emeryrura 4 plus
fot. Adobe Stock

Jak dużo kobiet dostaje pieniądze z Mama 4 Plus - ministerstwo policzyło

To świadczenie uzależnione jest od ilości dzieci. Oto najnowsze liczby, ilu kobietom zostało wypłacone.
Agnieszka Majchrzak
emeryrura 4 plus
fot. Adobe Stock

Świadczenie uruchomiono w marca 2019 roku i jest skierowane do tych matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci i w tym czasie nie miały możliwości podjęcia pracy zawodowej i wypracowania emerytury. Po blisko roku od wprowadzenia Mama 4 Plus są już pierwsze podsumowania programu i dane, ile matek z niego korzysta. Oto one.

53 tys. osób otrzymało Mama 4 Plus

Od momentu uruchomienia programu skorzystało z niego 53 tysiące matek i ojców (mogą się także ubiegać o tę emeryturę, w sytuacji śmierci matki dzieci albo ich porzucenia przez rodzicielkę).

Z danych ministerstwa rodziny, pracy im polityki społecznej wynika, że świadczenia w pełnej wysokości, czyli 1 tys. 100 złotych brutto pobierało ponad 18 tysięcy osób, a w przypadku KRUS ponad 900 rodziców.

Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Ministerstwo: matki 4 dzieci mają prawo do emerytury

Szefowa resorty Marlena Maląg podkreśliła, że Mama 4 Plus jest docenieniem trudu rodziców, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci i nie mogli wypracować sobie emerytury. Dlatego mają oni prawo do minimalnej emerytury, wynoszącej obecnie 1 tys. 100 złotych brutto, czyli 934,60 złotych na rękę.

Jeżeli rodzic wypracował emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż minimalna, to Mama 4 Plus jest dopełnieniem najniższej emerytury.

Mama 4 Plus - jak otrzymać

Świadczenie Mama 4 Plus powstało jako forma podziękowania tym kobietom w Polsce, które swoje życie poświęciły rodzeniu i wychowywaniu dzieci i w związku z tym nie rozwinęły pracy zawodowej. W ten sposób nie miały szansy na odprowadzanie składki emerytalnej na konto przyszłej emerytury (aby uzyskać emeryturę minimalną, kobiety muszą pracować i odprowadzać składki przez 20 lat). 

Aby otrzymać pieniądze w ramach Mama 4 Plus trzeba złożyć wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jego druk jest dostępny w każdej placówce ZUS. Można go również pobrać ze strony internetowej www.zus.pl.

Źródło: ro.com.pl

Zobacz też: 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy