GRY
 
 

Krótko o mukowiscydozie

Jeśli twoje dziecko ma słony pot, to może być to pierwszy objaw świadczący o mukowiscydozie. Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza i zróbcie odpowiednie badania.

mama, noworodek, tulić
Twoje dziecko ma bardzo słony pot? Zaobserwuj, czy nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy: zbyt wolne przybieranie na wadze, przewlekły kaszel, pałeczkowate palce, nawracające zapalenie płuc i oskrzeli. Mogą one świadczyć o chorobie.

Mukowiscydoza
To przewlekła choroba genetyczna, która atakuje wiele układów i narządów. Najwięcej problemów sprawiają zmiany chorobowe płuc, jelit, wątroby i trzustki. Bardzo często jednak objawy mukowiscydozy są na tyle mylące, że trafna diagnoza stawiana jest dopiero po konsultacjach z wieloma różnymi specjalistami. W Polsce rozpoznaje się ją zazwyczaj u dzieci w wieku od 3 do 5 lat, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej większość dzieci zostaje zdiagnozowana przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Badanie potu
Jeśli zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy, poproś pediatrę o skierowanie do poradni mukowiscydozy na test potowy. Badanie polega na stymulacji gruczołów potowych na przedramieniu i zbieraniu wydzieliny. Jest ono bezinwazyjne i bezbolesne. Trwa około godziny. Jeśli podwyższony poziom chlorku sodu (60–140 mmol/l) wykażą dwa kolejne testy, można mieć 90-procentową pewność, że to mukowiscydoza.  


Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj