Ważne jest też położenie i budowa serca, żołądka, nerek i innych narządów wewnętrznych oraz umiejscowienie łożyska. Zwykle po 18. tygodniu ciąży można dostrzec płeć dziecka!
30–36. tydzień

To usg pomaga ustalić wielkość oraz ułożenie płodu, stan łożyska i ilość płynu owodniowego. Lekarz zmierzy obwód dziecięcej główki, brzuszka i długość kości udowej. Pomiary te pozwalają na wczesne wykrycie wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu. Lekarz ponownie upewnia się, czy malec jest prawidłowo zbudowany oraz jak przepływa krew w naczyniach pępowinowych. To badanie jest szczególnie wskazane, jeśli przyszła mama cierpi na nadciśnienie albo cukrzycę. Jeśli wynik badania jest nieprawidłowy, lekarz może zdecydować nawet o wcześniejszym wywołaniu porodu lub cesarskim cięciu.

36–40. tydzień
Jeśli przed 37. tygodniem ciąży dziecko nie obróci się główką w dół, lekarz w szpitalu może spróbować to zmienić. Ginekolog położnik przez powłoki brzuszne delikatnie uciśnie malucha i postara się go przemieścić, jednocześnie obserwując wszystko na ekranie usg. Taki obrót nie jest niebezpieczny dla maleństwa. Przed samym porodem ginekolog sprawdza też masę dzidziusia.
po 40. tygodniu
Gdy mija termin porodu, trzeba sprawdzać, czy dziecko może nadal bezpiecznie pozostawać w macicy. Podczas usg mierzy się wtedy ilość płynu owodniowego, ocenia wygląd łożyska, czyli stopień jego dojrzałości, mierzy przepływ krwi w naczyniach oraz określa stan dziecka (tak zwanym testem Manninga).

 

Konsultacja: dr Leszek Lewandowski, ginekolog położnik, IMiD.

 

Dyskutuj na forum: USG - kiedy i ile razy?

mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy