Niemowlę w foteliku samochodowym
fot. Fotolia

Pierwszy fotelik samochodowy: jaki będzie najlepszy?

Stanęliście przed zakupem pierwszego fotelika samochodowego? Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując fotelik dla noworodka.
Małgorzata Malinowska
Niemowlę w foteliku samochodowym
fot. Fotolia

Jaki fotelik dla noworodka wybrać, żeby był bezpieczny i wygodny? Pierwszy fotelik samochodowy to jeden z ważniejszych zakupów dla noworodka. Jeśli planujecie przewieźć noworodka ze szpitala do domu, to musicie wcześniej zakupić taki fotelik. Dlatego warto już teraz zorientować się, na co zwracać uwagę, wybierając pierwszy fotelik dla noworodka, bo od tego zależy bezpieczeństwo dziecka. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie pierwszego fotelika dla dziecka.

Rodzice oceniają popularne foteliki dla noworodków - sprawdź:

Najfajniejszy fotelik jaki widziałam w tym przedziale cenowym. Rewelacyjny pod względem estetyki wykonania i designu. Bezpieczny (regulowany zagłówek, system bocznego zabezpieczenia). Nadaje się dla noworodka i posłuży nawet kilka miesięcy powyżej pierwszego roku dziecka.

Jaki fotelik samochodowy dla noworodka?

Kupując fotelik samochodowy dla noworodka, pamiętaj, że wybieramy fotelik samochodowy odpowiedni do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Foteliki dla niemowląt zaliczane są do grupy fotelików 0+ (0-13 kg), które są montowane zawsze tyłem do kierunku jazdy.
Redakcja poleca: Zasady montowania fotelika - co jest najważniejsze? [WIDEO]
Jak prawidłowo zamontować w samochodzie fotelik dla dziecka? Specjalista marki BeSafe przedstawia najważniejsze zasady: które miejsce w aucie jest najbezpieczniejsze i co należy zrobić jeszcze przed zakupem fotelika.

Testy bezpieczeństwa fotelika

Sprawdzamy wyniki fotelików w testach zderzeniowych (crashtestach), które dają nam informację o bezpieczeństwie naszego dziecka.
  [content:0_25207,1_4503,0_21225,0_17075:CMNews]

Testy przeprowadzane są przez niezależne organizacje, np. ADAC, które oceniają foteliki samochodowe w skali od 1 do 5. Fotelik oceniony na 5 można uznać za najbezpieczniejszy dla naszego dziecka. Dlatego poszukując fotelika 0-13 kg warto sprawdzić najnowsze dane testów zderzeniowych, a nie tylko sugerować się poradą znajomych, czy sprzedawcy.

Przymierz fotelik do samochodu

Zanim kupimy fotelik samochodowy koniecznie musimy przymierzyć, czy pasuje do naszego samochodu, ponieważ nie każdy fotelik da się stabilnie przymocować do auta. Są dwa rodzaje montażu fotelika samochodowego: za pomocą pasów oraz za pomocą bazy ISOFIX, dlatego już na etapie wyboru fotelika warto zastanowić się, który rodzaj montażu pasuje do naszego samochodu.

Pasy bezpieczeństwa

Sprawdzamy, czy fotelik ma trzy, czy pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Pasy pięciopunktowe, to pasy z dodatkowymi pasami biodrowymi, które dodatkowo podnoszą bezpieczeństwo w samochodzie. Pasy barkowe powinny posiadać otuliny, dzięki którym pasy nie będą wrzynać się w ciałko dziecka oraz nie będą się zsuwać.

Wkładka dla noworodka

Wkładka dla noworodka zazwyczaj znajduje się w większości fotelików samochodowych. Dzięki niej noworodek stabilniej przymocowany jest w foteliku, a z czasem jak wyrośnie można ja swobodnie wyjąć i fotelik dalej służy maleństwu. Ważne jest, bo prawidłowo układać dziecko w foteliku.

Zdejmowana tapicerka

Dodatkowym atutem fotelika jest zdejmowana tapicerka, którą łatwo można wyczyścić i uprać oraz daszek, który chroni dziecko przed słońcem i nagrzaniem.

Kiedy należy zmienić fotelik samochodowy na większy?

Kryterium doboru fotelika samochodowego jest waga dziecka, ale często bywa tak, że chociaż dziecko mieści się w kryterium danego fotelika, to jednak wyrosło z niego i należy zakupić kolejny fotelik do samochodu. Pamiętaj, że zgodnie z obowiązującym prawem w foteliku samochodowym muszą jeździć wszystkie dzieci do wzrostu 150 cm. Wyjątek stanowią dzieci w przedziale wzrostu 135–150 cm, jeśli masa ich ciała uniemożliwia zakup fotelika samochodowego - największe foteliki przewidują zazwyczaj przewożenie dzieci ważące do 36 kg, na rynku można jednak znaleźć także homologowane foteliki do 54 kg.

Fotelik dla noworodka RANKING - nowe opinie rodziców!
 
Zobacz poradę eksperta, jak wybrać fotelik samochodowy dla noworodka:


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy