GRY

Mamo, ja się z tobą ożenię

Przebywanie z tobą jest dla kilkulatka najwspanialszą atrakcją. Ale kiedy ktoś odwraca uwagę mamy, zaczynają się kłopoty.

4571725-580x384.jpg
Na pewno nieraz byłaś obiektem zazdrości małego aniołka, np. gdy chciałaś porozmawiać przez telefon czy poczytać gazetę i, o zgrozo, przez chwilę nie zwracałaś na niego uwagi. A może po prostu zamyśliłaś się i na moment straciłaś z oczu cały świat. Taki stan na pewno nie miał szans trwać długo.

Małemu egocentrykowi w takich sytuacjach natychmiast wyrastają różki. Zaczyna wytrwale pojękiwać: „Mamo, pobaw się ze mną, poczytaj mi, jestem głodny”, albo próbuje wdrapać się na twoje kolana, wyrwać ci z ręki słuchawkę lub zasłonić małym ciałkiem swojego tatę, z którym akurat starasz się porozmawiać. Dla niego liczy się tylko jedno: żeby zwrócić na siebie uwagę mamy...

Kiedy dziecko obdarza rodzica zaborczą miłością?

Dzieci między 3. a 6. rokiem życia obdarzają intensywnym uczuciem rodzica płci przeciwnej. Gdy zapytasz 4-letniego chłopca: „Która dziewczynka najbardziej ci się podoba?”, odpowie: „Mama, i dlatego w przyszłości się z nią ożenię”. Często tej fascynacji towarzyszy zazdrość o uczucie, jakim darzą się rodzice. Zdarza się, że obrażony malec próbuje odciągać was, kiedy się całujecie czy przytulacie, albo wciska się między mamę i tatę, nadstawiając policzki, by to jego pocałować.

Czy faworyzowanie jednego z rodziców może negatywnie wpłynąć na przyszłe życie emocjonalne dziecka?

Te uczucia są zupełnie normalne i jeśli traktuje się je w sposób naturalny, przemijają. Ważne, by uświadomić sobie, że faworyzowanie jednego z rodziców nie wynika z uprzedzeń wobec drugiego, lecz jest czymś typowym na tym etapie rozwoju.
Nie odtrącaj względów malca, bo spotęgujesz tylko jego zazdrość i wzmocnisz przekonanie, że np. tata stanowi zagrożenie. Nie okazuj też dziecku nadmiernego zainteresowania np. odtrącając jego ojca, bo to z kolei może zniekształcić u chłopca obraz relacji rodzinnych. W późniejszym okresie dzieci zadzierzgają bliższy kontakt z drugim rodzicem, by po jakimś czasie powrócić do swojego pierwotnego wyboru.

O czym świadczy nadmierne zainteresowanie dziecka osobą mamy?

Myślenie dzieci w wieku przedszkolnym cechuje egocentryzm. Maluchy są przekonane, że cały świat kręci się wokół nich, że ich życzenia podzielają inni i do tego zawsze je spełniają. Mali chłopcy zwykle uwielbiają mamy i uważają je za najatrakcyjniejszy obiekt na świecie.
Jednocześnie pragną nimi zawładnąć jak każdą inną rzeczą. Kiedy odkrywają ograniczenia rzeczywistości, a także istnienie innych ludzi (również kobiet), fantazje te, szczególnie dotyczące małżeństwa z mamą, zanikają. Czasem walka o mamę jest także wyrazem rywalizacji z ojcem o to, kto zajmie dominujące miejsce w rodzinie. Bywa, że jest wyrazem żalu lub złości wobec drugiego rodzica. Warto wtedy spróbować zrozumieć potrzeby dziecka i popracować nad wzajemnymi relacjami.

Gdy tata w cieniu?

Dziecko powinno czuć, że więź, która łączy rodziców, jest silna. Wtedy łatwiej poradzi sobie z trudnymi uczuciami.
  • Nie monopolizuj opieki nad dzieckiem. Nawet jeśli w głębi serca jesteś zadowolona z tak intensywnych uczuć dziecka, uważaj, by podświadomie nie umacniać takiej postawy.
  • Pozwól dziecku uczestniczyć w niektórych waszych czułościach.
  • Obdarzaj pocałunkami i przytulaj, gdy dziecko próbuje was rozdzielać – nie poczuje się odtrącone.
  • Powiedz synkowi, że kochasz i jego, i tatę – po równo.
  • Pilnuj, by dziecko nadmiernie nie rozwijał swoich fantazji, wytłumacz, że nie może się z tobą ożenić, bo jesteś jego mamą. Powiedz, że jak dorośnie, poślubi inną, ładną panią.
  • Dbaj, by dziecko więcej czasu spędzało z ojcem. Ich stosunki staną się bardziej zażyłe, a chłopiec w końcu zrozumie, że nie może zająć miejsca taty, choć może być do niego podobny.
Zobacz też: 5 ważnych zdań, które trzeba mówić dziecku

Odpowiada ekspert: Małgorzata Ohme, wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, specjalizuje się w psychologii rozwoju.
Redakcja poleca: Mam prawo do humorów [WYRAŻANIE EMOCJI]
Jak uczyć dziecko wyrażać emocje? Dlaczego nie warto ich tłumić? Zobacz, co na ten temat mówi Dorota Zawadzka. Poznaj też ćwiczenia, dzięki którym nauczysz dziecko dopasowywać emocje do danych sytuacji.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zapoznanie z nocnikiem

O czym marzą maluchy?