GRY
 
 

Coś na płodność – tłusty nabiał

Dlaczego starając się o dziecko, powinnyśmy jeść pełnotłusty nabiał? Ile go jeść dziennie, by nie wpłynęło to na wagę? Odpowiada mgr Małgorzata Pelikan, dietetyczka kliniczna.

Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan
kobieta, kubek mleka, odpoczynek
fot. Fotolia
Czy to prawda, że starając się o dziecko, należy jeść pełnotłusty nabiał, bo to dobrze działa na płodność? Zmartwiłam się, bo całe życie jadłam chudy i odtłuszczony nabiał: sery, mleko. No i jak ten pełnotłusty nabiał wpłynie na wagę? Ile go jeść?  Monika

Rzeczywiście na etapie planowania dziecka nie jest zalecane wybierane chudego nabiału, ze względu na niższą przyswajalność wapnia, i to o wiele. Wykazano bowiem dużą zależność pomiędzy odpowiednim poziomem wapnia w organizmie a płodnością kobiet. Nie znaczy to jednak, że mamy używać tylko i wyłącznie pełnotłustych produktów mlecznych. Zalecam kupowanie półtłustych twarogowych oraz jogurtów, kefirów i maślanek do 3 proc. tłuszczu. Jeżeli nie ma problemów z tolerancją laktozy można stosować mleko dwuprocentowe, najlepiej butelkowe.

Dieta na płodność

Racjonalnie wybrane produkty nabiałowe nie wpłyną negatywnie na wagę. W codziennym jadłospisie powinny się znaleźć dwie porcje nabiału, np.:
  • 100 g twarożku półtłustego
  • 200 ml jogurtu naturalnego.
     
ZOBACZ TEŻ: Co zamiast mleka, by nie zabrakło wapnia

Redakcja poleca: Co to jest kalkulator BMI - opowiada dietetyk
Co to jest kalkulator BMI - wyjaśnia Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica. Dlaczego warto kontrolować wskaźnik masy ciała planując zajście w ciążę, czy chcąc schudnąć po urodzeniu dziecka.
mgr Małgorzata Pelikan
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan

Dietetyk kliniczny, pracuje w  Centrum Dietetyki Klinicznej 4Health w Katowicach.

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj