dieta, dziecko, mama

Dieta na inteligencję - co powinno jeść dziecko?

Na pewno chcesz, by maluch był mądry i szybko zdobywał nowe umiejętności. Ogromne znaczenie dla rozwoju mózgu ma rownież to, co je! Zobacz, co warto podawać mu do jedzenia, żeby jego mózg był dobrze odżywiony.
dieta, dziecko, mama

Mózg człowieka potrzebuje do funkcjonowania dużo paliwa – zużywa 19% całej energii dostarczonej organizmowi wraz z pożywieniem. W głównym stopniu kształtuje się w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka. Jeśli skutki niedoborów składników odżywczych i kalorii pojawiłyby się w tym okresie, będą potem bardzo trudne do nadrobienia. Nie zaniedbuj więc diety dziecka!

Glukoza dobra dla mózgu

Organizm najłatwiej uzyskuje się energię z glukozy, dlatego jest mu ona bardzo potrzebna. A źródłem glukozy są przede wszystkim węglowodany. Ale uwaga, wcale nie jest korzystne podawanie dziecku najpopularniejszego węglowodanu: cukru! Dużo lepsze są produkty zbożowe z pełnego ziarna, płatki, kasze gruboziarniste. Ich trawienie zajmuje więcej czasu, więc glukoza dostaje się do krwi stopniowo, a organizm może ją lepiej spożytkować. Produkty z pełnego ziarna zawierają również wiele łatwo przyswajalnych witamin i składników mineralnych, tak potrzebnych mózgowi. Powinnaś podawać je z warzywami i owocami, najlepiej świeżymi, bo one dostarczają maluchowi witamin.

Zobacz też: Czym zastąpić biały cukier w diecie dziecka?

Redakcja poleca: Płatki śniadaniowe. 5 powodów dlaczego warto podać je na śniadanie swojemu dziecku!
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia! Dodaje energii i sił na cały nadchodzący dzień. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczał nam różnorodnych składników odżywczych: węglowodanów, błonnika, białka, witamin i składników mineralnych. Badania wykazały, że jeśli nie zapewnisz ich organizmowi z rana, nadrobienie tego w ciągu dnia nie będzie takie proste. Jest na to jednak sposób!

Śniadanie bardzo ważne

Do lepszej pracy mózgu przyczyni się też... pierwsze śniadanie. Dlaczego jest ono tak ważne? Otóż rano, po przerwie nocnej, poziom glukozy we krwi jest bardzo niski. Zjedzenie śniadania podnosi jej poziom na długi okres. A glukoza ma wpływ na stężenie w mózgu acetylocholiny – podstawowego neuroprzekaźnika, który umożliwia przepływ informacji między komórkami nerwowymi. Powoduje poprawę zdolności uczenia się i kojarzenia. Acetylocholinie zaś potrzebna jest witamina B1. Jest jej dużo w płatkach zbożowych, kaszach. Maluchowi potrzebne są też nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdzie w rybach, orzechach, tranie, pestkach słonecznika, dyni. Najlepszym śniadaniem dla malucha jest więc zdrowe muesli z owocami.

Niezbędne są także pierwiastki

By w mózgu mogły zachodzić wszystkie procesy, musi on dostać witaminy i składniki mineralne. Najważniejsze z nich to:
  • żelazo – jego niedobory mogą powodować zaburzenia koncentracji i obniżenie IQ, a u małych dzieci – problemy ze skupieniem uwagi i uczeniem się. Żelaza jest dużo w mięsie, żółtkach jajek, rybach, suszonych morelach, ziemniakach, fasoli i pietruszce.
  • jod – ma wpływ na myślenie i zapamiętywanie. Dobre źródła jodu to ryby morskie.
  • cynk – w organizmie dzieci o wybitnej inteligencji wykrywa się większe jego ilości. Podawaj więc maluchowi pestki dyni, siemię lniane.
  • potas – poprawia dotlenienie mózgu. Sporo mają go banany, morele, pomarańcze, brzoskwinie, pomidory.
Zobacz też: Badanie krwi u dziecka - najważniejsze pytania
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy