księgarnia, biblioteka, dziecko, książki
Wychowanie

Pierwszy raz w księgarni

Pierwsze lektury krótkich wierszyków macie już za sobą, maluch zaczyna sam podsuwać ci bajeczki do czytania. Najwyższy czas zabrać go do księgarni.

Dziecko lubi poznawać nowe miejsca, więc wyjście do księgarni będzie dla niego ważnym przeżyciem. Odpowiednio przygotowane spędzi tam ciekawie czas oraz chętnie wróci, by pokazywać ci książki, które mu się podobają, i razem z tobą je przeglądać.

W odpowiednim momencie
Pierwsze wyjście do księgarni nie może być przypadkowe. Aby maluch zachował dobre wspomnienia z tego miejsca, powinnaś zaplanować wyprawę wcześniej. Dobrze wybierz porę dnia. Przebywanie wśród wielkiej liczby kolorowych książek i obcych ludzi może być dla malucha bardzo pobudzające, dlatego nie wybierajcie się tam późnym popołudniem. Najlepsze są zazwyczaj godziny przedpołudniowe, gdy w księgarniach nie ma tłoku i zamieszania. 

Tam, gdzie można rysować
Ważne, by wybrać taką księgarnię, która będzie przyjazna dzieciom, a powstaje ich na szczęście coraz więcej. Są w nich stoliki, na których dzieci mogą oglądać książki, wymieniać się nimi po obejrzeniu z innymi maluchami, rysować na kartkach lub kolorować obrazki. W niektórych księgarniach zadbano też o mamy – znajdziesz miejsce, by usiąść i napić się kawy, porozmawiać z innymi mamami, a jednocześnie obserwować bawiące się wśród książek dziecko.

Przeglądanie zamiast kupowania
W księgarni nie musisz od razu kupować maluchowi stosu książek. Wystarczy jedna, choć możesz ograniczyć ten pierwszy raz tylko do zapoznania z miejscem i jego atmosferą. Warto pokazać dziecku najciekawsze książki, zainteresować ilustracjami, zwrócić uwagę na inne dzieci i dorosłych zajętych wybieraniem książek. Możecie poszukać też tych książek, które już macie w domu, i wytłumaczyć dziecku, że kupiłaś je właśnie tutaj. Mogą to być lektury dziecka, ale i twoje własne – przykład rodzica zawsze działa na malca najlepiej.

Odkrywanie świata książek
Maluch, który niedawno nauczył się chodzić, z radością zajrzy w każdy zakamarek księgarni. Dwulatki i trzylatki poznają świat w sposób bezpośredni, zmysłami, a nie intelektem, dlatego dobrze, jeśli podczas wizyty w księgarni będą mieli możliwość nie tylko przejrzenia wspólnie z tobą książeczek, ale też posłuchania czytanych przez mamę wybranych fragmentów, rysowania lub kolorowania.

Zwiedzanie z przewodnikiem
W mniejszych księgarniach właściciele i sprzedawcy są na ogół bardzo zaangażowani w swoją pracę, interesują się nowościami, potrafią polecić wartościowe lektury. To oni mogą stać się pierwszymi przewodnikami maluszka po rzędach regałów zastawionych książkami. Również tobie pomogą wybrać odpowiednie lektury, na przykład na temat wychowania dziecka. W małych księgarniach jest również lepsza selekcja książek i z reguły są tam najbardziej wartościowe lektury.

Po powrocie do domu
W domu warto porozmawiać z maluszkiem o tym, jak było w księgarni. Jeśli kupiłaś książkę, możesz pomóc dziecku wykonać do niej zakładkę z tektury ozdobioną malunkami. Z czasem regularne wyjścia do księgarni oraz przebywanie w otoczeniu książek, po które będziecie często sięgać również w domu, znakomicie wpłynie na rozwój dziecka.


Na pytania rodziców odpowiada: Joanna Regińska, właścicielka warszawskiej księgarni dziecięcej Badet.

- W jakim wieku dziecko powinno pierwszy raz odwiedzić księgarnię?
Najlepiej, aby maluszek miał powyżej roku. Młodszy będzie traktował książeczki raczej jak gryzaki, będzie je darł i rozrzucał. Roczne dziecko rozumie już, do czego służy książka, a księgarnię traktuje jak miejsce rozrywki. Dwu- i trzylatki realizują u nas swoje pierwsze pasje, kolekcjonują książeczki z naklejkami lub dziecięce encyklopedie. Mamy stałych bywalców, którzy po przekroczeniu progu biegną do ulubionych regałów i wybierają książki zgodne z zainteresowaniami, mimo młodego wieku mają już bowiem wyrobione gusta.

- Jak najczęściej wygląda taka pierwsza wizyta?
Jeśli rodzice nie przychodzą z dzieckiem po konkretną książkę, pytamy, co malucha interesuej i wtedy dobieramy mu książki – to nasze ulubione zajęcie. Pozycje na regałach są pogrupowane wiekowo, by rodzice łatwiej znaleźli odpowiednie. Aby ułatwić przyjaźń z książką, organizujemy warsztaty literackie dla dzieci. Najpierw czytamy opowiadanie, a potem wokół podjętego w nim tematu budujemy zajęcia plastyczne. Maluchy malują, kleją, wycinają. Najmłodsi uczestnicy to dwulatki.

- Dlaczego warto zabierać malucha do sklepu z książkami?
Pobyt w tym miejscu przede wszystkim oswaja dziecko z książkami. Czasem rodzice myślą, że na książki jest jeszcze czas, jednak im wcześniej dziecko się z nimi zapozna, tym lepiej. Czytanie maluchowi pozytywnie wpływa m.in. na rozwój języka, zakres słownictwa, wyobraźnię i wiedzę.

- Co jeszcze może oferować dzieciom księgarnia?
W naszej organizujemy urodziny literackie. Temat imprezy wybiera dziecko. Maluchy najbardziej interesują zwierzęta: od dinozaurów po kotki. Wokół tego powstają zabawy ruchowe, plastyczne i muzyczne. Regały z książkami pokrywają dekoracje, a dzieci same przygotowują elementy strojów.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

niemowlę, zabawa, zabawki
Rozwój
Zobacz, co już potrafię
Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Są jednak umiejętności, których zdobywanie pokazuje rodzicom, czy szkrab rozwija się właściwie. Sprawdź, czy jest coś, co powinno cię niepokoić.

Niczego nie przegap! Patrz na swojego malca bardzo uważnie i ciesz się każdym jego osiągnięciem. A będzie ich teraz miał więcej niż Adam Małysz w szczytowej formie! Twój brzdąc w pierwszym roku życia uczy się w piorunującym tempie. Jeszcze w ciąży mogło ci się wydawać, że maluch tylko je i śpi. Tymczasem już kilka tygodni po porodzie okazuje się, że dziecko nie chce tak dużo spać, za to chętnie obdarza cię swoim najpiękniejszym uśmiechem, wesoło gaworzy i... zachęca do zabawy. Na początku z trudem dźwiga główkę, by z czasem bez najmniejszego wysiłku, leżąc na brzuszku, sięgać po zabawki. Jeszcze chwila, a zacznie raczkować i biegać! Każdego dnia staje się coraz mądrzejsze. Kibicuj mu i bij brawo. A gdy coś cię zaniepokoi, powiedz o tym lekarzowi! 0–3 miesiące Przez pierwsze miesiące ty i malec poznajecie siebie nawzajem, czyli „dostrajacie się”. Ty uczysz się rozpoznawać, co smyk mówi do ciebie swoim zachowaniem, płaczem, minkami. On uczy się ssać, unosić główkę, koncentrować uwagę na otaczającym świecie, skupiać wzrok na zabawkach, słuchać, co mówisz. Co jest dla niego najważniejsze: Zaspokajanie podstawowych potrzeb: głodu, bezpieczeństwa i miłości. Jego portret: Ufny, mała przylepka, która nade wszystko potrzebuje twojej bliskości. To uwielbia: Być przytulony do ciebie, ssać pierś, słuchać bicia twojego serca. Jest zachwycony, kiedy nosi go na rękach tata. Osiągnięcia: Pierwszy uśmiech i nawiązanie kontaktu wzrokowego z mamą. Ma to miejsce około szóstego tygodnia. To największa nagroda za twoje nieprzespane noce czy trudy karmienia piersią! Jak wspomagać rozwój dziecka: Bądź blisko maluszka, reaguj na jego płacz. Karm piersią. Gdy nie śpi, baw się z nim, tul, całuj, mów do niego i pokazuj pierwsze zabawki: grzechotki, karuzelkę, np. Tiny Love, 250 zł, czy wieszane pluszaki, np. Canpol babies,...

przedszkolak
Aktualności
Z kulturą od dziecka
Niemowlak w kinie, siedmiolatek w Jarocinie? Czemu nie! Twoje dziecko nie jest skazane na kreskówki w telewizji i galerie handlowe. A ty nie jesteś skazany na siedzenie z nim w domu.

Specjalne seansy filmowe, przedstawienia muzyczne, cyrkowe, warsztaty rysunku, malarstwa, lepienia z gliny – to tylko kilka imprez kulturalnych zorganizowanych dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka. I jak co roku cieszyły się one szalonym powodzeniem wśród dorosłych i ich pociech. Bo choć jeszcze parę lat temu miejsce matki z dzieckiem było w kulturalnie prowadzonym domu, sytuacja na szczęście się zmienia. Wybór imprez, na które można zabrać ze sobą dziecko, jest coraz większy. Od przedszkola do Jarocina – Przed rokiem zauważyliśmy, że Jarocin staje się imprezą międzypokoleniową, że dawni stali bywalcy wracają po latach z dziećmi – opowiada zastępca burmistrza Jarocina Robert Kaźmierczak. – Pomyśleliśmy więc, czemu nie zrobić dla nich przedszkola. Znaną na Zachodzie ideę festiwalowej wioski dziecięcej Jarocin wprowadzi w życie jako pierwszy z polskich festiwali. Zamiast bezczynnie czekać na powrót rodziców z koncertów, dzieciaki będą w tym czasie uczestniczyć tam w zajęciach artystycznych. – Chcemy wykształcić w dziecku nawyk, pokazać mu, że jest taka forma spędzania wolnego czasu jak festiwal – tłumaczy Kaźmierczak. Idea wykształcania w dzieciach nawyku przyświeca także kinowym porankom filmowym z dziećmi (zazwyczaj w wieku od trzech do sześciu lat), które w większych miastach stały się standardem. W Warszawie organizują je kina Muranów i Luna, w Krakowie – Kino pod Baranami. Sieć Multikino we wszystkich swoich oddziałach we środy organizuje pokazy dla niemowlaków – Multibabykino. Mama lub tata może zająć z dzieckiem dwa, a nawet trzy miejsca, dźwięk jest ściszony, światła lekko zgaszone, aby wszyscy mogli czuć się komfortowo. Sporo kin przygotowało też ofertę dla nastolatków – cykle, na które chodzi się klasami ze szkoły w ramach lekcji. – Dla niektórych dzieci lekcją jest już sama wizyta w takim kinie...

dziecko, prezenty
Wychowanie
Dzieci lubią rynek, rynek lubi dzieci
Maluchy stały się dziś przedmiotem w rynkowej walce o konsumenta. Ich ufność i wiara w dorosłych jest cynicznie wykorzystywana w reklamach. A rodzice płacą.

Szóste urodziny mojego synka mocno wryły mi się w pamięć. Zaprosiliśmy wszystkich jego kolegów z przedszkola. Kacper wyznał im wcześniej, że marzy o Bionicle’ach. Dla nieświadomych: to seria składanych robotów firmy Lego. Niekończąca się seria. Już dawno pogubiłem się w nazwach poszczególnych przedstawicieli populacji Bionicle. Wiem tylko, że kosztują od 20 do 50 złotych. Koledzy przynieśli w sumie kilkanaście tych robotów. Wkrótce potem Kacper zamarzył o kolejnych. Tym bardziej że obejrzał film z Bionicle’ami w roli głównej. Potem obejrzał poświęconą im stronę internetową. Świat mego dziecka zaczął się obracać wokół robotów. Ja zaś zdałem sobie sprawę, że jeśli w niego wejdzie, trudno mu będzie z niego wyjść. A mnie – pozbierać się finansowo. Chcę komórkę i komputer! Po rozmowach z innymi rodzicami zrozumiałem, że nie jestem sam. Małe dziewczynki bezustannie zbierają koniki Pony. Większe wciąż chcą mieć coś z WITCH: zabawki, ubrania, książki, filmy. Wielbiciele chipsów zbierają dołączane do nich zabawki. Tych, którzy poszli do kina na film, kuszą związane z nim zabawki, ubrania i słodycze. Ci, którzy woleli obejrzeć bajkę w telewizji, marzą o zabawkach z reklam. Dzieci wabią billboardy i reklamy w witrynach osiedlowych sklepów. Co się dzieje? – Na dziecko przeznacza się coraz więcej pieniędzy – wyjaśnia „Przekrojowi” doktor habilitowana Beata Łaciak, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – W dodatku rodzice pozwalają dzieciom na samodzielny wybór tego, co im się w sklepie podoba. Rynek więc dostrzegł je jako konsumentów. Beata Łaciak przebadała 150 dzieci z klas I–IV szkoły podstawowej. 50 dzieci pochodziło z Warszawy, 50 z małych miast i 50 ze wsi. Wszystkie dysponowały własnymi pieniędzmi. – Najczęściej z prezentów – mówi socjolog. – Głównie dawali je rodzice, ale...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj