GRY
 
 

Czy trzeba robić przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych?

Bierzesz od jakiegoś czasu tabletki antykoncepcyjne i zastanawiasz się, czy powinnaś zrobić przerwę w ich stosowaniu? Sprawdź.

Czy trzeba robić przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych
fot. Fotolia
Tabletki antykoncepcyjne to forma antykoncepcji hormonalnej. Uważa się, że nowoczesne pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania. Nie ma konieczności robienia przerw w ich zażywaniu. Stosując pigułki antykoncepcyjne trzeba jednak pilnować terminów badań kontrolnych u ginekologa. Kobieta zażywająca tabletki antykoncepcyjne powinna co rok robić USG piersi i jajników, cytologię, badania wątroby (tzw. próby wątrobowe), morfologię i ocenę układu krzepnięcia krwi. 

Przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Zażywając złożone pigułki antykoncepcyjne (dwuskładnikowe) robi się tygodniową przerwę pomiędzy opakowaniami. Dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne zawierają 2 hormony - estrogen i progestagen. W przypadku jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych – minipigułek – nie robi się takich przerw, zażywa się je stale. Minipigułki zawierają tylko 1 hormon – progestagen i zalecane są m.in. kobietom podczas karmienia piersią oraz po cholestazie ciążowej.

Zobacz też:
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...
Doładuj
Przeładuj