Czy Halloween jest w Polsce zakazane?

Czy Halloween w Polsce jest zakazane?

Grzywna 500 zł dla każdego, kto 31 października zapuka do domu i powie: „cukierek albo psikus”. Areszt dla każdego, kto tego dnia przebierze się za wampira, ducha lub inną straszną postać kojarzącą się z piekłem. To tylko niektóre kary wymieniane w projekcie ustawy o Halloween w Polsce. Czy Halloween rzeczywiście jest zakazane w Polsce? Co wolno robić w Halloween, by nie popełnić przestępstwa?
Czy Halloween jest w Polsce zakazane?
Projekt ustawy dotyczącej zakazu obchodzenia Halloween wiosną trafił do kosza, ale czy to znaczy, że w Halloween na pewno wszystkim wszystko wolno? Planując świętowanie Halloween, sprawdź, kiedy sąsiad ma prawo straszyć cię policją. A jeśli należysz do zdecydowanych przeciwników tego święta – upewnij się, kiedy możesz wezwać stróżów prawa. 

Halloween w Polsce: można czy nie można obchodzić? 

Projekt ustawy, który zakładał możliwość karania za obchodzenie Halloween, co prawda trafił na biurka polskich polityków, ale posłowie uznali, że nie będą za nim głosować. Stało się tak ku zaskoczeniu opozycji, która spodziewała się, że PiS zrobi wszystko, by ustawa weszła w życie.

Sprawa zelektryzowała media. W licznych dyskusjach poruszano kwestię nie tylko obchodów Halloween, ale i petycji, które każdy może napisać i przedłożyć w Sejmie. Ostatecznie jednak w polskim ustawodawstwie nie pojawił się żaden zakaz obchodzenia Halloween.

Oznacza to, że 31 października, bez ryzyka mandatu ani aresztu:
  • można się przebierać (nawet za postacie kojarzące się z piekłem),
  • można proponować „cukierek albo psikus”,
  • można wycinać dynię na lampiony.

Można robić wiele innych rzeczy charakterystycznych dla Halloween nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Słowem: polskie prawo pozwala świętować nam Halloween tak, jak chcemy.

Halloween a Covid-19 – Amerykanie dostali zielone światło

Mimo że projekt ustawy dotyczący zakazów związanych z Halloween nie zmienił polskiego prawa, to w kraju obowiązują wszystkie dotychczasowe przepisy związane z pandemią. Niewykluczone, że pojawią się też nowe – dotyczące obostrzeń wynikających z narastania liczby zachorowań.

Podobnie jak w ubiegłym roku, wielu z nas zastanawia się, czy na przełomie października i listopada rząd pozwoli nam swobodnie przemieszczać się i spotykać z bliskimi. I nie dotyczy to wyłącznie Halloween, ale również polskiej tradycji obejmującej porządki na cmentarzach i odwiedziny grobów bliskich.

Jak podaje Rzeczpospolita,  czołowy epidemiolog USA dr Anthonny Fauci publicznie dał zielone światło do zabawy w Halloween. Dr Fauci podkreślił, że dużo bezpieczniej mogą czuć się zaszczepieni uczestnicy halloweenowych imprez, ale społeczeństwo amerykańskie może już spokojnie planować spotkania z bliskimi. Ma to związek ze spadającą liczbą zakażeń w Ameryce, podczas gdy w Polsce liczba zachorowań i hospitalizowanych wciąż rośnie. 

Wciąż nie wiemy do końca, jak będzie można obchodzić w Polsce Halloween i Wszystkich Świętych.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy