kobieta, kubek mleka, odpoczynek
fot. Fotolia

Coś na płodność – tłusty nabiał

Dlaczego starając się o dziecko, powinnyśmy jeść pełnotłusty nabiał? Ile go jeść dziennie, by nie wpłynęło to na wagę? Odpowiada mgr Małgorzata Pelikan, dietetyczka kliniczna.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan
kobieta, kubek mleka, odpoczynek
fot. Fotolia
Czy to prawda, że starając się o dziecko, należy jeść pełnotłusty nabiał, bo to dobrze działa na płodność? Zmartwiłam się, bo całe życie jadłam chudy i odtłuszczony nabiał: sery, mleko. No i jak ten pełnotłusty nabiał wpłynie na wagę? Ile go jeść?  Monika

Rzeczywiście na etapie planowania dziecka nie jest zalecane wybierane chudego nabiału, ze względu na niższą przyswajalność wapnia, i to o wiele. Wykazano bowiem dużą zależność pomiędzy odpowiednim poziomem wapnia w organizmie a płodnością kobiet. Nie znaczy to jednak, że mamy używać tylko i wyłącznie pełnotłustych produktów mlecznych. Zalecam kupowanie półtłustych twarogowych oraz jogurtów, kefirów i maślanek do 3 proc. tłuszczu. Jeżeli nie ma problemów z tolerancją laktozy można stosować mleko dwuprocentowe, najlepiej butelkowe.

Dieta na płodność

Racjonalnie wybrane produkty nabiałowe nie wpłyną negatywnie na wagę. W codziennym jadłospisie powinny się znaleźć dwie porcje nabiału, np.:
  • 100 g twarożku półtłustego
  • 200 ml jogurtu naturalnego.
     
ZOBACZ TEŻ: Co zamiast mleka, by nie zabrakło wapnia

Redakcja poleca: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - VIDEO
Eksperci zachęcają, by jeszcze przed zajściem w ciążę zrobić sobie badania genetyczne. Dzięki nim można zawczasu zmodyfikować swoją dietę, poprawić kondycję organizmu i... zmniejszyć ryzyko chorób cywilizacyjnych u dziecka.
mgr Małgorzata Pelikan
Konsultacja: mgr Małgorzata Pelikan

Dietetyk kliniczny, pracuje w  Centrum Dietetyki Klinicznej 4Health w Katowicach.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy