To krwawienie to miesiączka, czy jednak objaw ciąży?

Ślady krwi na bieliźnie po upływie dwóch tygodni od momentu, w którym - jak przypuszczasz - zostało poczęte dziecko, nie zawsze oznaczają ciążowe fiasko. Wręcz przeciwnie - mogą potwierdzić, że za 9 miesięcy na świat przyjdzie dziecko.
Małgorzata Wódz
Plamienie implantacyjne – objawy
fot. AdobeStock
Jeśli starasz się o dziecko, krwawienie jest ostatnią rzeczą, jakiej chciałabyś doświadczyć. Ale nawet w ciąży, a szczególnie na samym jej początku, niektóre kobiety widzą na bieliźnie ślady krwi. Jak odróżnić plamienie implantacyjne od okresu? Wymieniamy najbardziej charakterystyczne objawy.

Krwawienie implantacyjne - co to takiego?

Plamienie implantacyjne to niewielkie krwawienie, które jest efektem zagnieżdżenia się zarodka. Pod wpływem hormonów ciążowych błona śluzowa pokrywająca macicę staje się mocno ukrwiona. Zarodek, przyczepiając się do niej, może przebić jedno z licznych naczyń krwionośne, powodując plamienie. Tak może się zdarzyć, ale nie musi.
Redakcja poleca: Czy jestem w ciąży? 5 najwcześniejszych objawów ciąży - film
Jakie są najczęstsze pierwsze objawy ciąży? Sprawdźmy!

Czy plamienie jest objawem ciąży?

Krwawienie implantacyjne obserwuje u siebie zaledwie 1/3 ciężarnych. Nie towarzyszy ono każdemu zagnieżdżaniu się zarodka (implantacji), dlatego nie jest zaliczane do pierwszych objawów ciąży – choć de facto można je uznać za sygnał wysyłany przez organizm o odmiennym stanie. Jeśli ciążowymi objawami nazywalibyśmy tylko te te zdarzenia, które dotyczą wszystkich ciężarnych, mdłości i wymioty także mogłyby budzić podobne zastrzeżenia, bo nie każda przyszła mama ich doświadcza.

Czym różni się od okresu?

Plamienie towarzyszące implantacji zarodka może pojawić się po upływie 6–12 dni od owulacji (5–10 dni po zapłodnieniu). Ponieważ w tym terminie kobiety zwykle spodziewają się miesiączki, mogą je z nią pomylić, nie biorąc pod uwagę, że są w ciąży. W odróżnieniu od okresu – krwawienie jest skąpe, nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe, ani skrzepy, odmienny jest także kolor wydzieliny – określa się ją jako jasnoczerwoną, różową lub nawet nazywa podbarwionymi krwią upławami. Plamienie trwa od kilku godzin do maksymalnie 3 dni, czyli zdecydowanie krócej niż okres.
 
  plamienie implantacyjne miesiączka
obfitość niewielkie krwawienie zdecydowanie bardziej obfite
kolor jasnoczerwona
lub różowa wydzielina
intensywna czerwona barwa
wygląd przypomina podbarwione
krwią upławy, brak skrzepów
mogą pojawiać się skrzepy
dolegliwości brak bólu skurcze w podbrzuszu o różnym
natężeniu i ból brzucha
czas trwania trwa krótko (od kilku godzin
maksymalnie do 3 dni)
utrzymuje się
średnio 5 dni

   

Z czym jeszcze można je pomylić?

Jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży, zrób test ciążowy. Ślady krwi na bieliźnie niewiadomego pochodzenia zawsze warto skonsultować z lekarzem. Drobne plamienie może powodować zarówno nadżerka szyjki macicy, jak i przemęczenie (plamienie pojawia się wtedy po wysiłku). Opinia lekarza pomoże wykluczyć poważne problemy, takie jak np. ciąża pozamaciczna (krwawienie pojawia się między 4–8. tygodniem ciąży), przedwczesna czynność skurczową czy poronienie (nie musi go zwiastować tylko obfite krwawienie, może być to również plamienie, a nawet jego brak). Do lekarza warto pójść również, jeśli nie jesteś w ciąży, nie obserwujesz plamienia, okres spóźnia się z innej przyczyny – trzeba ją szybko ustalić. Uwaga: silne krwawienie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy