Trądzik młodzieńczy: co to jest, jak leczyć i zapobiegać
Adobe Stok: Yuliya
Zdrowie

Trądzik młodzieńczy: co to jest, jak leczyć i zapobiegać? [ZDJĘCIA]

Trądzik młodzieńczy to powszechnie występująca choroba skóry, która dotyka wielu osób między 11. a 20. rokiem życia. Szacuje się, że za około 80 proc. przypadków pojawienia się stanów zapalnych skóry odpowiedzialne są geny. Sprawdź, jak leczyć trądzik młodzieńczy i dowiedz się, czy można mu zapobiec.

Trądzik młodzieńczy to koszmar większości nastolatków, który, na szczęście, ustępuje wraz z wiekiem. Wczesna diagnoza, wdrożenie odpowiedniego leczenia, stosowanie właściwych kosmetyków oraz prostych zasad pomoże zminimalizować ryzyko pojawienia się zmian skórnych, blizn lub przebarwień.

Spis treści:

 1. Co to jest trądzik młodzieńczy?
 2. Co powoduje trądzik młodzieńczy?
 3. Jak wyleczyć trądzik młodzieńczy?
 4. Domowe sposoby leczenia trądziku młodzieńczego
 5. Jak skutecznie zapobiegać trądzikowi młodzieńczemu?

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy (łac. acne vulgaris) zwany inaczej trądzikiem pospolitym to przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych i skóry, która powstaje w wyniku nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. W konsekwencji na ciele pojawiają się otwarte lub zamknięte zaskórniki, grudki, krostki oraz torbiele ropne potocznie nazywane pryszczami.

Najczęściej trądzik młodzieńczy pojawia się między 11. a 20. rokiem życia w obrębie twarzy, górnej części klatki piersiowej, na ramionach, plecach, a nawet na pośladkach. Trądzik młodzieńczy to powszechna dolegliwość i tylko nieliczne przypadki zmian skórnych wywołane są przez poważne zaburzenia hormonalne wymagające specjalistycznego leczenia. Co nie zmienia faktu, że miejscowy stan zapalny skóry może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i samoocenę młodych ludzi.

Co powoduje trądzik młodzieńczy?

Bezpośrednią przyczyną pojawienia się trądziku młodzieńczego jest związana z dorastaniem burza hormonalna, a w szczególności nadmierny wzrost poziomu androgenów we krwi. Dochodzi wtedy do wzmożonego wydzielania się łoju i sebum, które to zatykają kanaliki odprowadzające wydzielinę na zewnątrz. Często zmianom chorobowym towarzyszy stan zapalny wywołany namnażaniem się bakterii.

Czynniki, które mogą nasilić trądzik młodzieńczy to:

 • leki, szczególnie hormony anaboliczne, leki przeciwpadaczkowe i barbiturany,
 • kosmetyki komedogenne, czyli zatykające pory i ujścia mieszków włosowych,
 • nadmierny i długotrwały stres, który wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną,
 • niezdrowa dieta bogata w cukier i uboga w tłuszcze roślinne,
 • zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym oraz policystyczne (wielotorbielowate) jajniki,
 • alergia pokarmowa,
 • mechaniczne podrażnienia,
 • nadmierna ekspozycja na słońce – sprawia, że skóra staje się grubsza, a ujście gruczołów łojowych zostaje „zatkane”,
 • nadmierna higiena – zbyt częste mycie i dezynfekcja skóry może nasilić objawy.

Jak wygląda trądzik młodzieńczy na zdjęciach:

Trądzik młodzieńczy
Adobe Stok: Ocskay Bence

Trądzik młodzieńczy
Adobe Stok: amnach

Trądzik młodzieńczy
Adobe Stok: soupstock

jak wygląda trądzik młodzieńczy?
Adobe Stok: yurakrasil

jak wygląda trądzik młodzieńczy?
Adobe Stok: ThamKC

fot. AdobeStock

Jak wyleczyć trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy nie powinien być bagatelizowany, ponieważ liczne zmiany zapalne mogą przyczynić się do powstawania mało estetycznych blizn lub przebarwień. W leczeniu zmian trądzikowych najważniejsza się systematyczność.

Kto leczy trądzik młodzieńczy?

Diagnostyką i leczeniem wszelkich zmian skórnych zajmuje się lekarz dermatolog, który każdy przypadek rozpatruje indywidualnie. Lekarz lub lekarka podejmuje decyzje o sposobach leczenia trądziku młodzieńczego. W niektórych przypadkach może zlecić wykonanie dalszych badań, np. testów alergicznych lub poziomu poszczególnych hormonów w celu wykluczenia innych przyczyn wywołujących zmiany chorobowe. Zazwyczaj leczenie trwa długo, a efekty zaczynają pojawiać się dopiero po 4-6 tygodniach.

Czym leczyć trądzik młodzieńczy?

Lekarz dermatolog, w zależności od rodzaju i nasilenia zmian skórnych, dobiera odpowiednią metodę leczenia opartą o leki o działaniu miejscowym i ogólnym. Jeśli po sześciu tygodniach farmakoterapii nie widać żadnej poprawy należy ponownie skonsultować się z lekarzem lub lekarką w celu zmiany sposobu leczenia.

Leki stosowane  w leczeniu trądziku młodzieńczego

Najczęściej przepisywanymi lekami na zamiany trądzikowe są:

 • antybiotyki miejscowe: erytromycyna, klindamycyna, a w cięższych przypadkach stosuje się antybiotyki ogólne (doustne), czyli tetracykliny: doksycyklina, tetracyklina, limecyklina;
 • retinoidy, czyli pochodne witaminy A: tretynoina, izotretynoina, adapalen, tazaroten;
 • maści lub kremy przeciwbakteryjne i przeciwzapalne zawierające nadtlenek benzoilu, hydroksychinolinę, hydroksychinolinę, kwas azelainowy i salicylowy.


Jeśli przyczyną trądziku u kobiet jest hirsutyzm (nadmierne owłosienie) lub łysienie typu męskiego, lekarz może zalecić leczenie hormonalne, np. w postaci tabletek antykoncepcyjnych.

Preparaty złuszczające naskórek

Wspomagająco lekarz może zalecić stosowanie preparatów mających w swoim składzie kwasy, które delikatnie złuszczają naskórek. Tym samym odblokowują ujście gruczołów łojowych oraz normalizują ich aktywność. Będą to preparaty posiadające w swoim składzie:

 • kwas salicylowy,
 • kwas azelainowy,
 • kwasy AHA (np. kwas mlekowy, kwas glikolowy).


Często lekarz lub lekarka rekomenduje dalsze leczenie podtrzymujące takie jak: peelingi chemiczne czy zabiegi laserowe.

Czym myć twarz? Kosmetyki do cery trądzikowej

Poza stosowaniem odpowiednich leków w postaci tabletek, kremów lub maści warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry kosmetykami wspierającymi leczenie. Zaleca się stosowanie dermokosmetyków lub kosmetyków myjących i pielęgnacyjnych, które nie tylko nie zatykają porów, ale także pozwalają na odbudowę warstwy lipidowej naskórka i przyśpieszą regenerację.

Kosmetyki do cery problematycznej zazwyczaj zawierać substancje takie jak: pantenol, alantoina, mocznik, kwas azelainowy, kwas pirogronowy, witaminy A, E i F, cynk czy oleje roślinne, np. masło shea, olej z awokado, olej konopny. Aby chronić wrażliwą skórę, warto stosować również kremy z wysokim filtrem UV.

Domowe sposoby leczenia trądziku młodzieńczego

Skóra trądzikowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Poza leczeniem farmakologicznym można zatroszczyć się o nią domowymi sposobami.

Zioła

Zaleca się połączenie ziół o działaniu antyseptycznym, antybakteryjnym, oczyszczającym, lekko ściągającym i łagodzącym, takich jak: bazylia, bratek polny, korzeń mniszka lekarskiego, korzeń łopianu, kwiat bzu czarnego, natka pietruszki, nawłoć, zielona herbata. Można je stosować w postaci naparów lub herbatek ziołowych.

Maseczki

Maseczki wspierają walkę z trądzikiem, natomiast ich stosowanie nie powinno być głównym sposobem leczenia zmian skórnych, w tym zapalnych. Najbardziej popularne są naturalne maseczki na bazie:

 • ogórka,
 • cebuli,
 • miodu i soku z cytryny,
 • miodu, kurkumy i jogurtu naturalnego,
 • ubitego białka i soku z połowy cytryny.

 
Nie zaleca się samodzielnego wyciskania pryszczy, wągrów i innych zmian chorobowych ze względu na możliwe nasilenie stanu zapalnego, dłuższego czasu rekonwalescencji, a w konsekwencji powstawania blizn. Zdaniem lekarzy manualne oczyszczalnie cery w salonach kosmetycznych nie zmniejsza stanu chorobowego, a jedynie go maskuje i opóźnia podjęcie leczenia.

Jak skutecznie zapobiegać trądzikowi młodzieńczemu?

Zapobieganie pojawieniu się trądziku młodzieńczego oraz nawrotów lub zaostrzenia się zmian skórnych przede wszystkim polega na stosowaniu się do wszystkich zaleceń lekarskich. W około 80 proc. przypadków pojawienie się zmian trądzikowych ma podłoże genetyczne. W związku z tym najważniejsze działania profilaktyczne to:

 • odpowiednia pielęgnacja skóry,
 • stosowanie kosmetyków, które nie zatykają porów,
 • prowadzenia zdrowego trybu życia opartego na zbilansowanej diecie,
 • unikanie nadmiernego stresu.


Zobacz także:

Smutny nastolatek z depresją
Adobe Stock
Aktualności
Depresja młodzieńcza - objawy, przyczyny i leczenie depresji u nastolatków
Depresja młodzieńcza może być łatwo pomylona z buntem i melancholią, jednak nie lekceważ objawów! Nieleczona depresja u nastolatka może doprowadzić nawet do samobójstwa.

Depresja młodzieńcza objawia się na różne sposoby - być może dziecko ciągle jest agresywne albo przygnębione, przestało się uczyć, nic mu się nie chce... Nie bagatelizuj podobnych objawów - może się okazać, że twój nastolatek cierpi na depresję. Niestety, jest to choroba, która dotyka obecnie nawet 30% nastolatków. Nieleczona depresja u dzieci także może przeobrazić się w depresję młodzieńczą. Spis treści: Depresja młodzieńcza - objawy depresji u nastolatków Rodzaje depresji u młodzieży Stany depresyjne u młodzieży - przyczyny Depresja u nastolatków - test Depresja wieku młodzieńczego - leczenie Skutki depresji u młodzieży Jak pomóc nastolatkowi z depresją? Depresja młodzieńcza - objawy depresji u nastolatków Młodzież w wieku nastoletnim może przejawiać część z poniższych objawów i nie muszą być one symptomami depresji. Jednak warto być czujnym! Jeśli dziecko nie może sobie poradzić z pewnymi problemami emocjonalnymi, jest pod wpływem stałego stresu, jest niezadowolone ze swojego wyglądu bądź ma problemy z rówieśnikami, powinnaś wyjątkowo uważnie przyjrzeć się następującym objawom depresji u nastolatków: złe samopoczucie fizyczne (stała ospałość, zmęczenie nawet najprostszymi czynnościami, częste bóle głowy), zaburzenia koncentracji (przez co mogą się pojawić problemy z obowiązkami szkolnymi), rozdrażnienie, nerwowość, huśtawka nastrojów, niskie poczucie własnej wartości , zamknięcie na otoczenie, zachowania autodestrukcyjne (nadużywanie alkoholu, stosowanie narkotyków, samookaleczenia, częste myśli o śmierci). Rodzaje depresji u młodzieży Prof. Maria Orwid wyrózniła cztery typy depresji młodzieńczej: depresja młodzieńcza czysta , której towarzyszą obniżenie nastroju oraz codziennej energii, nieokreślone dolegliwości lękowe oraz nadmierna troska o...

nastolatki chwalą się ciążą
AdobeStock
Aktualności
Nastolatki chwalą się ciążą. Nowy trend na Instagramie
Na Instagramie z dumą prężą swoje brzuchy. Czy rzeczywiście mają aż tak fajnie?

Ten nowy trend bardzo wyraźnie pokazuje, że to, co jeszcze dwadzieścia lat temu było powodem do wstydu i napiętnowania społecznego, przechodzi do historii. Czy słusznie? #Pregnantteen – niech wszyscy wiedzą Nie wiadomo co do końca kieruje młodymi mamami wrzucającymi do sieci swoje foty z nagimi brzuszkami - chęć przełamania konwenansu społecznego, czy też zaistnienia w sieci? A może pieką obie pieczenie na jednym ogniu? Jeszcze do niedawna nastoletnie ciąże były traktowane jako coś wstydliwego. Dziewczyny, które zaliczyły wpadkę, raczej nie obnosiły się z ciążowym brzuchem, a często wręcz starały się go ukryć w obawie przed społeczną krytyką .   Ale dzisiaj każdy powód jest dobry, aby wrzucić zdjęcie do sieci. Nastolatki już nie tylko nie widzą problemu w tym, że zostaną mamami w tak młodym wieku – ale wręcz traktują swoją ciążę jako pretekst do zaistnienia w sieci. Pod hasztagiem #Pregnantteen (zbitka słów pregnant i teen, czyli z ang. ciąża i nastolatka) prezentują swoje ciężarne zdjęcia. Pochwalę się wpadką na Instagramie Pod hasłem #Pregnantteen można w sieci znaleźć tysiące zdjęć niepełnoletnich dziewczyn, które z dumą prezentują swoje zaokrąglone brzuszki. Uśmiechnięte nastolatki w zaawansowanej ciąży ewidentnie wzorują się na ciążowych sesjach znanych blogerek. Ich posty zbierają mnóstwo polubień i komentarzy. Trudno oprzeć się wrażeniu, z taka reakcja tylko nakręca przyszłe mamy do wrzucenia do sieci kolejnych ciążowych zdjęć. Czy tak wczesna ciąża to powód do dumy? Pojawienie się dziecka to rewolucja w życiu dorosłej kobiety, a co dopiero nastolatki. Niestety liczba nastoletnich ciąż wciąż rośnie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że polskie nastolatki rodzą ok. 20 tys. dzieci rocznie. W Europie wyprzedza nas tylko Wielka Brytania. Brakuje edukacji seksualnej i środków...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj