gdzie na ferie
fot. Adobe Stock

Gdzie na ferie z dziećmi: ośrodki narciarskie w Polsce i za granicą

Oto propozycje mniej typowych ośrodków narciarskich w Polsce i sprawdzone miejscówki za granicą. Tu zimą miło spędzisz czas z całą rodziną, także z najmłodszymi.
Ewa Janczak-Cwil
gdzie na ferie
fot. Adobe Stock
Zima kojarzy ci się z nartami lub snowboardem? Zastanawiasz się gdzie jechać na ferie z dzieckiem? Mamy dla ciebie propozycje ośrodków narciarskich, w których przyjemnie spędzisz czas z rodziną. Proponujemy kilka miejscówek w Polsce i kilka za granicą.

Spis treści:

Gdzie na ferie w Polsce

Większość ośrodków narciarskich znajduje się na południu Polski. Jednak ciekawe miejsca znaleźć można też na północy i wchodzie kraju. Zaletą tych mniejszych jest ich kameralność, brak tłumów i niższe ceny.
Co prawda tu dobry narciarz się nie wyszaleje. Jednak wyjazd z małymi dziećmi rządzi się nieco innymi prawami. Warto ten czas wykorzystać na naukę jazdy na nartach dla dzieci, a rodzice powinni potraktować taki wypad nie jako narciarskie szaleństwo, ale wypoczynek i okazję do spędzenia czasu z dziećmi.

Zieleniec

Oprócz wypożyczalni sprzętu, szkółek narciarskich i smacznej kuchni, jedną z atrakcji jest tu jazda nocna oraz różnego rodzaju zawody np. Dziecięcy Puchar Orlicy. Plusem Zieleńca jest także zróżnicowana oferta – podzielona na godziny, dni lub pojedyncze przejazdy.
 • Długość tras: 23 km
 • Trasy niebieskie: 27
 • Trasy czerwone: 3
 • Trasy czarne: 1

Piwniczna-Zdrój

Stacja narciarska nazywa się Kokuszka i jest idealna na kameralny wyjazd rodzinny. Jest tu szkółka narciarska i wyciąg dywanowy dla najmłodszych. Dzieci będą też zachwycone śniegową jazdą na pontonie, czyli snowtubingiem oraz Zimowym Parkiem Zabaw, który urozmaici im jazdę.
 • Długość tras: 1520 m
 • Trasy niebieskie: 2
 • Trasy czerwone: 1
 • Trasy czarne: 0

Parchatka i Rąblów

Ośrodki znajdują się na zachód od Lublina. W Parchatce są 3 trasy (czerwona, zielona i niebieska) o łącznej długości 920 m oraz 3 wyciągi (2 orczyki, 1 wyrwirączka). Trasy są oświetlone i naśnieżane. Z kolei w Rąblowie jest ich 4 o łacznej długości 1060 m – wszystkie są trasami niebieskimi. Do tego jest ośla łączka, snowpark i trasa saneczkowa. W obu ośrodkach są szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu.

Zobacz także: Terminy ferii zimowych w Polsce w 2020 roku

Góra czterech Wiatrów w Mrągowie

Na terenie ośrodka znajduje się wypożyczalnia sprzętu, serwis narciarski i szkółka narciarska. Na szczycie góry jest nowoczesne schronisko z miejscami noclegowymi, barem i toaletami. Obok tras jest snowpark dla snowboardzistów i ośla łączka. Trasy są naśnieżane i oświetlone. Na górę wywożą turystów 2 wyciągi orczykowe.
Długość tras: 2000 m
 • Trasy niebieskie: 3
 • Trasy czerwone: 1
 • Trasy czarne: 1
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Gdzie na ferie za granicą

Poniższe ośrodki polecam z własnego doświadczenia. Znam je i znam każdy kilometr ich tras. To naprawdę idealne na wyjazd z małymi dziećmi. Jeśli tylko stać cię na wyjazd na narty za granicę, naprawdę warto to zrobić! Gwarancja śniegu, lepsza pogoda, brak tłumów na wyciągach i wielki wybór tras – bomba!

Polecam dwa ośrodki we Włoszech i jeden we Francji. Francja buduje stacje narciarskie, w których zwykle są hotele- mrówkowce, a apartamenty są niewielkie, żeby nie powiedzieć ciasne. Z kolei we Włoszech stacje narciarskie są przy miejscowościach, a apartamenty obszerne i wygodne. W obu krajach warunki narciarskie są re-we-la-cyj-ne!

Val di Fiemme – Włochy

Naprawdę świetny region dla rodzin z dziećmi. Jest tu mnóstwo łagodnych i bardzo szerokich tras, które idealnie nadają się do nauki jazdy dla dzieci. Jest tu też dobre zaplecze w postaci wypożyczalni i szkółek narciarskich. Z drugiej strony bez trudu, gdy dzieci wylądują w szkółce, rodzice wyszaleją się na naprawdę fajnych trasach także czerwonych i czarnych. Na dodatek są tu 2 tory saneczkowe!

W skład Val di Fiemme wchodzi 5 ośrodków narciarskich: Alpe Cermis, Alpe Lusia, Passo Lavazè, Passo Rolle oraz największe Ski Center Latemar. Do tego są tu dwa ośrodki narciarstwa biegowego: Centro Fondo Lago di Tesero i Centro Fondo Passo di Lavaze.
 • Liczba wyciągów: 50
 • Długość tras: 115 km

Livigno – Włochy

Słońce dostajesz w pakiecie – w Livingo są aż 322 słoneczne dni w roku! Idealne miejsce do nauki jazdy dla dzieci (szkółki, wiele łatwych tras), a z drugiej strony miejsce, gdzie zaawansowani narciarze znajdą godne swoich umiejętności trasy. Są tu też 2 snowparki dla snowboardzistów. Do tego szkółki, bary, wypożyczalnie sprzętu, trasy biegowe i... strefa wolnocłowa (tanie paliwo i nie tylko ;)
 • Liczba wyciągów: 32
 • Długość tras: 115 km

Paradiski – Francja

Z hotelu prosto na stok? Tak! I do tego od razu dostęp do wszystkich tras – nie trzeba wsiadać do samochodu, żeby dotrzeć z jednego końca regionu na drugi. Ośrodek Paradiski kładay się z ośrodków La Plagne, Peisey-Vallandry i Les Arcs i jest jednym z największych obszarów narciarskich na świecie. Są tu szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, żłobek, 4 funparki. Najwięcej tras dla dzieci znajduje się przy stacji Belle-Plagne.

Basen pod gołym niebem znajduje się w La Plagne – warto choć raz zanurzyć się w ciepłej wodzie z widokiem na piękne góry :)
 • Liczba wyciągów: 267
 • Długość tras: 425 km

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy