GRY
 
 

10 rad, jakie prezenty gwiazdkowe kupić dla dzieci

Dla dziecka nie jest ważne, czy prezent, który czeka na nie pod choinką, jest edukacyjny, ekologiczny, modny czy bezpieczny. Najważniejsze, by był wymarzony. Psycholog wyjaśnia, co to znaczy.

boże narodzenie, święta z dzieckiem
fot. Fotolia

Ile dzieci, tyle marzeń. Nie powiemy ci, co na pewno ucieszy twoje dziecko, ale sprawimy, że łatwiej będzie na coś się zdecydować. Gwarancja, że na twarzy dziecka pojawi się uśmiech, będzie większa, gdy weźmiesz pod uwagę, z czego cieszą się najmłodsi. Jaki prezent pod choinkę wybrać dla dziecka – ustalamy wspólnie z dr Joanną Urbańską, psycholożką.

1. Prezenty materialne

Dla dzieci liczą się przede wszystkim rzeczy namacalne. Nawet bilet do Disneylandu włożony pod choinkę nie ucieszy maluszka, dla którego liczy się tylko to, co tu i teraz. Bilet jest obietnicą prezentu – czegoś, co dopiero się wydarzy, a dziecko chce od razu móc bawić się tym, co dostało od św. Mikołaja. Z prezentami w postaci biletów (do cyrku, teatru, kina) czy karnetów (na jazdę konną albo na ligowe rozgrywki) lepiej poczekać, aż dziecko zacznie chodzić do szkoły.
 

ZOBACZ TEŻ: 20 prezentów dla dzieci do 30 zł

Redakcja poleca: Ozdoby choinkowe – bombki metodą decoupage
Sprawdź, jak zrobić bombkę za pomocą metody decoupage.

2. Zabawki pod choinkę

Dekoracje pokoju, ścienne zegary dla malucha, który nie zna się jeszcze na czasie, mogą być ryzykownymi prezentami, podobnie jak nowy fotelik do samochodu (kupujesz go bardziej sobie), organizer do przechowywania zabawek w podróży czy kubek niekapek. Rzadko kiedy dzieci cieszą też z ubranka, chyba że maluch wyraźnie o nie poprosi. Choć często kupuje się je pod choinkę, lepiej zrobić z nich jedynie dodatek do głównego prezentu. Czym innym są przebrania – kostium baletnicy z paczką (baletowa spódniczka) i pointami (baletki) sprawi radość miłośniczce tańca, podobnie jak kostium strażaka, najlepiej z zestawem toporków i sikawek, ucieszy chłopca, który marzy o „profesjonalnym” gaszeniu pożarów.

3. Prezenty takie, jakie dostali rówieśnicy

Czasem nie warto silić się na oryginalność. Jeśli niedawno byliście na urodzinach kolegi, który dostał drewnianą kolejkę, i wzbudziła ona wielki zachwyt w oczach twojego dziecka oraz pragnienie jej posiadania, może po prostu kup mu pod choinkę taką samą. Marzącemu o niej maluchowi możesz zasugerować, że przyniesie mu ją św. Mikołaj. Przed zakupem upewnij się jednak dyskretnie, np. wspominając urodziny u kolegi, oglądając zdjęcia, że ta kolejka cały czas jest obiektem jego marzeń.

Zobacz też: Prezenty dla niemowlaka

4. Prezenty nieodpowiednie do wieku

Dwulatek chce mieć konsolę, którą dostała starsza siostra, lub tablet, którym bawi się nastoletni syn sąsiadów. Nie bierze pod uwagę, że dzieli ich spora różnica wieku. Warto tłumaczyć, dlaczego na takie prezenty musi jeszcze poczekać. Ryzykowny jest prezent pod choinkę dla dziecka:
  • zbyt trudny w obsłudze – dziecko zniechęci się, gdy nie będzie umiało się nim bawić
  • zbyt prosty – poczuje się urażone, że go nie doceniamy.
Rowerek z pedałami dla dwulatka może być źródłem frustracji, podczas gdy rowerek biegowy – okazją do superszaleństw. Kupując zabawkę dla malucha, zwracaj uwagę na informację, dla dzieci w jakim wieku jest przeznaczona, ale pamiętaj również o tym, na co stać dziecko. Jeśli jako trzylatek nie jest w stanie ani chwili usiedzieć w miejscu, z zakupem puzzli oznaczonych symbolem „3+” warto jeszcze poczekać.

Zobacz też: Jaki tablet dla dziecka

5. Prezenty reklamowane

Nikt bardziej niż małe dzieci nie ulega iluzji reklamy. Wiele zabawek zachwalanych w telewizji staje się obiektem pożądania małego telewidza. To jeden z istotnych powodów, dla których maluchy powinny oglądać telewizję razem z rodzicami. Siedząc obok dziecka, masz okazję, by wytłumaczyć, że reklama jest czymś w rodzaju bajki i nie należy wierzyć wszystkiemu, co jest w niej pokazywane, ale także dowiesz się, która zabawka wzbudza największe emocje. Jeśli cena wykracza poza możliwości twojego budżetu, możesz uprzedzić dziecko, że tego prezentu raczej nie powinno się spodziewać, i skierować jego uwagę na inne zabawki, na które będzie cię stać.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prezenty dla dziecka 2–4 lata

Doładuj
Przeładuj