Chłopiec, który nigdy nie powinien usłyszeć tych kilku słów
fot. Fotolia

Jedna rzecz, której nigdy nie powinniśmy mówić dzieciom

Czasem lepiej ugryźć się w język i policzyć do dziesięciu, niż powiedzieć coś, czego możemy żałować. Sprawdź, czego nigdy nie mówić dziecku.
Hanna Szczesiak
Chłopiec, który nigdy nie powinien usłyszeć tych kilku słów
fot. Fotolia
Słowa mają ogromną moc. Potrafią wywołać uśmiech na twarzy dziecka, jednak potrafią również zranić. Rodzice czasem o tym zapominają. Nazywanie dziecka "niezdarą", "kłamczuchem", "głupkiem" nie jest skuteczną metodą wychowawczą, a może mieć wpływ na życie malca w przyszłości.

Czego nie mówić dziecku?

"Stałam w kolejce w sklepie, kiedy usłyszałam, jak mama stojąca za mną pyta synka, spokojnie i stanowczo, czy jest niegrzecznym chłopcem. Mały próbował się wyrwać z jej objęć, jakby chciał uciec od jej żądlących słów. Spuścił głowę i smutno odpowiedział, że tak. Jego wyraz twarzy opisuje całą tę historię. To było jasne, że to nie pierwszy raz, kiedy mama tak się do niego zwraca. Można było dosłownie zobaczyć efekty tych słów, zaakceptowane przez jego emocjonalną część. Można było zobaczyć, że te słowa staną się częścią tego, jak będzie myślał o sobie w przyszłości – że jest złym człowiekiem" – napisała w serwisie Popsugar Sharon Silver, autorka poradników dla rodziców.

Silver zwraca uwagę, że jedną z metod wychowawczych jest mówienie dziecku, że to nie ono jest złe, ale jego zachowanie. Radzi, by odejść od tego typu komentarzy, bo dziecko może nie zrozumieć różnicy pomiędzy słowami "postąpiłeś niegrzecznie" a "jesteś niegrzeczny".
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Co mówić dziecku?

"Kiedy twoje dziecko źle się zachowuje, zapytaj go, czy to, co zrobiło, było uprzejme, bezpieczne, czy okazało w ten sposób szacunek. Takie pytania zmieniają sposób uczenia dzieci, nie kategoryzują i nie szufladkują. Jako pedagog, mama, dziecko w przeszłości i teraźniejszy dorosły, błagam cię: przestań szufladkować swoje dziecko, nawet jeśli ta szufladka świetnie opisuje jego zachowanie. Używanie słów, które motywują, szybciej nauczy twoje dziecko tego, na czym ci zależy" – radzi Silver. Zastosujecie jej rady?

Pamiętacie swoje dzieciństwo i to, jak traktowali was wasi rodzice? Myślcie o tym, wychowując własne dzieci.

Czytaj także: Nie chcesz krzywdzić dziecka? To tego nie mów!

Źródło: Popsugar
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy