pilne koronawirus
fot. Adobe Stock

PILNE: Nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Większość JUŻ OBOWIĄZUJE

Kilkanaście godzin temu rząd wprowadził pewne zmiany w obostrzeniach związanych z koronawirusem. Dotyczą one między innymi uzdrowisk, kolejności szczepień oraz kwarantanny m.in. przedszkolaków. Nowe przepisy zakazują też jedzenia i picia w kasynach. 
Joanna  Biegaj
pilne koronawirus
fot. Adobe Stock
W nocy z poniedziałku na wtorek w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja rozporządzenia związana z restrykcjami z powodu pandemii koronawirusa. Większość przepisów weszła w życie już kilka godzin po ich publikacji. Dotyczą one między innymi osób w pierwszej grupie szczepień, obowiązkowej kwarantanny, a także zasad działania kasyn.

Zwolnienie z kwarantanny

Nowe przepisy uwzględniają więcej osób, które nie będą musiały odbywać obowiązkowej kwarantanny po powrocie z zagranicy. Będą to:
  • Uczniowie, którzy uczą się w Polsce lub państwie sąsiadującym oraz ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami.
  • Dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub państwie sąsiadującym, a także ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z nimi.
  • Studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego, doktoranci, którzy kształcą się w Polsce lub w państwie sąsiadującym, a także osoby prowadzące działalność naukową.

Z kwarantanny będą zwolnione także osoby, które mają zaświadczenie o tym, że zostały zaszczepione przeciwko COVID-19. Dotyczy to szczepionki, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Kolejność szczepień

Nowelizacja spowodowała także zmianę w kolejności szczepień. Do pierwszej grupy zostały dołączone osoby, które są zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach dla osób bezdomnych.

Co z uzdrowiskami?

Zmiana dotyczy także leczenia w uzdrowiskach. Od dzisiaj (23.02.2021 r.) osoby chcące rozpocząć stacjonarną rehabilitację w ośrodku rehabilitacyjnym lub turnus leczniczo-profilaktyczny będą musiały okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Taki test będzie musiał być wykonany nie wcześniej, niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu. Będzie on finansowany ze środków publicznych. 

Kasyna - zakaz jedzenia i picia

Do 28 lutego w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych nie może przebywać więcej niż 1 osoba na 15m2 (liczona jest powierzchnia dostępna dla klientów). Obowiązuje także dystans społeczny (minimum 1,5 metra). W kasynach nie będzie można spożywać posiłków, ani napojów.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Zimna zupa, czyli robimy z dziećmi chłodnik - film
Zobacz, jak szybko przygotować wraz z dzieckiem łagodny chłodnik ogórkowo - rzodkiewkowy. Idealny na upały!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy