GRY
 
 

Skąd się wziął św. Mikołaj

Boże Narodzenie bez św. Mikołaja? Niemożliwe! Jeśli twoje dziecko już mówi, możesz się spodziewać serii pytań, które będą dotyczyć właśnie jego osoby. Kim był naprawdę i gdzie mieszkał? Czy rzeczywiście istnieje i przynosi prezenty?

święty mikołaj
fot. Panthermedia
Jak opowiedzieć o Świętym Mikołaju, by nie oszukiwać dziecka, ale jednocześnie nie odbierać mu magii świąt? Oto kilka faktów z historii tego Świętego kojarzonego współcześnie przede wszystkim z czerwonym kubrakiem, wielkim brzuchem i śnieżnobiałą brodą. Plus opis zwyczajów – nie tylko polskich.

Historia Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj urodził się ok. 270 roku w Patras, na terenie dzisiejszej Turcji.  Znany był z wrażliwości na ludzką krzywdę. Po śmierci rodziców szczodrze obdarowywał potrzebujących, wykorzystując rodzinny majątek. Robił to zawsze w sposób uniemożliwiający odkrycie darczyńcy. Został biskupem miasta Mira i z powodu pełnionej funkcji w tradycji znany jest jego wizerunek z charakterystyczną mitrą i pastorałem.

Mikołaj umarł 6 grudnia między 345 a 352 rokiem. Dla chrześcijan śmierć świętego jest równoznaczna z jego narodzinami dla nieba, dlatego też w tradycji chrześcijańskiej istniał zwyczaj wysyłania do siebie kartek adwentowych z pozdrowieniami w dniu poprzedzającym rocznicę śmierci Mikołaja.
Redakcja poleca: Jak dekorować świąteczne pierniki - film
Dzieci ozdabiają świąteczne ciasteczka. Zobacz, który z pomysłów wykorzystasz do wspólnej zabawy ze swoim dzieckiem.

Św. Mikołaj jakiego znamy w Polsce...

W Polsce panuje zwyczaj obdarowywania prezentami grzecznych dzieci, niegrzeczne mogą liczyć co najwyżej na rózgę lub obierki z ziemniaków. To dlatego Święty Mikołaj, jeśli się ujawnia, przed wręczeniem prezentu pyta każdego malucha, jak się w ostatnim roku sprawował. Na szczęście Mikołaj bardzo lubi dzieci, pokłada w nich dużo wiary i ufa, że w następnym roku się poprawią, dlatego upominku mogą spodziewać się także dzieci, które nie były przykładem dla innych. Jeśli Święty pozostaje w ukryciu, to dary najmłodsi znajdą pod poduszkami, w skarpetkach lub wyczyszczonych butach.

W różnych częściach Polski upominki dzieciom dostarczają różne postacie:
  • Gwiazdor – na Pomorzu, Kaszubach, Kujawach i w Wielkopolsce, ale tylko w Boże Narodzenie, bo 6 grudnia dary przynosi Mikołaj.
  • Dzieciątko – na Górnym Śląsku, Dzieciątko utożsamiane jest z Jezusem Chrystusem.
  • Aniołek – na Małopolsce, ale w nocy z 5 na 6 grudnia niespodzianki dla grzecznych dzieci zostawia Mikołaj.
  • Mikołaj – centralną Polskę razem ze stolicą odwiedza 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia.

... i jakiego znają inne narody

W różnych miejscach na świecie Święty Mikołaj znany jest pod różnymi imionami, a razem z nimi jego postać zmienia się czasem nie do poznania.
  • Sinterklaas – pojawia się w Holandii i Belgii. W ostatnią sobotę listopada przypływa statkiem parowym i zostawia podarki dla grzecznych dzieci w butach, które muszę je wcześniej zostawić przy kominku.
  • Dziadek Mróz – to odpowiednim Mikołaja w Rosji, w rozdawaniu podarków w noc sylwestrową pomaga mu Śnieżynka. Do Rosji mógł przywędrować jako postać legendy o św. Mikołaju z Azji, ale już w starosłowiańskich mitach pojawiała się postać Zimnika, który był dobrodusznym staruszkiem. Jego sanie ciągnięte są nie przez renifery, a trzy konie. Nie da się ukryć, że swój udział w propagowaniu popularności tej postaci w Rosji miał komunizm, który negował kult świętych, a więc także Mikołaj nie był tam mile widziany.
  • Befana – to postać popularna we Włoszech. Jest czarownicą, a w zasadzie wiedźmą, choć uśmiechniętą, którą porównać można do Baby Jagi. W nocy z 5 na 6 stycznia lata na miotle, roznosząc prezenty grzecznej dziatwie, a dla nieposłusznych ma kawałek węgla, czosnek i cebulę. Aby przekonać ją do siebie, trzeba zostawić na stole mandarynkę lub pomarańczę i kieliszek wina. Według podań miała dołączyć do Trzech Króli, ale nie zdążyła i teraz co roku rozdaje prezenty, które nie trafiły do Jezusa.
  •  Frau Berta – to niemiecka wersja Befany. Ma wielkie stopy i nos, często napędza strachu źle zachowującym się dzieciom. Prezentów przez nią zostawionych trzeba szukać na parapecie, pod schodami albo poduszką. Do domów wchodzi przez komin.
  • Dame Abonde – zastępuje Świętego Mikołaja we Francji. Ta dobra wróżka rozdaje prezenty w noc sylwestrową, ale czasem wyręczają ją w tym dwaj przyjaciele: Pere Noel i Pre Fouettard.
  • Mikulus – odwiedza Czechów i Słowaków, spływa do nich z nieba po złotej nitce, a towarzyszą mu anioł i czart.

ZOBACZ TEŻ: Napiszcie list do Świętego Mikołaja – wydrukuj swój szablon

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj