fotelik rowerowy dla dziecka
fot. Adobe Stock

Fotelik rowerowy dla dziecka –  jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Jaki fotelik rowerowy dla dziecka wybrać – montowany do ramy, na bagażnik czy na kierownicę? Trzeba wyważyć zalety konkretnego modelu w stosunku do jego ceny. Najważniejsze jednak, aby fotelik rowerowy dla dziecka był bezpieczny i wygodny. Sprawdź, jak wybrać najlepszy fotelik rowerowy dla dziecka.
Ewa Janczak-Cwil
fotelik rowerowy dla dziecka
fot. Adobe Stock
Jazda na rowerze z dzieckiem to świetna przygoda dla rodzica i dziecka. Mama może zacząć aktywny tryb życia, nie rozstając się ze swoją pociechą, a maluch może zwiedzać świat. Wystarczy mieć odpowiedni fotelik rowerowy dla dziecka. Odpowiedni, czyli jaki? Zobacz nasze podpowiedzi.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Oto szybki i prosty sposób 

Spis treści:
  1. Jaki fotelik rowerowy dla dziecka – miniporadnik zakupowy
  2. Jaki fotelik na rower dla rocznego dziecka
  3. Jaki fotelik na rower dla dziecka montowany z przodu roweru?
  4. Jaki fotelik na rower dla dziecka montowany z tyłu roweru?
  5. Fotelik rowerowy dla dziecka mocowany do ramy roweru
  6. Fotelik rowerowy dla dziecka z regulowanym oparciem
  7. Fotelik rowerowy dla dziecka z funkcją spania

Jaki fotelik rowerowy dla dziecka – miniporadnik zakupowy

Do wyboru są przede wszystkim dwa typy fotelików: montowany przed siodełkiem roweru i za nim. Jak zwykle istnieją wady i zalety obu rozwiązań. Zapoznaj się z nimi, aby podjąć decyzję, który z nich będzie lepszy dla ciebie i dziecka. Poniższy poradnik ułatwi ci tę decyzję. 

Pamiętajmy, że podstawową funkcją fotelika rowerowego jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Musi on więc posiadać wszystkie wymagane atesty i certyfikaty. Zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy, czy fotelik rowerowy jest dobrze dopasowany do dziecka i czy czuje się ono w nim komfortowo.

Jaki fotelik na rower dla rocznego dziecka

Od jakiego wieku najwcześniej możemy przewozić dziecko w foteliku rowerowym? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Musimy więc kierować się własnym rozsądkiem i dobrem naszego dziecka. Trzeba pamiętać, że maluch musi być całkowicie gotowy do korzystania z fotelika – musi potrafić samodzielnie siedzieć i stabilnie trzymać głowę. 

Specjaliści uważają, że fotelik dla niemowlaka nie jest najlepszym rozwiązaniem (jak przekonują, wożenie niemowlaka w foteliku rowerowym może negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój układu kostno-stawowego, mięśni i kręgosłupa). Dla dzieci do pierwszego roku życia zalecają 2- lub 3-kołowe przyczepki rowerowe. Są one wyposażone w osłony, które chronią dziecko przed wiatrem i opadami oraz mają wielopunktowe pasy bezpieczeństwa.

Fotelik rowerowy dla dziecka montowany z przodu roweru

Warto zwrócić uwagę na foteliki rowerowe dla dziecka montowane z przodu roweru (fotelik rowerowy na przód montuje się na wsporniku, czyli łączniku kierownicy). Zwykle są lżejsze i mniejsze od tych montowanych z tyłu. Część z nich ma osłonkę przeciwwiatrową, więc warto zwrócić uwagę, czy znajduje się ona w komplecie. Taki model warto wybrać, gdy dziecko jest wiercipiętą i lepiej mieć je na oku. Dzięki temu rodzic od razu zobaczy, czy malec się kręci, czy nie manipuluje przy zapięciu pasów, albo nie próbuje zdjąć kasku.
Uwaga! W naszym zestawieniu nie piszemy o fotelikach montowanych na kierownicy, gdyż uznawane są za zbyt niebezpieczne dla dziecka.

Fotelik rowerowy dla dziecka montowany z tyłu roweru

Foteliki na rower montowane z tyłu są cięższe i większe. Krzesełka montuje się na ramie roweru, sztycy siodła lub na bagażniku roweru. Ich podstawową zaletą jest to, że posłużą dziecku dłużej, gdyż mają większy udźwig. Kolejna sprawa to fakt, że tylko siedziska montowane z tyłu mogą mieć rozkładane oparcie lub odchylany cały fotelik. W takim modelu jest szansa, że gdy dziecko zaśnie, jego główka nie będzie zwisać. Niestety rodzic nie widzi malca ukrytego za swoimi plecami.

Fotelik rowerowy dla dziecka mocowany do ramy roweru

A co powiecie na foteliki mocowane do ramy roweru? To bardzo wygodna opcja. W przeciwieństwie do mocowania do sztywnego bagażnika elastyczna rurka tłumi i amortyzuje wszelkie nierówności na drodze. Wybierzmy taki, który zamocujemy przed nami, do mostka kierownicy. Dzięki temu cały czas możemy zerkać na naszą pociechę. 

Warto też zwrócić uwagę na system mocowania i na to, czy można szybko zamontować i zdemontować fotelik z roweru. W końcu nie zawsze i wszędzie jedzie się z dzieckiem.

Fotelik rowerowy dla dziecka z regulowanym oparciem

Inna bardzo przydatna funkcja w foteliku rowerowym dla dziecka? Oparcie, które można dowolnie regulować i odchylać za pomocą specjalnego pokrętła. Dzięki tej opcji dziecko swobodnie prześpi podróż powrotną do domu. 

Fotelik rowerowy dla dziecka z funkcją spania

W przypadku malutkich dzieci nie warto męczyć ich długimi wycieczkami. Starszaki spokojnie mogą jednak wybrać się na dłuższą wyprawę. W takim wypadku przyda się fotelik rowerowy odchylany, czyli fotelik z funkcją spania.

Oparcie fotelika można odchylać do tyłu, ułatwiając dziecku wygodne oparcie głowy. To całkowicie bezpieczne i wygodne rozwiązanie dla całej rodziny.
 


Zobacz także:

Redakcja poleca: Ile kalorii jeść w ciąży? [WIDEO]
Ile kalorii jeść w ciąży, by pokryć zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze mamy i dziecka? Średnio to więcej o 200-300 kcal dziennie przez całą ciążę, jednak zapotrzebowanie to różni się w zależności od trymestru ciąży. Szacuje się, że cała ciąża wymaga przyjęcia ok. 75-80 tysięcy kcal więcej.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy