Buty i plecaki dzieci w przedszkolu
fot. Fotolia

Ilu 6-latków zostanie we wrześniu w przedszkolu? Są pierwsze przypuszczenia!

Ostateczne informacje o liczbie 6-latków, które pójdą we wrześniu do szkoły, będą znane dopiero 31 sierpnia. Minister edukacji wyjawiła jednak, że według pierwszych danych, w przedszkolach zostanie aż 80 procent maluchów!
Hanna Szczesiak
Buty i plecaki dzieci w przedszkolu
fot. Fotolia
W grudniu 2015 roku przyjęto nowelizację ustawy znoszącej obowiązek szkolny dla dzieci w wieku 6 lat i przywracający obowiązek dla 7-latków. Decyzja o posłaniu 6-latka do szkoły należy do rodziców. Minister edukacji Anna Zalewska podała pierwsze informacje dotyczące liczby dzieci, które zostaną we wrześniu w przedszkolach, a które pójdą do szkoły.

Zdecydowana większość dzieci zostanie w przedszkolu

Rodzic ma prawo zadecydować o posłaniu 6-latka do szkoły do 31 sierpnia. Dlatego też dopiero tego dnia będzie można oficjalnie stwierdzić, ile dzieci zostało w przedszkolach. Minister edukacji poinformowała, że według pierwszych danych, tylko 20 procent dzieci w wieku 6 lat pójdzie do szkoły. Pozostałe 80 procent pozostanie w przedszkolach.

Rodzice obawiają się, że w związku ze zmianą ustawy, w przedszkolach zabraknie miejsc dla ich pociech. Minister uspokaja, że w kraju wciąż jest wiele wolnych miejsc i nie ma powodu do niepokoju. Jak zauważyła jedna z posłanek, Katarzyna Lubnauer, choć w Polsce jest 50 tys. wolnych miejsc, nie oznacza to, że każde dziecko trafi do przedszkola. "Zapewnienie ministerstwa (...) nie satysfakcjonuje mnie, bo ciężko żeby dziecko, które nie ma miejsca w przedszkolu w Łodzi przenieść do Olsztyna" – tłumaczyła. 

Co myślicie o zapewnieniach minister i podanych przez nią informacjach? Czy powrót obowiązku szkolnego dla 7-latków jest dobrą zmianą w polskim szkolnictwie? A może macie wy też boicie się, że przez te zmiany będziecie mieć problem ze znalezieniem dla malucha przedszkola?
Piszcie w komentarzach!

Polecamy: Dla kogo i kiedy 500+? Wyjaśnienia ministerstwa

Źródło: rmf24.pl
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy