Fit Mom – Ania Dziedzic radzi na ból pleców w ciąży i po porodzie [FILM]

Ból pleców w ciąży to jedna z najczęstszych ciążowych dolegliwości. Jak jej zaradzić? Obejrzyj film, w którym Ania Dziedzic, trenerka personalna kobiet w ciąży i młodych mam, pokazuje ćwiczenia na bóle kręgosłupa w ciąży.

Czemu bolą plecy w ciąży? 

– Piersi się powiększają, macica się powiększa i środek ciężkości przesuwa się o 2 cm do przodu. Wyginamy się do tyłu, a to może doprowadzić do bólu pleców w okolicy lędźwiowej kręgosłupa – tlumaczy Ania Dziedzic – Fit Mom*, trenerka personalna kobiet w ciąży i młodych mam. 

Inną zmianą, jaka zachodzi w ciąży w twoim ciele jest to, że przykurcza się klatka piersiowa, a rozciągają się mięśnie piersiowe grzbietu, co, jak wyjaśnia trenerka, może powodować ból pleców w okolicy piersiowej a pośrednio także ból głowy w ciąży

Z kolei lekko wysunięta żuchwa (naturalne zjawisko w ciąży) może być przyczyną bólu odcinka szyjnego kręgosłupa. 

Czytaj także: 10 typowych dolegliwości w ciąży

Jak zaradzić bólom pleców w ciąży?

Zdaniem Ani Dziedzic, warto m.in. do codziennej gimnastyki wprowadzić ćwiczenia na leżąco: z nogami ugiętymi w kolanach i łydkami opartymi np. na piłce do ćwiczeń (tak, że udo i podudzie tworzyły kąt prosty). Nie dociskaj odcinka lędźwiowego do podłogi, leż swobodnie i oddychaj.

– Jeżeli ta pozycja nie przynosi ci ulgi, to możesz delikatnie miednicę podciągnąć  pod siebie, czyli przybliżyć kość łonową w kierunku mostka, a następnie wrocić do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 5-6 razy – mówi Ania. 
Uwaga! Podczas ćwiczeń nie pogłębiaj lordozy lędźwiowej – to może wzmagać ból pleców. 

Czytaj także: 
Fit Mom radzi: „Dziewczyny, ćwiczcie dla własnego dobra" [WYWIAD]

*Ania Dziedzic jest trenerem personalnym i instruktorem fitness. Prowadzi stronę FitMom.pl i stronę na FB: FitMom - Ania Dziedzic. 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy