GRY
 
 

Jak działa spirala? Działanie wkładek z miedzią i hormonami

Rozważasz wybór spirali jako metody antykoncepcji? Dowiedz się, jak działa wkładka domaciczna i jakie rodzaje spirali są dostępne w Polsce.

jak działa spirala
fot. Fotolia
Spirala, czyli wkładka domaciczna, to antykoncepcja mechaniczna, o której nie trzeba pamiętać na co dzień. Wkładka domaciczna ma kształt litery T i zakłada się ją na 5 lat. Spiralę zakłada lekarz ginekolog.

Jak działa spirala?

Działanie spirali ma na celu utrudnić plemnikom dotarcie do jajowodów. Wkładka domaciczna zagęszcza śluz szyjkowy, uniemożliwiając plemnikom zapłodnienie komórki jajowej. Wbrew obiegowym opiniom spirala nie ma działania wczesnoporonnego. Wkładki domaciczne przyspieszają też wędrówkę komórki jajowej do macicy przez jajowód, by zapobiec zapłodnieniu.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Spirala z miedzią czy hormonalna?

Wkładkę domaciczną poleca się kobietom, które już rodziły i nie planują kolejnych dzieci. W aptekach dostępne są spirale z dodatkiem miedzi, spowalniające ruch plemników oraz spirale hormonalne (Mirena), które oprócz ograniczania aktywności plemników, uwalniają hormony zagęszczające śluz szyjki macicy. Hormonalne wkładki domaciczne mogą być stosowane także przez kobiety karmiące piersią.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj