ugryzienie kleszcza w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Jesteś w ciąży i ugryzł cię kleszcz – co radzi ginekolog?

Ugryzienie kleszcza w ciąży wywołuje podwójny strach – o zdrowie mamy i o zdrową przyszłość dziecka. Sprawdź, jak postąpić, jeśli wbije ci się w skórę ten pajęczak.
dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka
Konsultacja merytoryczna

Jestem w 4. miesiącu ciąży. Podczas pobytu na wakacjach wbił mi się w skórę kleszcz. Wyciągnęłam go, zdezynfekowałam rankę i nie wiem, co dalej. Czy grozi mi borelioza? Czy muszę przyjąć jakieś leki?

Na pytanie odpowiada dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie:

Ukąszenia kleszcza nie musi wiązać z zakażeniem. Usunięcie pajęczaka oraz zdezynfekowanie rany jest działaniem wystarczającym. Później należy obserwować miejsce, w którym znajdował się kleszcz, aby upewnić się, czy nie pojawia się rumień wędrujący oraz zwracać uwagę na ogólne samopoczucie. Wszelkie objawy grypopodobne, powiększenie węzłów chłonnych czy zmiany rumieniowe na skórze należy zgłaszać lekarzowi, który może zalecić badania serologiczne (z krwi) w celu wykluczenia boreliozy. Jeśli choroba jednak zostanie rozpoznana, podczas ciąży możliwe jest jej bezpieczne leczenie antybiotykami.

Zobacz też:

Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze? [WIDEO + ZDJĘCIA]

badanie kleszcza, kleszcz zaraża boreliozą, krętki borelli, bakterie borelii, czy kleszcz jest zakażony borelią
Fotolia
Aktualności
Badanie kleszcza na boreliozę – czy badać kleszcza i kiedy to robić?
Badanie kleszcza ma potwierdzić, czy kleszcz rzeczywiście był nosicielem krętków boreliozy. Gdy znajdziesz kleszcza wbitego w skórę, możesz denerwować się, czy zaraził cię tą groźna chorobą, czekać, czy pojawi się rumień, lub wysłać kleszcza na badania.

Aby upewnić się, czy nie doszło do zakażenia boreliozą, niektóre osoby decydują się na badanie kleszcza. Badanie ma potwierdzić lub wykluczyć, czy kleszcz był nosicielem krętków wywołujących boreliozę. Zdania na temat tego, czy warto wysyłać kleszcza do badania są podzielone. Sprawdzamy, czy można badać kleszcza, jak wygląda to badanie i czy warto je robić.  Kto bada kleszcza? Badanie kleszcza oferuje wiele laboratoriów. Jest to komercyjna usługa, za którą trzeba zapłacić. Ceny wahają się od 100 do 500 zł. W ramach projektów badawczych prowadzonych przez naukowców czasem pojawia się również możliwość badania kleszcza za darmo. Informacji o takich akcjach należy szukać w internecie. Jako zaletę, wynikającą z przebadania kleszcza, przedstawia się czas. Szybciej dowiadujemy się, czy kleszcz rzeczywiście był nosicielem krętków, nie musimy czekać na ewentualne objawy choroby. Na wyniki badania kleszcza czeka się do 10 dni, czasem można je odebrać po 24 godzinach. Przeciwciała we krwi u ukąszonego przez kleszcza człowieka pojawiają się po 2-3 tygodniach, a pierwsze objawy boreliozy mogą dać o sobie znać jeszcze później. Badania kleszcza – czy warto? Przed wysłaniem kleszcza na badania do laboratorium należy wziąć pod uwagę dwie sprawy, na które zwracają uwagę eksperci: nie wszystkie kleszcze są zarażone boreliozą zakażony kleszcz nie musi przekazać krętków boreliozy Ryzyko, że doszło do zakażenia maleje, jeśli kleszcz został wyciągnięty ze skóry szybko (w ciągu 12 godzin od wkłucia). Do badania można wysłać kleszcza, który jest mocno opity krwią i mamy podejrzenie, że długo tkwił w naszym ciele. Jak przygotować kleszcza do badania? Gdy wyciągniesz kleszcza (zobacz, jak prawidłowo to zrobić ), wystarczy: umieścić go na zwilżonym płatku kosmetycznym, zapakować w szczelną torebkę lub pojemniczek do badania...

Borelioza u dzieci
AdobeStock
Zdrowie
Borelioza u dzieci: rozpoznanie i leczenie
Borelioza u dzieci może objawiać się inaczej niż u dorosłych. Sygnałem wskazującym na tę chorobę jest rumień wędrujący, ale mogą też świadczyć o niej problemy w nauce, nagła apatia lub nadpobudliwość czy brak chęci do zabawy.

Borelioza u dziecka może być długo niezauważona, ponieważ od ukąszenia kleszcza do pojawienia się pierwszych objawów może minąć sporo czasu. W dodatku tylko w ok. 30-50 proc. przypadków występuje charakterystyczny dla boreliozy rumień wędrujący. Dlatego po powrocie z wycieczki zawsze należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka, a jeśli zauważymy kleszcza, trzeba go jak najszybciej wyciągnąć, a miejsce po nim zdezynfekować. Spis treści: Zarażenie boreliozą po ukąszeniu kleszcza Objawy boreliozy u dzieci Diagnoza boreliozy u dziecka Leczenie boreliozy u dzieci Zarażenie boreliozą po ukąszeniu kleszcza Gdy kleszcz wkłuwa się w ciało (najczęściej w okolice głowy, uszu, a także w ręce, nogi i miejsca zgięcia dwóch stawów), wydziela substancję, która działa znieczulająco, dlatego ukłucie jest bezbolesne i może pozostać niezauważone. Według szacunków ok. 30 proc. kleszczy jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi . Jeśli taka bakteria dostanie się do organizmu, namnaża się w komórkach w miejscu infekcji. Następnie drogą limfatyczną wędruje do węzłów chłonnych, a stamtąd może dostać się do różnych narządów, a nawet do centralnego układu nerwowego, powodując jego zarażenie. Objawy boreliozy u dzieci Borelioza jest chorobą przewlekłą, która przebiega z różnymi objawami, w zależności od tego, jak bardzo zaatakowała organizm. U dzieci objawy boreliozy są często niecharakterystyczne, przez co jej rozpoznanie jest dużo trudniejsze . Sygnały wskazujące na boreliozę u dziecka, które mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia przez kleszcza , to: nadmierne zmęczenie, apatia, ból głowy, bóle mięśni, gorączka, nadwrażliwość na światło i dźwięk, niechęć do zabawy, drażliwość, brak koncentracji, trudności w nauce, problemy ze snem. Wyróżnia...

borelioza test z krwi
Fotolia
Aktualności
Sezon na kleszcze. Borelioza staje się modna?
Borelioza nie jest chorobą śmiertelną, a 90% zgłaszanych przypadków boreliozy to najczęściej… urojenia. Tak podsumowuje „modę na boreliozę” i panikę przed kleszczami w Polsce specjalista od chorób zakaźnych. Czy możemy już nie bać się kleszczy?

Czy warto wierzyć temu, co można przeczytać na temat boreliozy w Internecie? Czy warto słuchać teorii niespecjalistów i historii chorych? Prawie nigdy, jeśli objawiają nam prawdy niezgodne z oficjalnie przyjętymi standardami leczenia. W żaden sposób nie możemy tego przecież zweryfikować. Z pewnością warto słuchać profesjonalistów z danej dziedziny, choć to, że coś usłyszmy od lekarza, podzielimy i dodamy od siebie jeszcze nic nie znaczy, a z pewnością nie czyni z nas wszechwiedzących specjalistów. Takich mędrków jest w Internecie cała rzesza. Wypowiadają się na tematy, na które ich wiedza nie wykracza poza to, co "wyguglają" i sobie dopowiedzą. Naukowcy śledzą najnowsze badania i biorą udział w eksperymentach, które potwierdzają konkretne tezy i fakty naukowe. Na co dzień zmagają się też z problemami dotyczącymi diagnozowania i leczenia. Gdybanie i własne widzimisię zostawmy lepiej dla... wróżek. Zobacz też: Groźne mity na temat kleszczy Boreliozą straszą w mediach, a jak jest naprawdę? Jaki jest obraz chorób odkleszczowych, a zwłaszcza boreliozy w mediach? Dramatyczny! Przeciętnemu człowiekowi w dzisiejszych czasach wydaje się, że każde wyjście na łono natury musi się skończyć zakażeniem i że właściwie nie ma jak się chronić przed śmiertelnym zagrożeniem ze strony tych maleńkich pajęczaków. A jak jest naprawdę? Zobacz też: Jak wygląda kleszcz w naturze i wbity w skórę? [WIDEO] Pan Profesor zw. dr. hab. n. med. Krzysztof Simon – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM we Wrocławiu i Ordynator I Oddziału Zakaźnego Klinicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu w wywiadzie dla blog.euroimmun.pl podkreśla z całą stanowczością, że borelioza nie jest chorobą śmiertelną i nie każdy kontakt z kleszczem kończy się zakażeniem. Jego zdaniem najtrudniejsza w diagnozowaniu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz