GRY
 
 

Jak wychować genialne dziecko? Plan na pierwsze dwa lata

Wielu rzeczy dziecko jest w stanie nauczyć się samo, obserwując, co się wokół niego dzieje. Jednak żeby mogło w pełni rozwinąć zdolności, potrzebuje odpowiedniego wsparcia, najlepiej w formie zabawy. Zobacz, jak bawić się z dzieckiem przez pierwsze dwa lata życia.

Dziecko i literki
fot. Fotolia

Każde dziecko można wychować na geniusza. Choć wielu rzeczy dziecko uczy się samo, obserwując, co się wokół niego dzieje, to możesz go wspierać poprzez zabawę. Zobacz nasze pomysły na łatwe i rozwijające zabawy z dzieckiem.


Zabawy na pierwsze pół roku życia dziecka

Zacznij bawić się z dzieckiem od pierwszych dni życia.

Podawaj mu zabawki – kolorowe, o atrakcyjnych kształtach. Włóż mu do rączki grzechotkę i zademonstruj, jak nią poruszyć. To pierwsze ćwiczenia koordynacji ruchów.
Często mów do dziecka. Zwłaszcza przy codziennych czynnościach, np. przewijaniu, karmieniu. Wkrótce zacznie kojarzyć poszczególne słowa.
Ucz je słuchania. Śpiewaj mu piosenki, szeptem opowiadaj bajeczki.
Reaguj na "zaczepki". Gdy maluszek zaczyna głużyć, uśmiechnij się i odpowiedz mu.

Zobacz, jak przebiega rozwój mowy u dziecka
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.


Zabawy na drugie półrocze życia dziecka

Smyk jest coraz bardziej zainteresowany światem. Dlatego:

• Pozwól mu rzucać przedmiotami. Dziecko poznaje w ten sposób związek między swoim działaniem a skutkiem, jaki ono wywołuje.
• Mów poprawnie. Nie sepleń, nie zdrabniaj – dziecko musi poznawać normalne brzmienie wyrazów.
• Na spacerze opowiadaj o tym, co widzisz. Pokazuj przedmioty i nazywaj je. Czasem zadawaj mu pytania ("Czy to był samochód?").
• Oglądajcie książeczki. Z obrazkami! Objaśniaj, co na nich widać. Najlepiej, gdy przedstawiają pojedyncze, dobrze znane mu przedmioty.

Zobacz ciekawe książeczki dla niemowlaka

Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka, radzi logopeda.

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj