
W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Nasz seks powszedni", w którym seksuolog wyjaśnia najczęstsze problemy z
jakimi borykają się kobiety po urodzeniu dziecka, poruszyłyśmy problem rozciągniętej pochwy po porodzie.
Zapytałyśmy, czy można, a jeżeli tak to w jaki sposób, powrócić do jej stanu sprzed ciąży.
Ćwiczenia mięśni Kegla mogą znacznie poprawić elastyczność pochwy
Mięśnie pochwy są osłabione po ciąży i po porodzie. "Poród powoduje rozciągnięcie mięśni wejścia do pochwy, co w konsekwencji może nie dawać mocnych odczuć i satysfakcjonujących doznań po powrocie do życia seksualnego" -
przyznaje seksuolog.
Ale - jak podkreśla - mięśnie pochwy możemy ćwiczyć. Najpierw warto jednak sprawdzić ich jakość. "Jakość swoich
mięśni możemy sprawdzić poprzez włożenie dwóch palców do pochwy i próbę ich obkurczenia" - radzi lekarz. Jeżeli ich uścisk będzie mocny, to znaczy, że nasze mięśnie wróciły już do swojej jakości. Jeżeli uścisk będzie lekki, mamy możliwość poprawienia ich jakości poprzez proste ćwiczenia zaciskania i rozluźniania mięśni.
"Jeżeli na dwóch palcach nauczymy się zaciskać i rozluźniać mięśnie, z czasem będziemy mogły to robić w wyobraźni" - mówi seksuolog. Ćwiczenie można powtarzać 3 razy dziennie, wykonując od kilku do kilkudziesięciu zaciśnięć.
Kulki gejszy dla poprawy elastyczności pochwy
Kolejnym ćwiczeniem, które możemy wykonywać dla poprawy jakości mięśni pochwy, jest stosowanie kulek gejszy. Są to kulki waginalne, różnej ciężkości, które musimy dostosować do własnych potrzeb i możliwości. Dr Jędrzejewska na początek radzi użyć mniejszą, lżejszą kulkę. Z czasem możemy dołożyć drugą kulkę, którą będziemy nosić w pochwie, wykonując zwykłe czynności dnia codziennego, a mięśnie będą ćwiczone w tym czasie.
Pieszczoty poprawiają jakość mięśni pochwy
Także zabawy erotyczne z partnerem mogą poprawić jakość mięśni pochwy. "Wkładanie palców do pochwy, masturbacja palcem, obkurczanie mięśni na palcach ręki partnera, na zabawkach erotycznych, dildach może stać się przyjemnością i fajną grą erotyczną" - radzi seksuolog.
Lekarz podkreśla, że po ciąży i po porodzie także mięśnie wewnętrzne macicy są spięte. Aby to zmienić, musimy nauczyć się rozluźniać całe ciało, relaksować się. "Musimy znaleźć dla siebie czas na relaks, przy muzyce, świecach, bez dziecka" - podkreśla seksuolog.
Diagnostyczną rzeczą do oceny jak bardzo jesteśmy spięte, jest sposób, w jaki oddajemy mocz. Jeżeli "wyciskamy go z siebie" w pośpiechu to jest to dowód na napięcie całego ciała. "Powinnyśmy usiąść, rozluźnić mięśnie tak, aby mocz wyleciał sam na zewnątrz" - radzi dr Jędrzejewska. Jej zdaniem, ćwiczenie napięcia jak i rozluźnienia mięśni jest bardzo ważne dla poprawy jakości życia seksualnego i odczuć podczas stosunku.
Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie.
Zobacz też:
- Ścieg męża? „Z ekstra szwem będzie pani zadowolona!”
- Suchość pochwy - 5 ważnych faktów
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu? Ćwicz, żeby zapobiec! – mówi Fit Mom [FILM]


W połogu nawet nie myślisz o seksie, choć może się zdarzyć z niepokojem czekasz na koniec przepisowych 6 tygodni abstynencji, bo boisz się, jak to będzie kochać się po raz pierwszy od porodu. Czy coś się zmieni? Czy będzie bolało? Czy doznania będą inne? Takie obawy są naturalne, przeżywa je każda mama po porodzie. W końcu nadchodzi ten pierwszy seks po porodzie i wrażenia są różne. Niektóre kobiety od razu wracają do czerpania radości ze zbliżenia, inne odczuwają dyskomfort, jeszcze inne nie odczuwają pożądania. Spadek libido po porodzie nie jest niczym niezwykłym, spowodowany jest przez hormony, zmęczenie, zaabsorbowanie nową życiową rolą – byciem matką i opieką nad niemowlęciem. Nie oznacza to jednak, że kiedy zostajecie rodzicami, musicie przestać cieszyć się seksem! Przeczytaj, co zrobić, żeby mieć udany seks po porodzie: Udany seks po porodzie: nie zapominajcie o hormonach Hormony po ciąży potrzebują czasu na ustabilizowanie się. W tym okresie twój organizm produkuje dużo oksytocyny, zwanej hormonem szczęścia. Oksytocyna wytwarza się też podczas karmienia piersią. Dzięki temu hormonowi potrzebujesz bliskości, czułości, masz ochotę się przytulać. Jednak oksytocyna nie współpracuje dobrze z innym hormonem: testosteronem . Po porodzie twój organizm wytwarza mniej testosteronu, co sprawia, że masz mniejszą ochotę na seks . Dr Laura Berman, seksuolożka, udzielając rad dotyczących udanego seksu czytelniczkom "Us Magazine", zauważyła jeszcze jedną ważną rzecz: dotyczy to też mężczyzn! Kiedy zostają ojcami, w ich organizmach także zwiększa się produkcja oksytocyny, a zmniejsza poziom testosteronu. I im bardziej zaangażowanym ojcem jest twój mąż, tym mniej testosteronu produkuje. Nie szukaj więc winy w sobie za jego mniejsze pożądanie w okresie po porodzie! Udany seks po porodzie: bądźcie realistami Pierwsze...