GRY
 
 

Ten błąd popełnia wielu rodziców. Dlaczego się o nim nie mówi?!

Podczas inhalacji wziewnej sterydami należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dlaczego lekarze i farmaceuci nie mówią o tym rodzicom?

Błąd, który przy inhalacji popełnia większość rodziców
fot. Fotolia
Lekarze coraz częściej przepisują sterydy wziewne, które mają pomóc dzieciom w walce z infekcjami. Niestety, lekarze i farmaceuci nie zawsze informują, by po inhalacji wypłukać jamę ustną. To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przy inhalacji!

Przepłukuj jamę ustną po inhalacji

Po każdej inhalacji wziewnej sterydami (takimi jak Pulmicort, Flixotide, Nebbud, Benodil, Budezonid) należy dokładnie wypłukać usta i umyć zęby. Maluchom, które nie potrafią zrobić tego samodzielnie, można podać coś do picia, jednak jest to ostateczność. Wskazane jest również przemycie skóry wokół ust i twarzy i nawilżenie jej kremem dla dzieci lub olejem kokosowym, aby zapobiec ewentualnym podrażnieniom.

Dlaczego płukanie ust po inhalacji jest tak ważne? Sterydy wziewne mogą powodować grzybicę jamy ustnej i gardła. Podczas inhalacji reszki leku osadzają się na błonach śluzowych. Glikokortykosteroidy obniżają odporność organizmu, przez co w miejscach, w których są stosowane, może dojść do zakażeń. Tym samym produkt, który leczy, może jednocześnie przyczyniać się do rozwoju innej choroby. Przepłukanie ust po inhalacji zmniejsza ryzyko nie tylko grzybicy, ale również podrażnienia gardła, kaszlu czy chrypki.

Uwaga! Pamiętaj, by przed inhalacją dokładnie zapoznać się z treścią ulotki.

Czytaj także: Katar i kaszel: infekcja czy alergia?

Źródło: zapytaj-farmaceute.blogspot.com, lekinacodzien.pl
Redakcja poleca: 9 zastosowań oleju kokosowego dla niemowląt i dzieci [WIDEO]
Jeśli lubisz naturalne kosmetyki do pielęgnacji dziecka, sięgnij po olej kokosowy. Zobacz, do czego możesz go używać w pielęgnacji niemowląt i dzieci - będziesz pod wrażeniem!
Doładuj
Przeładuj