kobieta
fot. Panthermedia

Jak określić fazę niepłodności względnej

Jeśli początek fazy niepłodnej jesteśmy w stanie określić od razu, to jej koniec niekoniecznie. Potrzebujemy do tego obserwacji. Sprawdź, jak to robić.
kobieta
fot. Panthermedia

Początek faza niepłodności przedowulacyjnej względnej przypada na pierwszy dzień cyklu. Koniec określany jest na podstawie obserwacji szyjki macicy i śluzu (warto wiedzieć, jak interpretować objawy śluzu).

Obliczenia fazy niepłodności

Uwaga! Fazy niepłodności względnej nie wyznacza się w pierwszych trzech cyklach miesiączkowych.
  • Jeśli posiadasz dokładne notatki dotyczące długości poprzednich cykli (przynajmniej z 12 miesięcy) i w ostatnim cyklu był skok temperatury (więcej o naturalnym planowaniu rodziny – pomiar temperatury) możesz stosować je jako drugi wskaźnik obliczenia - najkrótszy cykl minus 20.
  • Jeśli nie masz żadnych notatek dotyczących poprzednich cykli, przez pierwsze trzy cykle nie wyznaczasz fazy niepłodności względnej.
  • W cyklach od 4 do 6 przyjmuje się niepłodność w ciągu pierwszych pięciu dni, pod warunkiem, że żaden z wcześniejszych nie był krótszy niż 26 dni. Jeśli któryś z poprzednich cykli był krótszy niż 26 dni, stosujesz zasadę – najkrótszy cykl miesiączkowy minus 21.
  • W cyklach od 7 do 12 stosuje jako drugi wskaźnik (pierwszym jest śluz i zmiany zachodzące w szyjce macicy) obliczeń: najkrótszy z poprzednich cykli minus 21.
  • Od 13 cyklu stosujemy zasadę najkrótszy z poprzednich cykli minus 20.
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.

Faza niepłodności względnej – kiedy wypada jej koniec

Jeśli podczas roku obserwacji faza lutealna (inaczej faza poowulacyjna – faza wyższych temperatur) jest krótka (np. przy długości cyklu 23–24 skok temperatury nastąpił dopiero 14. dnia), to do obliczenia końca fazy niepłodności względnej stosujemy obliczenia: najwcześniejszy skok temperatury ciała minus 8. Wyliczony dzień jest ostatnim dniem fazy niepłodności przedowulacyjnej.

W obliczeniach fazy niepłodności względnej pomaga obserwacja kiedy są dni płodne śluzu i szyjki macicy (sprawdź, badanie szyjki macicy – jak to robić dobrze?). Ostatni dzień odczucia "sucho" lub ostatni dzień przed zmianą wyglądu/odczucia śluzu oraz zmianami zachodzącymi w szyjce: położenia, konsystencja, jest dniem, w którym następuje koniec fazy niepłodności.

Wydrukuj szablon karty obserwacyjnej

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy