GRY
 
 

Dlaczego mężczyźni mają sutki? 

Po co mężczyznom sutki? Odpowiedź na to pytanie znalazł antropolog Barry Hewlett. To takie proste!

Sutki męskie, mężczyzna, sutki
fot. Fotolia
Do czego mężczyznom potrzebne są sutki? Dla mężczyzn z plemienia Aka odpowiedź na to pytanie jest prosta... by podać je niemowlęciu i uspokoić je, gdy nie ma w pobliżu jego matki. W społeczeństwie zachodnim byłoby to nie do pomyślenia, ale dla mężczyzn z plemienia Aka to całkiem naturalny gest. Sutek jest dla nich substytutem smoczka

Antropolog Barry Hewlett obserwował zwyczaje panujące w plemieniu Pigmejów Aka. To co zobaczył wystarczyło, by uznał, że mężczyźni Aka to wspaniali ojcowie i... partnerzy. Mieszkają w buszu, w szałasach, w warunkach, które dla zachodniego społeczeństwa byłyby nie do zaakceptowania. Jednak w relacjach społecznych są bardzo nowocześni.

Dzieci w plemieniu Aka są traktowane wyjątkowo. Przez pierwszy rok życia nie dotykają ziemi - są noszone na rękach. Śpią z rodzicami w tym samym pomieszczeniu. Mężczyźni Aka wiedzą, jakie to obciążenie dla rodzica, bo... dzielą z matkami trudy wychowania dziecka i obowiązki domowe. Równo, po połowie. I choć ta społeczność - jak każda - ma swoją hierarchię (są ludzie, które w plemieniu pełnią funkcje przywódcze), to członkowie plemienia mogą decydować, kto tego dnia idzie zdobyć pożywienia, a kto zajmuje się dzieckiem. I - choć trudno w to uwierzyć - bardzo często na polowanie idą kobiety, a mężczyźni w tym czasie opiekują się swoją gromadką dzieci. 

Plemię Aka żyje na obszarze trzech krajów: Kongo, Kamerunu i Republiki Środkowej Afryki. 

Polecamy: Tata sam w domu z dzieckiem, czyli co się dzieje, gdy mama wyjdzie z domu​

Źródło: Fatherly
 
Redakcja poleca: Co potrafi 3-miesięczne niemowlę - film
Zobacz, jakie umiejętności zdobywa dziecko po kilku miesiącach od urodzenia. Sprawdź, co jest ważne w codziennej opiece nad niemowlakiem.

Ocena (2 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj