Boże Narodzenie z dzieckiem
fot. Fotolia

Na miejsca! Gotowi do świąt? Czas start!

Do Bożego Narodzenia zostało zaledwie kilka tygodni. Wiele osób wpadło już w szał, ale warto wyhamować i zadbać o to, by nasz maluch poczuł świąteczną atmosferę.
Dominika Bielas
Boże Narodzenie z dzieckiem
fot. Fotolia
Choć dzieci są podekscytowane oczekiwaniem na Mikołaja, przecież nie tylko o prezenty chodzi. Kiedyś czar Mikołaja pryśnie i warto zawczasu pracować na to, by dla naszej pociechy święta kojarzyły się z czymś więcej. Zadbaj o to, by każdego roku maluch czuł świąteczną atmosferę i by wiedział, że to wyjątkowy i rodzinny czas nie tylko w Wigilię. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

1. Odliczajcie dni

Dla małego dziecka to abstrakcja, ile czasu zostało do Bożego Narodzenia. Jeśli wie, że niedługo przyjdzie Mikołaj, najpewniej usłyszysz jeszcze ze 100 razy pytanie: Kiedy przyjedzie Mikołaj? Warto więc, by w domu znalazł się kalendarz adwentowy. Odliczając każdego dnia, malec naocznie zobaczy, ile czasu zostało.

2. Zróbcie świąteczne dekoracje

Warto dom ozdobić trochę wcześniej, by dziecko zdążyło się nacieszyć ozdobami świątecznymi. Koniecznie zróbcie to razem! Wiele ozdób możecie wykonać własnoręcznie. To miła rodzinna tradycji.

3. Rozśpiewane Boże Narodzenie

Maluch jeszcze nie zna dobrze kolęd lub zapomniał wszystkie słowa? Warto zadbać o muzyczną oprawę i poduczyć się słów. Wielkim sukcesem będzie, jeśli dziecko zapamięta jeden refren lub całą zwrotkę. 

 Tu znajdziesz teksty kolęd i pastorałek dla dzieci.

4. Świąteczna wycieczka

W wielu miastach na rynkach lub w parkach są przygotowywane świąteczne iluminacje. Może to być zwykły spacer wieczorem, by pooglądać, jak sąsiedzi ozdobili swoje domy. Poszukaj też lokalnych wydarzeń, przedstawień świątecznych, koncertów lub spotkań z Mikołajem.

5. List do Mikołaja

Koniecznie przygotujcie list do Mikołaja. Maluch, który nie umie pisać, może narysować lub napisać go po swojemu. Mikołaj da radę rozszyfrować każdą wiadomość.

6. Świąteczne wypieki

Dziecko w kuchni to armagedon? Nawet jeśli nie przepadasz za pieczeniem, zdobądź się na odwagę! Wspólnie upieczcie i udekorujcie pierniczki. Mimo bałaganu będzie to świetna zabawa dla całej rodziny.

7. Wesołe kreacje

Nie musicie czekać do Wigilii, by ubrać się świątecznie. W sklepach nie brakuje wesołych swetrów z reniferami, bluz z bożonarodzeniowymi motywami, śmiesznych czapek czy kapci elfa!

Warto zadbać o małe bożonarodzeniowe tradycje, do których z nostalgią powróci twoje dziecko, nawet gdy już dorośnie. Dzięki takim przygotowaniom na pewno nie tylko maluch poczuje ducha świąt Bożego Narodzenia.

A wy jak dbacie o świąteczny nastrój? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy