10914484-724x483.jpg

Koperta z kokardką, czyli jak podarować pieniądze

Czasem to właśnie pieniądze mogą być najlepszym prezentem dla bliskich. Można je podarować tak, by było to i eleganckie, i niezbyt skomplikowane.
10914484-724x483.jpg
Mogą być prezentem nie tylko na Gwiazdkę, ale także z okazji ślubu, chrzcin czy urodzin. Ale dla wielu osób koperta wypchana banknotami nadal wygląda nieelegancko i może być odebrana jako próba zbycia obdarowanego. Jest kilka innych możliwości.

Bon dla szwagierki

Jeśli nie znasz gustu osoby, której chcesz zrobić prezent, najprościej jest dać jej bon podarunkowy o określonej wartości. Obdarowana osoba będzie mogła za niego kupić wymarzoną i zgodną z upodobaniami rzecz.
Bony sprzedaje większość dużych sieci sklepów odzieżowych, kosmetycznych czy księgarń. Nastolatka ucieszy się z bonu na zakupy w sklepie z płytami, a szwagierka z radością zrealizuje swój w eleganckiej perfumerii. Wiele sieci (np. Empik czy Media Markt) zamiast bonów proponują karty podarunkowe, które można doładować określoną sumą.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Polisa dla chrześniaka

Jeśli chcesz dać prezent nie na doraźne potrzeby, ale z myślą o przyszłości, dobrym pomysłem jest polisa ubezpieczeniowa, tzw. inwestycyjna (lub np. posagowa) długoterminowa. Wtedy przy zawieraniu umowy jako osobę ubezpieczoną należy wskazać obdarowanego, by zgromadzone i zainwestowane środki zostały mu wypłacone po upływie określonego czasu.
Jeśli kupujesz polisę dla dziecka, termin jej wypłaty powinien upływać po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Będzie mogło wtedy zainwestować pieniądze np. w studia czy pierwsze mieszkanie. Przy podpisywaniu umowy konieczna jest obecność prawnego opiekuna – taki prezent nie będzie więc niespodzianką.
Przy polisach pojawia się problem podatku od darowizny. Gdy jej kwota przekracza 4902 zł, należy go uiścić. Dotyczy to jednak tylko dalszych krewnych i osób niespokrewnionych, a nie najbliższych. Jeśli polisa będzie wypłacona w późniejszym terminie (tak jest w przypadku dziecka), nie ma tego obowiązku, bo jest to wypłata świadczenia i płaci się tylko tzw. podatek Belki.


Konto dla siostrzenicy

Za zgodą opiekuna także dziecko może posiadać rachunek w banku, ale dopiero gdy skończy 13 lat. Własne konto jest zachętą do oszczędzania i nauki gospodarowania pieniędzmi. Przydaje się przez wiele lat. Taki rachunek wraz z pewną kwotą wpłaconą na początek i kartą płatniczą może być doskonałym prezentem od chrzestnego czy cioci. By podarować dziecku taki prezent, należy wcześniej uzyskać zgodę jego opiekuna, którego obecność będzie wymagana przy podpisywaniu umowy w banku.

Lokata dla brata

Nie możesz otworzyć lokaty czy wykupić obligacji na rzecz innej osoby. Wyjściem jest zrobienie tego we własnym imieniu i udzielenie pełnomocnictwa osobie obdarowanej, która będzie mogła korzystać ze zgromadzonych środków. W przypadku prezentu dla dziecka pełnomocnictwa udziela się rodzicom lub prawnym opiekunom.

Konsultacja: Sławomir Groszek, planer finansowy z firmy doradczej Open Finance.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy