brak apetytu
fot. fotolia.com

Gdy dziecko traci apetyt

Twoje dziecko straciło apetyt?Jest niejadkiem od urodzenia lub odmawia posiłków od niedawna? Istnieje wiele powodów, dla których dzieci unikają posiłków.
brak apetytu
fot. fotolia.com

Apetyt zmienia się z wiekiem

Dla noworodka i małego niemowlęcia głód jest jednym z najsilniejszych odczuć. W miarę jak dziecko rośnie, wydłużają się odstępy pomiędzy posiłkami (początkowo głównie w nocy) i zwiększa ich objętość. Kilkumiesięczny, zdrowy maluszek może domagać się jedzenia rzadziej niż co 1,5 - 2 godziny. Nie powinno się go jednak budzić na posiłki ani karmić przez sen!

Odkąd maluch większość czasu poświęca na poznawanie świata i zdobywanie nowych umiejętności, traci zainteresowanie jedzeniem. Spowalnia się także jego tempo wzrostu. Naturalne jest więc, że w drugim półroczu życia potrzebuje mniej pożywienia, co często rodzice interpretują jako utratę apetytu i szukają pomocy lekarskiej.

Jeśli dziecko rośnie i prawidłowo się rozwija, przeczekaj okres jego mniejszego łaknienia. Nawet jeśli wydaje Ci się, że prawie nic nie je, nie zmuszaj go do jedzenia, nie wprowadzaj dodatkowych karmień w nocy, nie podawaj mu butelki, jeśli skończył pierwszy rok życia. Zadbaj raczej o przygotowywanie pełnowartościowych, atrakcyjnych, różnorodnych dań. O częstości karmień i objętości posiłków pozwól decydować dziecku. Staraj się jednak utrzymać stałe ich pory, by wyrabiać dobre nawyki.
Redakcja poleca: Jak rozwija się dziecko w 11. miesiącu życia? - film
Zobacz, co potrafi 11. miesięczne dziecko. Posłuchaj porad psychologa dotyczących stymulowania rozwoju dziecka.

Co odbiera apetyt

Jeżeli niemowlę, które dotychczas chętnie jadło, nagle traci łaknienie, zgłoś się do pediatry. U małych dzieci nagły i przejściowy brak apetytu występuje w przypadku ząbkowania, przegrzania, łagodnych infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych. Towarzyszy również ostrej biegunce, zapaleniu ucha środkowego, infekcji układu moczowego. Bywa reakcją na pośpiech przy karmieniu czy trudną sytuację (np. powrót mamy do pracy, pobyt w szpitalu).
Ustalenie przyczyn braku apetytu jest często niemożliwe, póki nie pojawią się charakterystyczne objawy choroby: wymioty, luźne stolce, ból przy siusianiu. Bardzo pomocne są więc obserwacje rodziców. Maluch chory na zapalenie ucha zachowuje się typowo. Łapczywie rzuca się na pierś lub butelkę, ale po paru łykach zostawia ją i staje się niespokojny.

Pamiętaj, że podczas ostrej infekcji można pozwolić maluchowi jeść bardzo mało, ale koniecznie musi dużo pić. Niewystarczające nawodnienie dziecka, nawet jeśli trwa kilka godzin, jest groźne dla jego zdrowia!

Konieczne badania

Niekiedy trzeba sprawdzić, czy utrata apetytu nie wynika z poważnej, długotrwałej choroby. Gdy dziecko przestaje rosnąć lub przybierać na wadze, chudnie, ma bóle brzucha, nudności, należy wykonać badania.
Długotrwały brak łaknienia najczęściej spowodowany jest niedoborem żelaza lub zakażeniem pasożytniczym. Bywa objawem tzw. zespołu złego wchłaniania i innych przewlekłych schorzeń przewodu pokarmowego. Do postawienia diagnozy niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań i podjęcie odpowiedniego leczenia. Po jego zakończeniu apetyt wraca.

prof. dr hab. n. med. Maria Korzon
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy