Ulgi na dzieci. Ile wynoszą w Polsce a ile w pozostałych krajach UE?
fot. Fotolia

Ulgi na dzieci. Ile wynoszą w Polsce, a ile w innych krajach UE?

Dzięki programowi 500+ Polska awansowała do czołówki unijnych państw, jeśli chodzi o poziom wsparcia dla rodzin. A jak to wygląda w pozostałych krajach UE? Sprawdź, gdzie w Europie są największe ulgi na dzieci.
Ulgi na dzieci. Ile wynoszą w Polsce a ile w pozostałych krajach UE?
fot. Fotolia
PwC przeprowadziła badania dotyczące tego, na jaką pomoc w 2017 roku może liczyć przeciętna rodzina, zarabiająca średnią krajową, posiadająca dwójkę dzieci w wieku 4 i 8 lat.

Z raportu wyszło, że średnia kwota pomocy państw UE w zakresie ulg na dzieci i świadczeń rodzinnych wynosi około 850 zł miesięcznie. W Polsce jest to mniej więcej 685 zł na miesiąc. Daje nam to 4 miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. „To tak samo, jak w 2016 roku ” – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC. – „Dwa lata temu mieliśmy dwudzieste miejsce” – dodaje.

Ranking państw UE oferujących pomoc finansową

Z danych wynika, że łączna pomoc Polski na cele prorodzinne, liczona w proporcji do przeciętnego wynagrodzenia rodziny, sięga w tym roku 7,9 proc. Na czele tego rankingu jest Francja, która wspiera rodziny kwotą odpowiadającą 13,7 proc. ich wynagrodzenia. Na drugim miejscu są Węgry, a na trzecim Austria. Na piąte miejsce awansowała Chorwacja – dzięki zwiększeniu ulg na dzieci.

 

Raport PwC PwC


W górę rankingu pchnęło nas przede wszystkim przyznanie zasiłków na dzieci z programu 500+. Jeśli jednak wziąć pod uwagę samą wysokość wsparcia rodzin, to już tak dobrze na tle innych krajów UE nie wypadamy. Nasze 850 zł miesięcznie daje nam 16 pozycję na 28 państw.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Gdzie są największe ulgi i świadczenia rodzinne?

Autorzy raportu oceniają, że w większości krajów unijnych wspiera rodziny, oferując ulgi podatkowe i pomoc w formie zasiłków. Tego rodzaju wsparcie finansowe zachęca rodziców do tego, aby mieli więcej dzieci. „W większości krajów UE można dostrzec zależności między stosowaniem zachęt i ulg podatkowych o charakterze prorodzinnym, a wysokością współczynnika dzietności” – zauważa Joanna Narkiewicz-Tarłowska. Zdaniem ekspertki kraje, takie jak Francja, Wielka Brytania, Szwecja czy Dania, bazują na realnych oczekiwaniach rodziców, a to buduje zaufanie do państwa, które jest kluczowym czynnikiem skuteczności prowadzonych działań.

Przykładem państw, które mają wysoko rozwiniętą politykę prorodzinną, są Francja i Niemcy. Obydwa kraje mocno wspierają rodziny. „We Francji zachęty i ulgi idą w parze z wysokim współczynnikiem dzietności. Natomiast niemiecki współczynnik należy do najniższych w UE” – mówi ekspertka.

Czy uważacie, że dzięki programowi 500 plus Polska ma szansę odnieść sukces w zakresie polityki prorodzinnej tak jak inne kraje UE? Czekamy na opinie.

Źródło: Raport PwC

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy