Kubeczek menstruacyjny - lepszy od podpasek i tamponów?
fot. AdobeStock

Kubeczek menstruacyjny stosuje coraz więcej kobiet!

Kubeczek menstruacyjny staje się coraz bardziej popularny. I dobrze, bo ma mnóstwo zalet. Może to rozwiązanie idealne dla ciebie?
Milena Oszczepalińska
Kubeczek menstruacyjny - lepszy od podpasek i tamponów?
fot. AdobeStock
Ten fikuśny kubeczek to… kubeczek menstruacyjny. Domyślasz się już do czego służy? Tak! Można go używać zamiast tamponów lub podpasek w czasie miesiączki. Jest ekologiczny, ekonomiczny i naprawdę wygodny. Co musisz wiedzieć o tym coraz bardziej popularnym wynalazku?

Kubeczki menstruacyjne wcale nie są nowością

Pierwsze zbiorniczki zatrzymujące krew miesiączkową produkowano już w latach 30. XX wieku. Z czasem nieco je zmieniano, ulepszano. Na początku wykonywane były z gumy, którą jednak zamieniono silikonem. Ten drugi materiał jest o wiele bezpieczniejszy. Obecnie na rynku dostępne są kubeczki menstruacyjne wykonane z polietylenu (jednorazowe) lub właśnie z silikonu (do wielokrotnego użytku). Te drugie są zdecydowanie bardziej popularne.
Redakcja poleca: Tak wygląda sala porodowa i jej wyposażenie [WIDEO]
Sala porodowa może być jedno- lub wieloosobowa. Znajduje się w niej sprzęt ułatwiający rodzącej przetrwać rozwieranie się szyjki macicy, aparatura do badania kondycji matki i dziecka oraz akcesoria, których używa się, gdy trzeba dziecku nieco pomóc w przychodzeniu na świat.

Dlaczego kobiety wybierają kubeczki menstruacyjne?

Silikonowe kubeczki menstruacyjne są przede wszystkim ekonomiczne, ponieważ można używać ich wielokrotnie. Wystarczy po każdym napełnieniu dokładnie go umyć, a najlepiej wyparzyć. Gdyby wszystkie kobiety chciały i mogły ich używać, ilość odpadów higienicznych spadła by znacząco! Korzystając z nich, nie potrzebujemy już dziesiątek tamponów i podpasek, które w dodatku rozkładają się wiele lat. Dodatkowo tampony często powodują wysuszanie wnętrza pochwy, ponieważ oprócz krwi, wchłaniają też śluz. W przypadku kubeczków i ten problem przestaje istnieć.

Czy kubeczki menstruacyjne mają jakieś rozmiary?

Tak. To bardzo ważne, żeby wybrać właściwy rozmiar kubeczka. Producenci zwykle sprzedają je w co najmniej trzech wariantach. Najmniejsze dla młodych dziewcząt. Średnie dla kobiet poniżej 25. roku życia i takich, które jeszcze nie rodziły dzieci oraz największe dla matek, kobiet po 25. roku życia lub kobiet, które mają wyjątkowo obfite krwawienia.
Ogonek, za który wyciąga się kubeczek można w wielu modelach skrócić do własnych potrzeb. To sprawia, że podczas noszenia, jest on niewyczuwalny!

Czy trudno go założyć i wyjąć?

Wcale nie! Wystarczy kilka prób. To trochę jak ze szkłami kontaktowymi. Najpierw wydaje się to trudne, a później – rach-ciach! – i załatwione. Do kubeczka menstruacyjnego dodawana jest instrukcja zakładania i usuwania. W sieci można też znaleźć filmiki pokazujące kilka sposobów ich prawidłowego umieszczania wewnątrz ciała. Z pewnością znajdziesz ten najlepszy dla siebie.
 

Nie wahaj się! Kup kubeczek i go wypróbuj! Zobaczysz – już nie wrócisz do podpasek i tamponów!


[content:2_1112,0_24801,0_23957,0_7634:CMNews]
  •  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy