noworodek 10.png
O noworodku Lekcja 10

Jak długo powinno spać twoje nowo narodzone dziecko?

Noworodek śpi niemal całą dobę, budzi się tylko na karmienie, po czym znów zapada w sen. Sprawdź, ile powinien spać twój noworodek i czy powinnaś go budzić.
Małgorzata Wódz
Noworodek śpi nawet do 20 godzin w ciągu doby z przerwami na karmienie. Drzemki mają różną długość. Niektóre dzieci w pierwszym miesiącu życia śpią po 3–4 godziny (licząc od początku ostatniego karmienia). To odpowiednia porcja wypoczynku dla noworodka. Po tak długim śnie dziecko należy obudzić i nakarmić (przystawić do piersi na ok. 1520 minut). Budzenie nie zawsze jest konieczne, bo noworodki – podobnie jak dorośli – mają różną potrzebę snu. Jedne śpią po kilkanaście minut, budzi je byle szmer i często domagają się karmienia, inne sypiają 1–2 godziny, a jeszcze inne – usypiają na dłużej i śpią bardzo głęboko. Według pediatrów, tym noworodkom trzeba odmierzać czas drzemki. 

Dlaczego noworodek nie może spać dłużej?

Choć sama chciałabyś się porządnie wyspać po trudach porodu i stresującej nauce karmienia piersią, musisz pamiętać, że zbyt długi sen powoduje u noworodka spadek poziomu cukru we krwi (tzw. hipoglikemię). Konsekwencją tego stanu może być zmęczenie, osłabienie i jeszcze większa senność dziecka. To rodzaj błędnego koła, w które może wpaść noworodek – nie budząc go w odpowiednim czasie na karmienie, przyczyniasz się do tego, że będzie miał ochotę spać coraz dłużej, co może być dla niego niebezpieczne. 
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Jak długo pilnować snu noworodka?

Rygorystyczne podejście do długości snu dziecka obowiązuje przede wszystkim w okresie noworodkowym, czyli przez cztery pierwsze tygodnie życia. Pediatrzy są zdania, że po tym czasie, nie trzeba już budzić dziecka do karmienia, tylko poczekać, aż samo da znać, że jest głodne. Z czasem rytm dobowy dziecka zaczyna się normować. Maluszek dłużej śpi w nocy i bardziej aktywnie spędza dzień. Przyzwyczaja się do warunków panujących z „drugiej strony brzucha", szybko rośnie i coraz bardziej potrzebuje porządnie odpocząć w nocy. 

Ile godzin w ciągu doby powinno przesypiać dziecko?

Pamiętaj, że to tylko statystyczne wartości i w wypadku każdego dziecka są one nieco inne. Noworodek powinien spać od 17 do 20 godzin w ciągu doby. W pierwszym miesiącu życia dziecko śpi siedem i więcej razy na dobę. Przesypia tyle czasu, ponieważ jego organizm musi zaadoptować się do nowych warunków. Noworodek nie odróżnia nocy od dnia i budzi się zgodnie z własnym rytmem. Nocne pobudki będą trwały dość długo. Niektóre dzieci zaczynają przesypiać noc w wieku 6 miesięcy, inne budzą się na karmienie dużo dłużej.

To, ile śpi noworodek, zależy od jego wieku, genów, wrażliwości. Znaczenie ma także temperament noworodka. Warto wiedzieć, że dzieci, które potrafią zjeść więcej pokarmu podczas jednego karmienia, na ogół potem śpią dłużej (mleko przez dłuższy czas wypełnia brzuch niemowlaka, w związku z czym, dziecka nie budzi głód). Wcześniak lub niemowlę o niskiej masie urodzeniowej może budzić się częściej – ma mniejszy żołądek, a potrzebuje więcej kalorii, aby nadrobić zaległości w rozwoju.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 31 głosy

Popularne tematy