Kalendarz badań w ciąży

Badania zalecane kobietom w ciąży są konieczne, by kontrolować zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka oraz by w porę wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Sprawdź, na jakim etapie ciąży powinnaś wykonać poszczególne badania.

Partnerzy szkoły

Badanie w ciąży - kalendarz badań w ciąży - badanie USG

Wykonanie obowiązkowych badań w czasie ciąży to jedno z ważniejszych zadań stojących przed każdą przyszłą mamą. Dzięki Kalendarzowi badań w ciąży zyskasz pewność, że nie zapomnisz o żadnym z nich. 
Niektóre badania zalecane kobietom w ciąży wykonuje się co 4-5 tygodni (np. badanie krwi, moczu czy pomiar ciśnienia), a niektóre jeden lub dwa razy w ciągu 9 miesięcy (np. badanie w kierunku różyczki, toksoplazmozy czy przeciwciał HIV). 
Sprawdź, kiedy należy wykonać konkretne badanie, jak się do niego przygotować, jak interpretować jego wyniki. Dowiedz się, dlaczego wykonanie badania na przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh(-) jest tak ważne oraz dlaczego warto zrobić badanie na przeciwciała anty-HCV. 
W naszym Kalendarzu badań w ciąży opisaliśmy nawet tak podstawowe badania, jak kontrola wagi ciężarnej, pomiar ciśnienia, badanie gruczołów sutkowych czy cytologia.
Mamy nadzieję, że to narzędzie ułatwi ci planowanie wizyt u ginekologa czy położnej i dzięki niemu nie zapomnisz o żadnym badaniu.


Wybierz trymestr ciąży:

I trymestr ciąży

II trymestr ciąży

III trymestr ciąży

Redakcja poleca: 6 chorób groźnych dla ciężarnej i dziecka w łonie matki
Tych infekcji należy unikać w ciąży jak ognia – mogą zaszkodzić przyszłej mamie, ale i nienarodzonemu dziecku. Wiele z nich ma także konsekwencje na przyszłym zdrowiu i życiu dziecka.

Popularne tematy