GRY
 
 

Czy laktacja może zastąpić antykoncepcję?

Czy karmienie piersią i brak miesiączki to gwarancja, że nie dojdzie do zapłodnienia? Młodej mamie radzi Bożena Cieślak-Osik, położna.

Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog
kobieta, karmienie piersią, karmiąca kobieta
fot. Fotolia
Pięć miesięcy temu urodziłam. Miesiąc po porodzie byłam u ginekologa. Kiedy teraz powinnam do niego pójść? Do dziś nie miesiączkuję, karmię piersią. Czy laktacja jest dobrą metodą antykoncepcji? Ola z Bydgoszczy

To prawda, że laktacja w pierwszych tygodniach po porodzie hamuje owulację, ale to nie jest bezpieczna antykoncepcja! Im więcej czasu mija od porodu i im rzadziej się karmi piersią, tym łatwiej o ciążę. Zdarzało się, że pomiędzy kolejnymi porodami kobieta w ogóle nie miesiączkowała, bo do zapłodnienia doszło już przy pierwszej owulacji.

Kiedy iść do ginekologa po porodzie

Jeśli nie planuje pani kolejnej ciąży, radzę porozmawiać z ginekologiem, który pomoże wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Do lekarza najlepiej pójść pod koniec połogu, czyli sześć–osiem tygodni po urodzeniu dziecka. Termin kolejnej wizyty u ginekologa zależy od potrzeb kobiety, nie trzeba czekać na miesiączkę.

ZOBACZ TEŻ: metody antykoncepcji bezpieczne dla młodych mam
Redakcja poleca: Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]
Nie zawsze jest tak, że możesz podać dziecku mleko prosto z piersi. Jeśli chcesz karmić malucha tylko swoim mlekiem, możesz je odciągnąć laktatorem i zostawić, żeby podał je kto inny. Ale pokarm z piersi trzeba odpowiednio przechowywać. Czy wiesz jak?
Bożena Cieślak-Osik
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Pracuje w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie. Jest jedną z pierwszych w Polsce trenerek oceniających niemowlęta według skali Brazeltona.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj