GRY
 
 

Ciężarne powinny uważać na ten wirus! – apel mamy

Choroba dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest jednak bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży!

fot. facebook/ netmums
Lula Besana to mama przedszkolaka i jednocześnie ciężarna. Opisała swoją historię ku przestrodze innych kobiet spodziewających się dziecka.

„Gdy mój synek źle się poczuł, pojechałam z nim do szpitala. Miał dziwne, czerwone plamy na twarzy. Lekarze nazwali to „zespołem spoliczkowanego dziecka”, czyli chorobą wywołaną przez wirus B19. Zapadają na nią przeważnie dzieci w wieku 4-15 lat, większość dorosłych jest na to odporna. Chyba, że nie mieli kontaktu z tym wirusem w okresie dziecięcym…

Czytaj: Rumień zakaźny - objawy

Dla większości dorosłych przejście tej choroby nie stanowi problemu, dzieje się to zazwyczaj łagodnie. Jednak dla ciężarnej taki wirus stanowi prawdziwe zagrożenie. Ja byłam właśnie w 1. trymestrze ciąży. U 30% kobiet zarażonych tym wirusem B19 istnieje ryzyko rozwoju zakażenia płodu. Może dojść do ciężkiej niedokrwistości, niewydolności serca, zapalenia mięśnia sercowego, a  nawet zgonu, jeżeli zarażenie nastąpi w pierwszych tygodniach ciąży.

Gdy więc u mojego syna zdiagnozowano chorobę, zaczęło się życie w strachu. Musiałam często wykonywać badania ultrasonograficzne co 1-2 tygodnie by obserwować, czy wirus nie poczynił szkód. Gdyby okazało się, że nastąpił obrzęk płodu, musiałabym szybko trafić do specjalistycznego szpitala, gdzie nastąpiłaby transfuzja wewnątrzmaciczna.

Na szczęście okazało się, że nie zaraziłam się od syna. Jestem teraz w 28.tyg. ciąży i z dzieckiem wszystko jest dobrze. Piszę o tym, bo niewiele mam zdaje sobie sprawę z tego, jak poważne konsekwencje niesie wirus B19”.

Wirus B19, wywołujący chorobę zwaną najczęściej rumieniem zakaźnym, zespołem spoliczkowanego dziecka, czy piątą chorobą, atakuje zwłaszcza małe dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Nazywany jest rumieniem ze względu na plamy pojawiające się na twarzy, które wyglądają jak rumieniec lub spoliczkowana twarz.

Wysypka może przenieść się na całe ciało i po ok. 11 dniach znika. Nie pozostawia śladów. Gorączka nie powinna być wyższa niż 38 st.C, a jedyną formą leczenia jest podawanie leków obniżających temperaturę, oraz maści łagodzących świąd.

Czytaj więcej: Zakazane choroby w ciąży

Czy zdawałaś sobie sprawę, że rumień zakaźny jest niebezpieczny dla ciężarnych?

źródło: netmums.com
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?
Doładuj
Przeładuj