kobieta, karmienie piersią, karmiąca kobieta
fot. Fotolia

Czy laktacja może zastąpić antykoncepcję?

Czy karmienie piersią i brak miesiączki to gwarancja, że nie dojdzie do zapłodnienia? Młodej mamie radzi Bożena Cieślak-Osik, położna.
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog
kobieta, karmienie piersią, karmiąca kobieta
fot. Fotolia
Pięć miesięcy temu urodziłam. Miesiąc po porodzie byłam u ginekologa. Kiedy teraz powinnam do niego pójść? Do dziś nie miesiączkuję, karmię piersią. Czy laktacja jest dobrą metodą antykoncepcji? Ola z Bydgoszczy

To prawda, że laktacja w pierwszych tygodniach po porodzie hamuje owulację, ale to nie jest bezpieczna antykoncepcja! Im więcej czasu mija od porodu i im rzadziej się karmi piersią, tym łatwiej o ciążę. Zdarzało się, że pomiędzy kolejnymi porodami kobieta w ogóle nie miesiączkowała, bo do zapłodnienia doszło już przy pierwszej owulacji.

Kiedy iść do ginekologa po porodzie

Jeśli nie planuje pani kolejnej ciąży, radzę porozmawiać z ginekologiem, który pomoże wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Do lekarza najlepiej pójść pod koniec połogu, czyli sześć–osiem tygodni po urodzeniu dziecka. Termin kolejnej wizyty u ginekologa zależy od potrzeb kobiety, nie trzeba czekać na miesiączkę.

ZOBACZ TEŻ: metody antykoncepcji bezpieczne dla młodych mam
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.
Bożena Cieślak-Osik
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Pracuje w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie. Jest jedną z pierwszych w Polsce trenerek oceniających niemowlęta według skali Brazeltona.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy