Buty i plecaki dzieci w przedszkolu
fot. Fotolia

Ilu 6-latków zostanie we wrześniu w przedszkolu? Są pierwsze przypuszczenia!

Ostateczne informacje o liczbie 6-latków, które pójdą we wrześniu do szkoły, będą znane dopiero 31 sierpnia. Minister edukacji wyjawiła jednak, że według pierwszych danych, w przedszkolach zostanie aż 80 procent maluchów!
Hanna Szczesiak
Buty i plecaki dzieci w przedszkolu
fot. Fotolia
W grudniu 2015 roku przyjęto nowelizację ustawy znoszącej obowiązek szkolny dla dzieci w wieku 6 lat i przywracający obowiązek dla 7-latków. Decyzja o posłaniu 6-latka do szkoły należy do rodziców. Minister edukacji Anna Zalewska podała pierwsze informacje dotyczące liczby dzieci, które zostaną we wrześniu w przedszkolach, a które pójdą do szkoły.

Zdecydowana większość dzieci zostanie w przedszkolu

Rodzic ma prawo zadecydować o posłaniu 6-latka do szkoły do 31 sierpnia. Dlatego też dopiero tego dnia będzie można oficjalnie stwierdzić, ile dzieci zostało w przedszkolach. Minister edukacji poinformowała, że według pierwszych danych, tylko 20 procent dzieci w wieku 6 lat pójdzie do szkoły. Pozostałe 80 procent pozostanie w przedszkolach.

Rodzice obawiają się, że w związku ze zmianą ustawy, w przedszkolach zabraknie miejsc dla ich pociech. Minister uspokaja, że w kraju wciąż jest wiele wolnych miejsc i nie ma powodu do niepokoju. Jak zauważyła jedna z posłanek, Katarzyna Lubnauer, choć w Polsce jest 50 tys. wolnych miejsc, nie oznacza to, że każde dziecko trafi do przedszkola. "Zapewnienie ministerstwa (...) nie satysfakcjonuje mnie, bo ciężko żeby dziecko, które nie ma miejsca w przedszkolu w Łodzi przenieść do Olsztyna" – tłumaczyła. 

Co myślicie o zapewnieniach minister i podanych przez nią informacjach? Czy powrót obowiązku szkolnego dla 7-latków jest dobrą zmianą w polskim szkolnictwie? A może macie wy też boicie się, że przez te zmiany będziecie mieć problem ze znalezieniem dla malucha przedszkola?
Piszcie w komentarzach!

Polecamy: Dla kogo i kiedy 500+? Wyjaśnienia ministerstwa

Źródło: rmf24.pl
Redakcja poleca: Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy