GRY

To krwawienie to miesiączka, czy jednak objaw ciąży?

Ślady krwi na bieliźnie po upływie dwóch tygodni od momentu, w którym - jak przypuszczasz - zostało poczęte dziecko, nie zawsze oznaczają ciążowe fiasko. Wręcz przeciwnie, mogą potwierdzić, że za 9 miesięcy na świat przyjdzie dziecko.

plamienie implantacyjne
fot. Fotolia
Jeśli starasz się o dziecko, krwawienie jest ostatnią rzeczą, jakiej chciałabyś teraz doświadczyć. Tymczasem nawet w ciąży, a szczególnie na samym jej początku, niektóre kobiety widzą na bieliźnie ślady krwi. Jak odróżnić plamienie implantacyjne od okresu?

Krwawienie, którego miało nie być

Krwawienie implantacyjne to niewielkie plamienie, które jest efektem zagnieżdżenia się zarodka. Błona śluzowa pokrywająca macicę pod wpływem ciążowych hormonów staje się mocno ukrwiona. Zarodek, przyczepiając się do niej, może przebić jedno z licznych naczyń krwionośne, powodując plamienie. Tak może się zdarzyć, ale nie musi. Krwawienia implantacyjnego doświadcza zaledwie 1/3 ciężarnych. Ponieważ nie towarzyszy ono każdemu zagnieżdżaniu się zarodka, nie jest zaliczane do pierwszych objawów ciąży – choć de facto można je uznać za sygnał wysyłany przez organizm o odmiennym stanie. Jeśli ciążowymi objawami nazywalibyśmy tylko te te zdarzenia, które dotyczą wszystkich ciężarnych, mdłości i wymioty także mogłyby budzić podobne zastrzeżenia, bo nie każda przyszła mama ich doświadcza.
Redakcja poleca: Czy jestem w ciąży? 5 najwcześniejszych objawów ciąży - film
Jakie są najczęstsze pierwsze objawy ciąży? Sprawdźmy!

Krwawienie implantacyjne czy okres?

Plamienie implantacyjne może pojawić się po upływie 6–12 dni od owulacji (5–10 dni po zapłodnieniu). Ponieważ w tym terminie kobiety zwykle spodziewają się miesiączki, mogą je z nią pomylić, nie biorąc pod uwagę, że są w ciąży. W odróżnieniu od okresu krwawienie jest skąpe, nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe, ani skrzepy, odmienny jest także kolor wydzieliny – określa się ją jako jasnoczerwoną, różową lub nawet nazywa podbarwionymi krwią upławami. Plamienie trwa od kilku godzin do maksymalnie 3 dni, czyli zdecydowanie krócej niż okres.
   

Z czym jeszcze można pomylić plamienie?

Jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży, zrób test ciążowy, żeby zyskać pewność swego odmiennego stanu. Ślady krwi na bieliźnie niewiadomego pochodzenia zawsze warto skonsultować z lekarzem. Drobne plamienie może powodować zarówno nadżerka, jak i przemęczenie (plamienie pojawia się wtedy po wysiłku). Opinia lekarza pomoże wykluczyć poważne problemy jak – ciąża pozamaciczna (krwawienie pojawia się między 4–8. tygodniem ciąży), przedwczesną czynność skurczową czy poronienie (nie musi go zwiastować tylko obfite krwawienie, może być to również plamienie, a nawet jego brak). Do lekarza warto pójść również jeśli nie jesteś w ciąży, nie obserwujesz plamienia, okres spóźnia się z innej przyczyny – warto ją szybko ustalić. Uwaga: silne krwawienie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co kupić dla noworodka?

Sezon na witaminy