19146120.jpg
fot. Edipresse

Brzuch mamy to dziecięcy plac zabaw

Twoje dziecko, podobnie jak ty, również odczuwa różne emocje. Gdy ty jesteś zadowolona, ono również. Sprawdź, co możesz zrobić, by dziecko w twoim brzuchu czuło się dobrze.
19146120.jpg
fot. Edipresse
Dziecko w brzuchu mamy, podobnie zresztą jak kobieta w ciąży, odczuwa różne emocje. Gdy angażuje się w coś radosnego, jest nie tylko szczęśliwe, ale uczy się również, jak przeżywać takie chwile, by potem je powtarzać. Pozytywne uczucia to kapitał na przyszłość. Pomóż swojemu maleństwu je rozwijać. Dowiedz się, co możesz zrobić, by mu sprawić przyjemność.
 

Dziecko robi fikołki

Salta, obroty, kopanie – twoje dziecko wprost uwielbia takie harce. Pierwsze ruchy dziecko zaczyna wykonywać, gdy jest niewiele większy niż ziarnko fasoli, czyli około 8-10. tygodnia życia płodowego. Potem staje się prawdziwym akrobatą. Spokojnie podpływa do ściany worka owodniowego i nagle odpycha się od niego nóżkami i robi popisowe salto. Z czasem jednak w Twoim brzuchu staje się coraz ciaśniej, więc nie ma miejsca na taką gimnastykę. Spragniony ruchu maluch może najwyżej kopać, przeciągać się, prostować rączki. Poczujesz to między 16. a 20. tygodniem ciąży, gdy będzie większy i silniejszy.

Zobacz też: Rozwój człowieka od poczęcia do narodzin
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Dziecko tańczy

Razem z Tobą. Oczywiście, nie breakdance, ale coś spokojniejszego. W ten sposób sama się odprężasz i odreagowujesz trudne emocje. A uwalniając od stresu siebie, relaksujesz również malucha. Poza tym nienarodzone dzieci uwielbiają być kołysane, podobnie jak niemowlęta. Przyjemnych wrażeń dostarczasz swojej kruszynce, gdy poruszasz biodrami lub bujasz się w fotelu. To ją uspokaja i koi do snu. Natomiast źródłem szczególnych doznań są chwile, które spędzasz na basenie. Kiedy pływasz, maluch odczuwa stan nieważkości, jaki powoduje wyporność wody. Fantastyczne uczucie!

Uważaj, co jesz - dziecko czuje smak

Czy wiesz, że Twój okruszek jest już małym smakoszem? Gdy jesz jakieś słodkości, wody płodowe stają się słodkie, a wtedy dziecko (począwszy od czwartego miesiąca) chętnie je połyka. Kiedy natomiast wody stają się gorzkie lub kwaśne, połyka je mniej chętnie, a być może – jak pokazały niektóre eksperymenty – nawet się krzywi. Od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na coś słodkiego a jednocześnie zdrowego, np. suszone owoce.

Dziecko cieszy się

Ty i Twoje dziecko odczuwacie to samo. Gdy jesteś zadowolona, Twój organizm wytwarza tzw. hormony szczęścia, czyli endorfiny. Przez pępowinę docierają one do krwi maleństwa, a następnie do jego mózgu. I kruszynka czuje się szczęśliwa. Rozpieszczaj się więc i rób wszystko, by unikać stresu.

Brzuch to dziecięcy plac zabaw

Malec to uwielbia. Ale co robić, gdy wokół nie ma zabawek? Nawet w Twoim brzuchu smyk potrafi zorganizować sobie ciekawe rozrywki. Możesz to zobaczyć podczas badania USG. Począwszy od szóstego miesiąca dziecko często ssie swój palec i rozpacza, kiedy go "zgubi". Uwielbia też bawić się pępowiną – wygina ją na wszystkie strony. Jest ona także jego tratwą ratunkową. Maluch chwyta ją, gdy coś go zaniepokoi lub przestraszy.

Twoje dziecko widzi tylko cienie

W Twoim brzuchu wcale nie jest zupełnie ciemno. Powłoki brzuszne przepuszczają tyle światła, by dziecko mogło widzieć brązowo-czerwony półmrok (od około 28. tygodnia otwiera oczy). Jeśli masz na sobie wiele warstw ubrania, światło prawie do niego nie dociera. Gdy nałożysz coś cienkiego i kolorowego, nadasz jego światu pogodniejsze zabarwienie. Poświeć też na swój brzuch latarką – dziecko zauważy zmianę natężenia światła (jeśli nie będzie spać). To może być Wasza pierwsza zabawa. Zapalaj i gaś latarkę, a już wkrótce maleństwo będzie Ci odpowiadać ożywionymi ruchami.

Dziecko czuje przyjemność

Zmysł dotyku Twojego dziecka rozwija się jako pierwszy, około 7-8. tygodnia od poczęcia. Dlatego rytmiczne skurcze macicy w chwilach, gdy przeżywasz orgazm, kołyszą je i delikatnie masują. Sprawiają mu więc przyjemność. Podczas normalnie przebiegającej ciąży seks i orgazm nie stanowią dla malucha żadnego zagrożenia. Dopiero w ostatnich tygodniach przed porodem mogą przedwcześnie prowokować skurcze, więc należy unikać zbliżeń.

Dziecko słucha muzyki

Pod koniec drugiego trymestru słuch dziecka jest już na tyle rozwinięty, by mógł słyszeć Twój głos. Możesz też poznać jego upodobania muzyczne. Gdy melodia mu odpowiada, zmienia się rytm jego serca, uspokajają ruchy. Jeśli go denerwuje, zaczyna gwałtownie kopać. Najwspanialsze dźwięki dla dziecka to kołysanki nucone przez mamę. Jeśli teraz je zapamięta, po urodzeniu będzie ich słuchać najchętniej.

Dziecko czuje, czy jest kochane

To poczucie daje maleństwu najwięcej szczęścia i spokoju. Bardzo korzystnie wpływa też na jego rozwój psychiczny i fizyczny. Ono wprost rozkwita pod wpływem Twojej miłości. Dlatego jeśli chcesz, by Twoja pociecha czuła się szczęśliwa, przede wszystkim kochaj ją z całego serca i myśl o niej czule. W takich chwilach wymyślisz też najprzyjemniejsze dla Was zabawy.

Przeczytaj: Ciąża w młodym wieku – jak powiedzieć rodzicom?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy