Fisher Price - Szczeniaczek Uczniaczek i dziecko
fot. materiały prasowe

Aktywne muzykowanie

Czy wiesz, że pierwszą lekcję gry na instrumencie dziecko powinno odbyć mając zaledwie kilka miesięcy? Nie wierzysz? Przekonaj się sama!
Fisher Price - Szczeniaczek Uczniaczek i dziecko
fot. materiały prasowe
Mamo! Tato! Mam dla Was zagadkę. Co to jest?

Kółka z ogonkami i chorągiewkami,
rozpięte pomiędzy pięcioma liniami,
zamknięte kluczem stoją poważnie,
a nam ruszać się przy nich wypadnie!

Tak, brawo! To są nutki na pięciolinii, w rytm których lubię się ruszać. Zgadliście i przechodzicie do drugiej rundy mojego konkursu! Następne pytanie brzmi: kiedy powinienem zacząć lekcje gry na instrumentach muzycznych? Co to za zdziwienie, mamo? Jakie zaskoczenie, tato! Wiem, że skrzypce są większe ode mnie, a przy pianinie nie potrafię jeszcze nawet stanąć. Jednak to właśnie teraz jestem najbardziej wrażliwy na wszystkie dźwięki, tony i rytmy. Czy zauważyliście, jak się poruszam, bujam i klaszczę w rytm słyszanych melodii?! Nie wiem, czy w przyszłości zechcę zostać muzykiem, ale teraz potrzebuję rytmu i ruchu, żeby się dobrze rozwijać. Dlatego na niektórych zabawkach gram jak na instrumentach. Oto leżę sobie na Śpiewającym Szczeniaczku do łóżeczka.
 
Popatrzcie, jak w takt piosenki „Teraz tańcz, poruszaj się i wsłuchaj się w ten dźwięk” ruszam nóżkami! Potem naciskam jego buzię, nos i uszy ruchami perkusisty. To trudne, ale jaka wspaniała nagroda! Coś szeleści i grzechocze, harmonijnie gra, melodyjnie śpiewa! Jest nawet ciekawa piosenka, w rytmie której zapalają się kolorowe światełka. W takt śpiewanego alfabetu kołyszę się do przodu, do tyłu i na boki. Czy zauważyliście, że Szczeniaczkowe piosenki często nie są rymowane, ale zawsze pięknie brzmią? Ja już wiem, że to dzięki nutkom, które są tak skomponowane, aby nawet prosty tekst albo zwykły alfabet można było melodyjnie wyśpiewać. Teraz zagram na Interaktywnym Pianinku do łóżeczka. Dotykam jego klawiszy nóżkami lub rączkami i dzięki temu słyszę melodie oraz piosenki, nazwy kolorów i kształtów, cyfry i sylaby.
A teraz Szczeniaczek zachęca mnie „Na pianinie ze mną zagraj dziś! Więc śmiało, hej, poczuj ten rytm!”. To już pora na moją melodię! Raz, dwa, trzy, ton wyżej, dźwięk niżej, wolniej, szybciej, a te nutki powtórzę razy dwa i już piękna muzyka gra. Za chwilę zagram nową improwizację, tylko zmienię nastrój i tonację. W ten sposób nauczyłem się jednocześnie komponować i stepować, słuchać, patrzeć i ruszać się, bawić się i tworzyć. Ale zabawa!
Jak prawdziwy wirtuoz nie mogę rozstać się ze swoimi instrumentami. Dlatego bardzo się cieszę, że można te zabawki umocować w łóżeczku. Chętnie – odpoczywając lub zasypiając – poćwiczę gamy albo posłucham melodyjnych wyliczanek.
 

Na koniec nagroda dla Was – Kochani Rodzice – za rozwiązanie zagadki. Jest nią mój wesoły uśmiech i harmonijne ruchy, które Was ucieszą. Do tego bonus! Moje sukcesy na pierwszych lekcjach gry na instrumentach muzycznych.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy