
W życiu rodziny przychodzi moment, kiedy rodzice i dzieci zadają sobie pytanie, jak wyrwać mleczaka. Mocno rozchwiany ząb, który trzyma się już dosłownie na strzępku tkanki, można z łatwością i szybko wyrwać. Czasami jednak lepiej nie robić tego samemu. Sprawdź, kiedy trzeba iść do specjalisty, a kiedy można zastosować domowe sposoby na wyrwanie zęba mlecznego.
Czy wyrywać ruszające się zęby mleczne?
Ruszający się ząb mleczny może pozostawać w buzi dziecka całymi tygodniami. Nie trzeba go od razu wyrywać. Jeśli ząb nie przyprawia dziecku kłopotów – nie boli, nie drażni dziąsła podczas jedzenia – nie ma się co spieszyć z jego wyrywaniem.
Jeśli dziecko zgłasza, że ruszający się mleczak mu dokucza, warto go usunąć. Można to zrobić samodzielnie w domu lub u stomatologa. Do dentysty lepiej dziecko zaprowadzić, gdy ząb dokucza, ale słabo się rusza. W takiej sytuacji wyrywanie zęba domowymi sposobami byłoby bardzo bolesne. Stomatolog znieczuli okolicę mleczaka i usunie go, nie przyprawiając dziecka o cierpienie i chroniąc pozostałe zęby mleczne. Do znieczulenia stomatolog może użyć komputera zamiast strzykawki!
Sposoby na wyrwanie zęba mlecznego
Wyrywanie zęba mlecznego może być dla dziecka przygodą lub traumatycznym przeżyciem. Warto zadbać, aby nie stało się tym drugim. Dlatego American Dental Association, jedna z największych organizacji stomatologicznych na świecie, opracowała poradnik, jak bezstresowo wyrwać mleczaka:
- należy odwrócić uwagę dziecka i zastosować element zabawy,
- dziecko musi wyrazić zgodę na wyrwanie zęba,
- dziecko nie może się bardzo bać,
- ząb musi się bardzo mocno ruszać.
Jeśli powyższe warunki uda się spełnić, jest szansa, że wyrywanie mleczaka będzie dla dziecka przygodą, nawet jeśli przyprawi je o trochę bólu.
Najbezpieczniejszy sposób wyrwania mleczaka to sposób higieniczny. Jeśli dziecko paluszkami pociąga ząb, trzeba pilnować, aby często myło ręce. W przypadku użycia nitki najpierw warto ją zdezynfekować na końcu, który zostanie dowiązany do mleczaka. Drugi koniec nitki można dać dziecku do ręki, jeśli samo chce wyrwać ząbek. Usuwaniem mleczaka może się zając rodzic, jeśli dziecko boi się samo pociągnąć za nitkę. Przed pociągnięciem warto zapytać, czy dziecko jest gotowe, odliczyć: 3, 2, 1... i zdecydowanym, krótkim ruchem pociągnąć za nitkę. Podobnie można postąpić, jeśli dziecko woli, aby rodzic swoimi palcami wyrwał mleczaka. Wtedy można chwycić ząbek przez jałową gazę i zdecydowanym ruchem wyciągnąć go. Po usunięciu mleczaka dziecko powinno przepłukać usta czystą wodą lub płukanką antybakteryjną.
Jak szybko wyrwać mleczaka?
Sposób z nitką i klamką to przeszłość. Ze starych sposobów pozostała tylko nitka. Teraz stosuje się nowe technologie i bardziej spektakularne sposoby na wyrywanie zęba mlecznego – równie kreatywne, co kontrowersyjne... Oto one:
- Uwiązany na nitce ząb przywiązuje się do pocisku pistoletu Nerf i… wystrzeliwuje pocisk.
- To samo można zrobić, używając łuku i strzały – to do niej trzeba uwiązać mleczaka.
- Ledwo trzymający się mleczak może też odlecieć… z dronem! Znowu konieczne jest wiązanie mleczaka.
- Zamiast drona można wykorzystać samochodzik zdalnie sterowany.
- Tata albo mama jeździ na motocyklu? Mleczaka może wyrwać motocykl, jeśli uwiążecie go do niego za pomocą mocnej nitki. Samochód też może być.
- Nitkę można uwiązać do obroży psa, a potem psa zawołać, aby odbiegł od dziecka.
Poniżej filmik pokazujący próby wyrwania zęba (i to wcale nie tak bardzo rozchwianego!) za pomocą pocisku Nerf i drona:
Sprawdź także:

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej maluszka? Dla zdrowia mlecznych ząbków niezwykle ważna jest systematyczność. Rytuał pielęgnacyjny należy wprowadzić jeszcze dla bezzębnej jamy ustnej małego dziecka. Dziąsła możemy przemywać jałowym wilgotnym gazikiem lub szczoteczką na palec. Regularna higiena jamy ustnej przyzwyczai do czyszczenia ząbków, wyrobi nawyk i potrzebę prawidłowej higieny jamy ustnej. Zabiegi higienizacyjne bezwzględnie należy wprowadzić, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Na tym etapie należy wprowadzić szczoteczkę do zębów i pastę. Pasta do zębów z fluorem czy bez? Do mycia małych ząbków używamy szczoteczki manualnej (lub elektrycznej u starszych dzieci) i pasty z fluorem (1000 ppm), który jest niezwykle ważny w profilaktyce próchnicy. Pamiętaj, że to 8. roku życia szczotkowanie zębów powinno odbywać się pod kontrolą rodzica. Warto zachęcać malucha do samodzielnego mycia zębów, ale dziecku trzeba pomóc dotrzeć do każdego zakamarka przestrzeni międzyzębowych. Kiedy udać się do stomatologa? Warto kierować się zasadą pierwszy ząb, pierwsza wizyta u dentysty. Niezwykle ważne są pierwsze wizyty adaptacyjne. Ich „bezprzemocowy charakter” pozwala maluchowi zapoznać się z gabinetem i lekarzem stomatologiem , a także daje szansę na oswojenie się z gabinetem. Dzięki temu maluch nie kojarzy dentysty z bólem i strachem. Kluczowe z punktu widzenia kontroli jest pojawienie się zębów trzonowych , które są bardziej podatne na próchnice. Podczas takiej wizyty rodzic może się dowiedzieć także wszystkiego o ząbkowaniu, prawidłowej higienie jamie ustnej, kiedy i jak często pojawiać się na kolejnej wizycie. Maluch powinien pojawiać się w gabinecie co 3-4 miesiące, gdyż próchnica rozwija się szybko. Zobacz także: Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka, by miało zdrowe zęby? Co zrobić, by dziecko nie bało się...

Przez wiele lat pokutowało błędne przekonanie, że zęby mleczne są nieistotnym, przejściowym uzębieniem, którego głównym celem jest wypadnięcie na początku szkoły podstawowej. Dziś już wiadomo, że to nieprawda. Każda chwila poświęcona trosce o „mleczaki’’ to inwestycja w zdrowe zęby stałe i prawidłowy zgryz w przyszłości. Zęby mleczne: liczba zębów mleczaki a zęby stałe wychodzenie mleczaków i zębów stałych próchnica zębów mlecznych leczenie mleczaków Ile zębów ma człowiek W ciągu całego życia każdemu człowiekowi wyrastają 48-52 zęby . Zębów mlecznych jest 20, a stałych 28-32. To, ile zębów stałych ma dorosły człowiek, zależy od tego, czy wyrosną mu tzw. ósemki, czy nie. Zębów mlecznych każdy ma tyle samo – 10 w żuchwie i 10 w szczęce. Czym się różnią zęby mleczne od zębów stałych Mleczne zęby są zbudowane podobnie , jak zęby stałe. Powyżej poziomu dziąsła znajduje się korona zęba, pokryta szkliwem - najtwardszą tkanką ludzkiego organizmu. Poniżej poziomu dziąsła mieści się korzeń zęba, pokryty cementem. Pomiędzy koroną a szyjką, na linii dziąsła dziecka , znajduje się szyjka zębowa. Pod szkliwem (w koronie) i pod cementem (w korzeniu) znajduje się zębina, tkanka wrażliwa na bodźce zewnętrzne (np. zimno), ochraniająca umiejscowioną centralnie, mocno ukrwioną i unerwioną miazgę. Chociaż w ogólnym zarysie zęby mleczne bardzo przypominają zęby stałe , istnieją między nimi pewne różnice: zęby mleczne mają cieńszą warstwę szkliwa (dwukrotnie) i zębiny, szkliwo jest słabiej zmineralizowane , „mleczaki’’ charakteryzują się relatywnie dużą ilością unerwionej miazgi, korzenie mlecznych ząbków są cieńsze niż zębów stałych i stosunkowo długie, korzenie mlecznych trzonowców są szerzej rozstawione niż trzonowców...

Pierwsze zęby, mleczaki , nie są tak dobrze utwardzone, jak zęby stałe, przez co są bardziej podatne na próchnicę. Jak podaje dziennik.pl, ponad połowa rodziców nie widzi potrzeby ich leczenia, "przecież i tak wypadną". Rodzice nie wiedzą, że zaniedbanie mleczaków może źle wpłynąć na zęby stałe. Polacy nie dbają o zęby swoich dzieci "Aż 57 proc. rodziców w Polsce jest zdania, że nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na leczenie zębów mlecznych u dzieci" – podaje dziennik.pl. Rodzice nie widzą potrzeby leczenia mleczaków, skoro i tak wypadną i zostaną zastąpione zębami stałymi. Niestety, tylko 2 proc. rodziców ma świadomość, że próchnica jest chorobą zakaźną , która może się przenieść z mleczaków na zęby stałe. Prawie połowa rodziców przyznaje, że nie leczy mleczaków, bo wizyty u dentysty są dla nich za drogie. Rodzice nie myślą o tym, że leczenie zębów stałych jest o wiele droższe od leczenia mleczaków, więc oszczędność na zębach malucha może okazać się złudna... Według Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej, aż 85 proc. 6-latków ma próchnicę. Gdyby rodzice chodzili z nimi regularnie do dentysty i prawidłowo dbali o higienę jamy ustnej dziecka , ten odsetek były o wiele niższy. Dentyści ostrzegają, że próchnica u dzieci to nie tylko czarne ząbki. Obecność bakterii w jamie ustnej może prowadzić do zapaleń błony śluzowej i dziąseł, infekcji górnych dróg oddechowych, zaburzenia rozwoju kości szczęki, wad zgryzu, a nawet stanów zapalnych nerek czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych! Jak dbać o mleczaki? Myj dziecku ząbki bezpieczną dla niego pastą przez co najmniej dwie minuty, rano i wieczorem. To podstawa zasada higieny jamy ustnej! Dbaj o dietę. Dieta dziecka powinna być różnorodna. Zrezygnuj z podawania maluchowi słodyczy, zastąp je owocami. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich, np....