bezpieczeństwo na dworze
fot. Fotolia

Masz dziecko? Jedziecie na wakacje? Te zasady bezpieczeństwa musisz znać!

Wyjeżdżasz z dzieckiem? Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka w podróży i na spacerze. Oto rady dotyczące bezpieczeństwa poza domem dla rodziców dzieci 0-7 lat.
Karolina Stępniewska
bezpieczeństwo na dworze
fot. Fotolia
Lato to zwiększone ryzyko oparzeń słonecznych, urazów i powikłań po ukąszeniach owadów. Jak więc upewnić się, że nasze dziecko jest bezpieczne, kiedy przebywa poza domem? Oto zasady dla dzieci w różnym wieku – od niemowlaka do przedszkolaka.
Każdy przedmiot, który umieszczasz w samochodzie na czas podróży, powinien być przemyślany – nawet zabawka czy parasol mogą być zagrożeniem, kiedy dojdzie do kolizji. Nigdy nie umieszczaj przedmiotów na tylnej półce – wystarczy gwałtowne hamowanie na światłach, żeby spadły i zrobiły dziecku krzywdę. Nie dawaj też dziecku kredek i twardych przedmiotów na czas podróży.

Bezpieczeństwo na dworze i w podróży: niemowlę

Oto kilka ważnych zasad bezpieczeństwa dla niemowląt:
 • Podczas podróży samochodem, pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej na okna, żeby dziecko nie podróżowało w pełnym słońcu i nie zgrzało się za bardzo. W upalne dni przełóż podróż na wieczór lub wczesny ranek.
 • Jeśli pogodna jest brzydka, zdejmij dziecku kurtkę przed zapięciem go w foteliku – kiedy dziecko jest w kurtce, pasy bezpieczeństwa nie trzymają go odpowiednio mocno.
 • Chroń dziecko przed ukąszeniami owadów. Używaj moskitiery w wózku, a jeśli sięgasz po repelenty, upewnij się, że są przeznaczone dla niemowląt. Naturalne sposoby na miejsca po ukąszeniu przyniosą ulgę przy opuchliźnie lub uporczywym świądzie.
 • Niemowlęta powinny unikać przebywania na słońcu. Oprócz kremów z wysokimi filtrami pamiętaj o używaniu parasolek przeciwsłonecznych, namiotów plażowych i unikania spacerów w upalne dni między 10.00-15.00. 
 • Wybieraj kremy z wysokim filtrem (SPF +50), które są odpowiednie dla niemowląt. Sprawdzaj na opakowaniu oznaczenia wiekowe. Dla niemowląt odpowiednie są WYŁĄCZNIE te z filtrami mineralnymi
Kremy z filtrem nakładamy na ok. 30 minut przed wyjściem z domu! Pamiętaj, żeby smarować wszystkie części ciała dziecka – nie tylko twarz! Nie zapominaj o szyi, dłoniach i stopach.
Redakcja poleca: Jedziesz z dzieckiem? Te zasady są dla ciebie święte! [WIDEO]
Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie? O czym warto pamiętać, a czego nie powinno się robić podczas podróży z dzieckiem? – radzi ekspert Filip Raszewski, trener doskonalenia techniki jazdy w ŠKODA Auto Szkoła.

Bezpieczeństwo na dworze i w podróży: dziecko 1-3 lata

Dziecko w 2. i 3. roku życia wymaga ochrony podobnej jak niemowlę. Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę?
 • Małe dzieci często uciekają podczas spacerów, dlatego musisz mieć oczy dookoła głowy. Jeśli twoje dziecko nie podróżuje w wózku, a lubi uciekać, pomyśl o specjalnych szelkach. Oszczędzą ci sporo nerwów.
 • Podczas spaceru po lesie czy łące, ubierz dziecko tak, żeby miało jak najmniej odsłoniętych części ciała. Pamiętaj o nakryciu głowy!
 • Najlepsze będą jasne ubrania, na których najłatwiej będzie zauważyć kleszcza.
 • Miej przy sobie narzędzie do wyciągania kleszczy (kupisz je w aptece), a przed spacerem koniecznie spryskaj dziecko odpowiednim dla jego wieku repelentem. Pamiętaj, że w przypadku dzieci preparaty z DEET nie mogą mieć stężenia większego niż 30 proc.
Nie dawaj dziecku jedzenia podczas jazdy autem – to niebezpieczne! Grozi zakrztuszeniem lub zadławieniem. W samochodzie nie będziesz w stanie szybko pomóc dziecku. 

Bezpieczeństwo na dworze i w podróży: dziecko 3-6 lat

Przedszkolak jest ciekawy świata i trudno mu usiedzieć w miejscu. Podróżując z dzieckiem w tym wieku, pamiętaj o tych zasadach:
 • Jeśli planujecie spędzić dużo czasu na dworze, pamiętaj o zabraniu zapasu wody i zdrowych przekąsek dla dziecka (takich, które nie psują się szybko poza lodówką!).
 • Podczas jazdy na rowerze czy hulajnodze, zakładaj dziecku kask! Również rolki wymagają odpowiednich ochraniaczy.
 • Przedszkolak nadal potrzebuje kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętaj o nakładaniu go co godzinę, jeśli dziecko przebywa w pełnym słońcu. 
 • Dzieci mogłyby spędzać cały dzień na słońcu czy w wodzie – kontroluj, żeby miały przerwy na odpoczynek, na wyciszenie, jedzenie, picie, cień i... wizytę w toalecie!
Podczas podróży samochodem nie dawaj dziecku tabletu! Udowodniono, że podczas wypadku jest śmiertelnie niebezpieczny i może działać jak gilotyna! Jeśli puszczasz dziecku filmy podczas  podróży samochodem, zainwestuj w specjalny podróżny odtwarzacz, który montuje się tak, by był bezpieczny dla dziecka. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy