plamienie implantacyjne
fot. Adobe Stock

Plamienie implantacyjne: jak wygląda, ile trwa, kiedy występuje krwawienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne jest jednym z sygnałów, że doszło do zapłodnienia, jednak nie występuje u wszystkich kobiet zachodzących w ciążę. Sprawdź, kiedy dochodzi do krwawienia implantacyjnego, jak ono wygląda i czy można pomylić je z okresem.
Małgorzata Wódz
plamienie implantacyjne
fot. Adobe Stock
Plamienie implantacyjne jest efektem zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy. Pod wpływem hormonów ciążowych (podwyższonego stężenia estrogenu i progesteronu) błona śluzowa pokrywająca macicę staje się mocno ukrwiona. Zarodek, przyczepiając się do niej, może przebić jedno z licznych naczyń krwionośnych, powodując krwawienie. Krwawienie implantacyjne może wystąpić, ale nie musi, gdyż nie jest ono stałym pierwszym objawem ciąży i nie pojawia się u każdej kobiety spodziewającej się dziecka.

Spis treści:

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne (nazywane także krwawieniem implantacyjnym) nie jest obfite. Bywa, że jest to zaledwie kilka kropli krwi. Zdarza się, że kobieta, u której pojawia się krwawienie implantacyjne, nawet go nie zauważa.

Plamienie implantacyjne obserwuje u siebie zaledwie 1/3 ciężarnych. Pojawia się ono w postaci niewielkich śladów krwi na bieliźnie. Dodatkowo:
 • ma kolor bladoróżowy, ale zdarza się też plamienie implantacyjne brązowe (gdy jest niedobór progesteronu);
 • jest rzadkie;
 • mało obfite;
 • kobiecie nie towarzyszy ból w dolnej części brzucha;
 • brak jest nudności;
 • mogą wystąpić skurcze, które są lżejsze i słabiej wyczuwalne niż podczas miesiączki.

Objawy plamienia implantacyjnego

Głównym objawem krwawienia implantacyjnego są ślady na bieliźnie, wkładce lub na papierze toaletowym po wizycie w toalecie. Plamy są niewielkie, zwykle różowe lub brązowe. Plamienie implantacyjne nie ma nic wspólnego z krwawieniem – ani miesiączkowym, ani żadnym innym. Podczas plamienia krwi jest naprawdę bardzo mało – dosłownie 2-3 krople, w dodatku rozrzedzone wydzieliną z dróg rodnych.

Podczas plamienia implantacyjnego kobieta czuje się dobrze – nie ma symptomów, które poprzedzają miesiączkę (PMS) lub jej towarzyszą (wykwity skórne, złe samopoczucie ogólne, bolesne skurcze brzucha). Mogą jej doskwierać jedynie delikatne, nieregularne skurcze.

Kiedy występuje plamienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjne pojawia się zwykle od 6 do 12 dni od stosunku, podczas którego doszło do zapłodnienia. Zwykle występuje ono w terminie spodziewanej miesiączki. Z tego powodu wiele kobiet utożsamia je z okresem. Ponieważ czas zapłodnienia najczęściej pokrywa się z owulacją z dokładnością do kilku, kilkunastu godzin, można też powiedzieć, że plamienie implantacyjne pojawia się 7-12 dni po owulacji.

W przypadku zapłodnienia in vitro plamienie implantacyjne po transferze zarodka może pojawić się po 7-10 dniach. Tak jak w przypadku zapłodnienia drogą naturalną, plamienie implantacyjne może, ale nie musi wystąpić podczas zagnieżdżania się zarodka.

Plamienie po owulacji, które występuje 2-3 dni po niej, raczej nie jest krwawieniem implantacyjnym – wydostawanie się nieznacznej ilości krwi 2-3 dni po stosunku i owulacji może być skutkiem infekcji intymnej, a także innych schorzeń. Może też być skutkiem silnego podrażnienia śluzówki pochwy, do którego czasami dochodzi podczas współżycia, np. gdy pochwa jest niedostatecznie wilgotna.

Ile trwa plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne trwa około trzech dni, bywa jednak, że trwa ono jedynie kilka godzin. Może także w ogóle nie wystąpić, gdyż takie krwawienie nie jest stałym objawem ciąży i nie pojawia się u każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Brak krwawienia implantacyjnego nie znaczy, że ciąży nie ma – w celu jej potwierdzenia lub wykluczenia należy wykonać test ciążowy i/lub zgłosić się do ginekologa.
 

Różnice między plamieniem implantacyjnym a okresem

Plamienie towarzyszące implantacji zarodka może pojawić się po upływie 6-12 dni od owulacji. Ponieważ w tym terminie kobiety zwykle spodziewają się miesiączki, mogą je z nią pomylić, nie podejrzewając, że są w ciąży. W odróżnieniu od okresu, krwawienie implantacyjne:
 • występuje bez dolegliwości bólowych;
 • nie ma skrzepów krwi;
 • krew jest jasnoczerwona, różowa, rzadziej plamienie implantacyjne ma barwę brązową;
 • czasami przypomina upławy podbarwione krwią;
 • trwa od kilku godzin do maksymalnie 3 dni, czyli zdecydowanie krócej niż okres.

W poniższej tabeli przedstawiamy różnice między plamieniem implantacyjnym a okresem:
 
  Plamienie implantacyjne Miesiączka
Obfitość niewielkie krwawienie zdecydowanie bardziej obfita
Kolor jasnoczerwona
lub różowa wydzielina
intensywna czerwona barwa
Wygląd przypomina podbarwione
krwią upławy, brak skrzepów
mogą pojawiać się skrzepy
Dolegliwości brak bólu skurcze w podbrzuszu o różnym
natężeniu i ból brzucha
Czas trwania trwa krótko (od kilku godzin
maksymalnie do 3 dni)
utrzymuje się
średnio 5 dni
 

Plamienie implantacyjne – kiedy zrobić test ciążowy?

Aby test ciążowy był wiarygodny, nie warto sugerować się plamieniem implantacyjnym lub jego brakiem. Po pierwsze dlatego, że nie u każdej ciężarnej krwawienie implantacyjne występuje, a po drugie, ponieważ w wykonaniu testu obecność plamienia nie przeszkadza – technicznie rzecz biorąc, test można wykonać. 

O wiele ważniejsze dla wiarygodności testu ciążowego jest to, aby wykonać go nie wcześniej niż w terminie spodziewanej, ale spóźniającej się miesiączki, a najlepiej jeszcze kilka dni później. Wszystko dlatego, że:
 • brak plamienia implantacyjnego nie wyklucza ciąży, a brak miesiączki mocno ją sugeruje;
 • plamienie implantacyjne może wystąpić prawie tydzień przed terminem miesiączki, a wykonanie testu tak wcześnie może dać wynik fałszywie negatywny (test nie wykryje jeszcze hormonu ciążowego w moczu) lub fałszywie dodatni (do zapłodnienia doszło, ale zarodek się nie zagnieździ i kolejny test, wykonany kilka dni później, wyjdzie negatywny);
 • czasami pierwsze plamki na bieliźnie kobieta bierze za plamienie implantacyjne, tymczasem kolejnego dnia ono nasila się i rozpoczyna się miesiączka.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film
Czy każde plamienie w ciąży należy konsultować z lekarzem? Poznaj najczęstsze przyczyny plamień w kolejnych trymestrach ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy