Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
5 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Pierwsze zdjęcie USG dziecka

USG to jedno z ważniejszych badań w ciąży. Dzięki niemu można dowiedzieć się o dziecku wielu ważnych rzeczy. Przede wszystkim tego, czy jest zdrowe i czy rozwija się prawidłowo.

Już nie możesz się doczekać, kiedy zobaczysz swoje maleństwo? Gdy na monitorze ujrzysz po raz pierwszy maleńkie łapeczki, stópki i bijące serduszko, pewnie nie obejdzie się bez radości i łez wzruszenia. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania przyszłych mam.
 

Jak za pomocą USG obliczyć termin porodu?

Robi się to na podstawie pomiarów określonych części ciała dziecka. Bywa to jednak mylące, ponieważ każdy maluszek rośnie w innym tempie. Na początku ciąży wymiary płodów są najmniej zróżnicowane. Dlatego o większą precyzję w obliczeniach łatwiej podczas pierwszego badania USG – do 14. tygodnia. Dokładność wynosi wtedy 5–7 dni, natomiast przy badaniu po 28. tygodniu – aż 21 dni.
 

Ile badań USG zrobić w ciąży?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo – wystarczą trzy. Pierwsze między 11. a 13. tygodniem, drugie w 20. tygodniu (+/- dwa tygodnie), a trzecie w 30. (+/- dwa tygodnie). Jednak jeśli masz krwawienia, nadciśnienie, cukrzycę lub lekarz podejrzewa zbyt wczesne odejście wód płodowych, konieczne są dodatkowe badania. Najważniejsza zasada jest taka, że zawsze należy ich robić tyle, ile potrzeba. Nawet dziesięć lub więcej!
 

Co sprawdza lekarz podczas USG w ciąży?

Podczas pierwszego USG upewnia się, ile jest zarodków, ocenia czynność serca. Stwierdza, czy widać zarys głowy, tułowia, kończyn maluszka. Sprawdza, czy tzw. przezierność karkowa u płodu jest w normie i czy widać kość nosową. Na tej podstawie można przypuszczać, że dziecko nie ma wad genetycznych i układu krążenia. Jednak tylko amniopunkcja (badanie wód płodowych) jest w stanie całkowicie wykluczyć te choroby.

Sprawdź: Kiedy można usłyszeć bicie serca płodu?

Drugie badanie USG jest najważniejsze. Służy dokładnej ocenie budowy płodu i jego narządów wewnętrznych, szczególnie serca. Lekarz sprawdza też objętość płynu owodniowego i położenie łożyska.

W czasie trzeciego USG ocenia się głównie kondycję nienarodzonego maleństwa. Sprawdza się, ilość wód płodowych, gdzie znajduje się łożysko i jaka jest jego dojrzałość (czy nadal dobrze odżywia dziecko). Lekarz ponownie upewnia się, czy malec jest prawidłowo zbudowany oraz jak przepływa krew w naczyniach pępowinowych.

Po upływie terminu porodu (około 40. tygodnia) podczas badania ocenia się ilość wód płodowych, stan łożyska oraz kondycję dziecka. To tzw. test Manninga.
 

Kiedy USG przez pochwę, kiedy przez brzuch?

Do 11. tygodnia ciąży USG przeprowadza się zwykle sondą dopochwową. W drugim i trzecim trymestrze – z reguły przez brzuch. Ale jeśli podczas badania lekarz nie jest w stanie np. zbadać położenia łożyska (przypuszcza, że może być przodujące), wtedy bada przez pochwę. Podobnie, gdy trzeba ocenić długość szyjki macicy w związku z podejrzeniem przedwczesnego porodu.

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

usg w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badania USG w ciąży
To jedno z obowiązkowych w ciąży badań prenatalnych. Dowiedz się, dlaczego jest tak ważne.

Po co wykonuje się to badanie?   Dzięki USG lekarz może potwierdzić lub wykluczyć ciążę, stwierdzić, czy dziecko jest zdrowe i rozwija się tak, jak powinno. Dlatego nawet gdy ciąża przebiega prawidłowo, niezbędne są trzy badania ultrasonograficzne.   Podczas pierwszego badania USG lekarz ocenia, czy dana ciąża jest wewnątrzmaciczna, czy jest wielopłodowa, oraz gdzie umiejscowiony jest pęcherzyk płodowy, co jest niezwykle ważne przy ciąży po cięciu cesarskim. Lekarz określa także wiek płodu, a także ocenia jego budowę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Badanie to służy również wykryciu ewentualnych wad wrodzonych , np. bezmózgowia. Pozwala też oszacować – na podstawie ultrasonograficznych markerów aberracji chromosomowych (przezierność karkowa czy kość nosowa) oraz na podstawie czynności serca – ryzyko wystąpienia u dziecka zespołów: Downa, Edwardsa i Patau. To choroby genetyczne, które są skutkiem obecności dodatkowego chromosomu, czyli trisomii (gdy w jednej z 23 par chromosomów, w których są zapisanie informacje genetyczne, występują nie dwie a trzy kopie chromosomów).   Drugie badanie USG stwarza szansę oceny budowy narządów wewnętrznych i zewnętrznych nienarodzonego dziecka, dzięki czemu można wykryć ewentualne wady rozwojowe serca , twarzy, kończyn lub kręgosłupa. Pozwala też oszacować wagę płodu, ilość płynu owodniowego i położenie łożyska.   W czasie trzeciego badania ultrasonograficznego mierzy się płód, ocenia jego wagę, bada ruchy, ocenia położenie i wygląd łożyska, ilość wód płodowych oraz przepływy krwi do łożyska i płodu. Sprawdź: Co powinnaś wiedzieć o łożysku, płynie owodniowym i pępowinie   Na czym polega to badanie?  Badanie ultrasonograficzne polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę ultradźwięków, które po odbiciu się od ludzkich narządów, wracają do głowicy i...

Sączenie wód płodowych
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Sączenie wód płodowych – jak rozpoznać, o czym świadczy?
Co oznaczają sączące się wody płodowe? Wyciek płynu owodniowego jest stanem, który zagraża życiu płodu. Jeśli jesteś w ciąży i zauważysz sączące się wody płodowe, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Wody płodowe (płyn owodniowy) mogą sączyć się na każdym etapie ciąży. Zbyt mała ilość płynu owodniowego jest stanem zagrożenia dla płodu i wymaga pilnej konsultacji u lekarza. Z tego powodu należy zwracać uwagę na objawy podobne do popuszczania moczu czy upławów. To pozwoli uniknąć przeoczenia niebezpiecznych objawów. Warto też wiedzieć, jak wyglądają wody płodowe . Zielone wody płodowe mogą świadczyć o różnych nieprawidłowościach. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać sączenie wód płodowych.  Płód potrzebuje odpowiedniej ilości wód płodowych, aby mógł dobrze się rozwijać. Ilość wód płodowych ocenia lekarz podczas badania USG. Do 36. tygodnia ciąży wód płodowych jest coraz więcej. Potem powoli zaczyna uch ubywać. Wody płodowe m.in. umożliwiają płodowi poruszanie się w macicy, transportują substancje oraz chronią dziecko przed: urazami, infekcjami, wahaniami temperatury. Sączenie wód płodowych: jak rozpoznać? Wody płodowe mają jasny słomkowy kolor. Mogą być lekko opalizujące. Położne określają ich zapach jako delikatny, słodkawy, lekko mdlący. Kobiety w ciąży często zastanawiają się, jak odróżnić sączące się wody płodowe od upławów lub popuszczanego moczu. Sączenie wód płodowych czy popuszczanie moczu? Nietrzymanie moczu w ciąży to dość częsty problem. Dotknięte nim ciężarne mogą bagatelizować mokre ślady na bieliźnie. Jeśli poczujesz wilgoć, upewnij się, że popuszczasz mocz. Wody płodowe mogą mieć podobny do moczu lekko żółtawy kolor. Sprawdź, czy bielizna lub wkładka rzeczywiście ma charakterystyczny zapach moczu. Jeśli go nie wyczujesz, a wkładka jest mokra, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Jak rozpoznać wody płodowe od upławów Sączące się wody płodowe mogą mieć również nieprzyjemny zapach. To objaw zapalenia błon płodowych, które może...

Monitorowanie cyklu pomaga wyznaczyć dni płodne
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Ultrasonografia
Pragniesz usłyszeć, że Twoje dziecko w brzuszku czuje się świetnie? Tego wszystkiego dowiesz się z badania USG.

Nie wiesz, czy będziesz mówić do malca „Jasiu”, czy „Zuziu”? Pragniesz usłyszeć, że Twoje dziecko w brzuszku czuje się świetnie? Tego wszystkiego dowiesz się z badania USG. Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę ultradźwięków (niesłyszalnych dla ucha), które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz widoczny na monitorze. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Całkowicie bezpieczne... Jeśli nawet usłyszysz od babci czy znajomej, że lepiej USG nie robić lub przynajmniej nie wykonywać go zbyt często, bo... (tu następuje lista dowolnie wybranych argumentów), opinii tych nie wolno Ci słuchać. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania pacjentki (np. wbrew obiegowym opiniom nie musisz mieć przed USG pełnego pęcherza). Badanie powinnaś zrobić zawsze, gdy zleci je ginekolog. Nawet jeśli oznacza to wykonywanie go co kilka tygodni – widocznie istnieją wskazania do tak częstych badań. O USG możesz także poprosić sama, gdy na przykład niepokoisz się o maleństwo i chciałabyś upewnić się, że wszystko jest w porządku. ... i bardzo pomocne Badanie USG nie tylko pozwala na obejrzenie maluszka na ekranie, ale także na dokładne zmierzenie poszczególnych części jego ciała i organów wewnętrznych, a co za tym idzie wykrycie wad czy nieprawidłowości płodu. W razie potrzeby mama i maleństwo w brzuszku zostaną objęci specjalną opieką, a poród odbędzie się w szpitalu przygotowanym do udzielenia pomocy noworodkowi, np. przeprowadzenia natychmiastowej operacji. Ważne terminy Kobieta w trakcie ciąży powinna zrobić USG przynajmniej trzy razy (ideałem jest pięć). Podczas każdego badania lekarz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz