krwawienie implantacyjne
fot. Adobe Stock

Plamienie implantacyjne: jak wygląda, kiedy się pojawia i ile trwa

Plamienie implantacyjne to niewielkie krwawienie, które pojawia się w wyniku zagnieżdżania zarodka w błonie śluzowej macicy. Trwa krótko, jest niewielkie i nie towarzyszy mu ból brzucha. Pojawia się w 6-12 dni po zapłodnieniu, dlatego jest jednym z sygnałów ciąży. Bywa mylone z miesiączką.
Małgorzata Wódz
krwawienie implantacyjne
fot. Adobe Stock
Plamienie implantacyjne jest efektem zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Pod wpływem hormonów ciążowych (podwyższonego stężenia estrogenu i progesteronu), błona śluzowa pokrywająca macicę staje się mocno ukrwiona. Zarodek, przyczepiając się do niej, może przebić jedno z licznych naczyń krwionośnych, powodując plamienie implantacyjne. Może się zdarzyć, ale nie musi, gdyż takie krwawienie nie jest stałym objawem ciąży i nie pojawia się ono u każdej kobiety spodziewającej się dziecka.
Spis treści:

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne (nazywane także krwawieniem implantacyjnym) jest nieznacznych rozmiarów. Bywa, że jest to zaledwie kilka kropli krwi. Zdarza się, że kobieta, u której pojawia się krwawienie implantacyjne, nawet go nie zauważa.

Plamienie implantacyjne obserwuje u siebie zaledwie 1/3 ciężarnych. Pojawia się w postaci:
 • niewielkich śladów krwi na bieliźnie,
 • przeważnie ma kolor bladoróżowy lub też niekiedy brązowy (gdy jest niedobór progesteronu),
 • jest rzadkie,
 • mało obfite,
 • kobiecie nie towarzyszy ból w dolnej części brzucha,
 • brak jest nudności,
 • mogą wystąpić skurcze, które są lżejsze i słabiej wyczuwalne niż podczas miesiączki.
Plamienie implantacyjne to nie jest powód do niepokoju. Warto wykonać test ciążowy (aby był miarodajny nie wcześniej niż 9-10 dni po stosunku), a w razie pozytywnego wyniku umówić się na wizytę do ginekologa. W czasie występowania krwawienia implantacyjnego należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, unikać uprawiania sportu oraz dźwigania ciężkich przedmiotów.
Redakcja poleca: Czy jestem w ciąży? 5 najwcześniejszych objawów ciąży - film
Jakie są najczęstsze pierwsze objawy ciąży? Sprawdźmy!

Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne

Krwawienie implantacyjne pojawia się zwykle od 6 do 12 dni od stosunku, podczas którego doszło do zapłodnienia, czyli praktycznie w terminie spodziewanej miesiączki. Z tego powodu wiele kobiet utożsamia je z okresem.

Ile trwa plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne trwa około trzech dni, bywa jednak, że trwa ono jedynie kilka godzin. Może także w ogóle nie wystąpić, gdyż takie krwawienie nie jest stałym objawem ciąży i nie pojawia się ono u każdej kobiety spodziewającej się dziecka.

Plamienie implantacyjne a miesiączka

Plamienie towarzyszące implantacji zarodka może pojawić się po upływie 6–12 dni od owulacji. Ponieważ w tym terminie kobiety zwykle spodziewają się miesiączki, mogą je z nią pomylić, nie podejrzewając, że są w ciąży. W odróżnieniu od okresu – krwawienie jest:
 • bez dolegliwości bólowych,
 • nie ma skrzepów krwi,
 • krew jest jasnoczerwona, różowa,
 • czasami przypomina upławy podbarwione krwią,
 • trwa od kilku godzin do maksymalnie 3 dni, czyli zdecydowanie krócej niż okres.
 
  Plamienie implantacyjne Miesiączka
Obfitość niewielkie krwawienie zdecydowanie bardziej obfita
Kolor jasnoczerwona
lub różowa wydzielina
intensywna czerwona barwa
Wygląd przypomina podbarwione
krwią upławy, brak skrzepów
mogą pojawiać się skrzepy
Dolegliwości brak bólu skurcze w podbrzuszu o różnym
natężeniu i ból brzucha
Czas trwania trwa krótko (od kilku godzin
maksymalnie do 3 dni)
utrzymuje się
średnio 5 dni
 

Z czym można pomylić plamienie implantacyjne?

Jeżeli kobieta przypuszcza, że jest w ciąży, najlepiej jak zrobi test ciążowy. Ślady krwi na bieliźnie niewiadomego pochodzenia zawsze warto skonsultować z lekarzem. Drobne plamienie może być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych, jak i przemęczenia (plamienie pojawia się wtedy po wysiłku). Opinia lekarza pomoże wykluczyć:
Do lekarza warto pójść również, jeżeli nie jesteś w ciąży, nie obserwujesz plamienia, okres spóźnia się z innej przyczyny – trzeba ją szybko ustalić. Uwaga: silne krwawienie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy