zapalenie ucha
Panthermedia
Zdrowie

Boli ucho? To może być zapalenie ucha!

Zapalenie ucha u dziecka jest zazwyczaj efektem przeziębienia lub powikłaniem po grypie. Może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Uwaga! Czasami zapalenie ucha to wynik alergii!

Typowe objawy zapalenia ucha

Zapalenie ucha często zaczyna się w nocy lub rano. U niemowlęcia częściej zaczyna się gwałtownie, u starszego dziecka objawy mogą pojawiać się wolniej.
Ból ucha. Dziecko płacze, próbując dotknąć swojego uszka, starszak narzeka na kłucie w uchu. Ból może być naprawdę bardzo silny.
Brak apetytu. Młodsze dziecko nie chce ssać, starsze odmawia jedzenia i picia. A to dlatego, że podczas gryzienia i przełykania ucho boli jeszcze bardziej.
Gorączka. I to czasem bardzo wysoka – do 40 stopni Celsjusza.
Zaczerwieniona małżowina uszna. Szczególnie przy zapaleniu ucha zewnętrznego.
Niedosłuch. Po kilku dniach ustępuje silny ból, ale maluch może gorzej słyszeć.

Leczenie zapalenia ucha

Dziecko jak najszybciej powinien zbadać laryngolog. To on zdecyduje, czy doszło do infekcji wirusowej, czy bakteryjnej i na tej podstawie ustali sposób leczenia. Prawdopodobnie przepisze:
Środki przeciwbólowe. Są absolutnie niezbędne, ponieważ zanim leczone ucho przestanie boleć, może minąć trochę czasu.
Leki przeciwgorączkowe. Sprawią, że temperatura spadnie. Pamiętaj, by leki obniżające gorączkę stosować zgodnie z zaleceniami producenta (jeśli dziecko waży więcej niż przewidziano to dla jego grupy wiekowej, dawkę leku dostosuj do wagi dziecka a nie jego wieku).

Czytaj więcej o lekach przeciwgorączkowe i przeciwbólowe bezpiecznych dla dziecka.

Leki przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Pomogą pozbyć się wydzieliny i rozprawić się z wirusami.
Antybiotyk. Lekarz przepisze go tylko wtedy, gdy doszło do zakażenia bakteryjnego.

Uwaga! Zapalenie ucha trwa zwykle około 7 dni. Ale po skończonej chorobie koniecznie jeszcze raz musisz pokazać dziecko lekarzowi. Sprawdzi, czy uszko jest już całkiem zdrowe i nie doszło do powikłań (np. pęknięcia błony bębenkowej czy niedosłuchu).

          

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

dziecko, lekarz, ucho, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Gdy dziecko boli ucho
Nie ma malca, który choć raz nie chorowałby na zapalenie uszka. U dzieci trąbka słuchowa łącząca nos, gardło i ucho jest tak krótka, że zarazki łatwo się przenoszą.

Zapalenie ucha zewnętrznęgo u dziecka Przyczyny: Wystarczy lekkie zadrapanie w kanale słuchowym , aby spowodować kłopoty. Taka ranka może powstać podczas oczyszczania ucha patyczkami higienicznymi albo kiedy maluch włoży sobie coś do uszka. Lekarze nazywają czasem zapalenie ucha zewnętrznego „ uchem pływaka ”, ponieważ może je wywołać niezbyt czysta woda z basenu czy jeziora. Objawy: Najpierw pojawia się świąd w przewodzie słuchowym . Maluch może próbować się drapać i w efekcie pogorszyć sprawę: np. paznokciem zranić uszko i przenieść infekcję. Z uszka może wypływać żółtozielona wydzielina , pojawia się także ból i niewielka gorączka . Leczenie: Cierpiącemu maluszkowi pomoże ciepły okład na uszko . Rozgrzej ręcznik na grzejniku, zwiń w rulonik i ostrożnie przyłóż do chorego ucha. Ciepło nieco ukoi ból i przyspieszy leczenie. Uwagi: Idź do specjalisty zawsze, kiedy podejrzewasz, że dziecko boli ucho . Pamiętaj, że aby umówić się do laryngologa, potrzebne jest skierowanie od pediatry. Pomoc lekarza przyda się także, kiedy malec włoży coś do uszka. Nie staraj się wyjmować np. koralika patyczkiem albo pęsetką, bo możesz wepchnąć go jeszcze głębiej i spowodować stan zapalny.   Zapalenie ucha środkowego u dziecka   Przyczyny: U małych dzieci trąbka słuchowa , która łączy nos z uchem, jest krótka i szeroka. Kiedy dziecko ma katar , wirusy albo bakterie z jego noska mogą łatwo przedostać się do uszka, namnażać się tam i wywołać stan zapalny . Objawy: Często maluch ma wysoką gorączkę (nawet do 40ºC), płacze z bólu, nie chce ssać (bo wtedy w uchu podnosi się ciśnienie, a to wzmaga ból), trzyma się za ucho albo przyciska je do materacyka. Uwaga! Czasem jednak zapaleniu ucha środkowego nie towarzyszy podwyższona temperatura. Leczenie: Zwykle wystarczy podawać malcowi leki...

Ból ucha u dziecka to najczęściej objaw zapalenia
AdobeStock
Zdrowie
Ból ucha u dziecka: objawy, jak pomóc, domowe sposoby [KIEDY DO LEKARZA]
Nagły ból ucha u dziecka może być ostry i uciążliwy, często towarzyszy mu także gorączka. Jednym z powodów tych nieprzyjemnych objawów może być przedłużający się, nieprawidłowo leczony katar. Ból ucha u dzieci często wskazuje na stan zapalny.

Bolące ucho u dziecka to często objaw zapalenia ucha. Od tego, którą część ucha zaatakują wirusy lub bakterie , zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia. Zauważasz ból ucha u dziecka przy katarze? Przedłużający się katar, a nawet z pozoru niewinne przeziębienie, mogą wywołać poważne powikłania, z zapaleniem ucha włącznie. Spis treści: Ból ucha u dziecka przy ostrym zapaleniu ucha środkowego Objawy zapalenia ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego - jak złagodzić ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha zewnętrznego Objawy zapalenia ucha zewnętrznego Zapalenie ucha zewnętrznego - co na ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha wewnętrznego Objawy zapalenia ucha wewnętrznego Jak leczyć zapalenie ucha wewnętrznego? Gdy ból ucha się powtarza Ból ucha u dziecka - ostre zapalenie ucha środkowego Do zakażenia ucha dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli . Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ! Zapalenie ucha środkowego - objawy Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale tobie nie pozwoli go dotknąć. Przy tym schorzeniu, ból ucha i gorączka (około 38°C) występują często w parze. Dziecko może być: przestraszone, rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do ssania. U starszego malucha objawy zapalenia ucha mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują...

Domowe sposoby na zapalenie ucha
StockAdobe
Zdrowie
Czy domowe sposoby na ból ucha są bezpieczne?
Domowe sposoby na ból ucha pozwalają złagodzić tę dolegliwość zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dzięki produktom, które masz w domu, możesz szybko uśmierzyć stan zapalny i towarzyszący mu ból ucha. Domowe leczenie nie zastąpi jednak wizyty u laryngologa. Zobacz, które z domowych metod są bezpieczne i jak dzięki nim, możesz złagodzić infekcję ucha u siebie i dziecka.

Domowe sposoby na ból ucha pozwalają w naturalny sposób uporać się z początkowym, łagodnym stanem zapalnym wywołanym przez bakterie, wirusy lub grzyby. Jeżeli oprócz bólu pojawia się także swędzenie, pieczenie, obrzęk czy wyciek z ucha, jest to znak, że doszło do infekcji. Dzieciom często towarzyszą też  gorączka, rozdrażnienie, brak apetytu i bezsenność.  Pamiętaj, że jeśli powyższe objawy nie mijają, a dodatkowo z ucha wycieka ropna lub krwista wydzielina oraz pojawia się niedosłuch, należy zrezygnować z domowego sposobu leczenia i koniecznie wybrać się do laryngologa.   Spis treści: Czy domowe sposoby na ból ucha są bezpieczne? Czy oliwa jest dobrym sposobem na ból ucha? Z czego wykonywać ciepłe okłady na ból ucha? Czy masaż uszu pomoże na ból ucha ? Czy domowe sposoby na ból ucha są bezpieczne?  Domowe sposoby na ból ucha pozwolą szybko zareagować w przypadku nagłej infekcji zapalnej i mogą poprzedzać wizytę u lekarza (ale jej nie zastąpią). Warto jednak wiedzieć, że nie każde domowe sposoby na ból ucha są zalecane przez specjalistów. Pamiętaj więc, aby unikać wkładania czegokolwiek do ucha (np. popularnego czosnku) nie tylko dzieciom, lecz także sobie. Bardzo często stan zapalny ucha pojawia się w nocy i jest konsekwencją niedoleczonego przeziębienia. Nie lekceważ więc dolegliwości związanych z zapaleniem ucha u dziecka,  ponieważ mogą doprowadzić do poważnych powikłań.  Z czego wykonywać ciepłe okłady, aby uporać się z bólem ucha u dziecka? Do domowych metod na ból ucha, które są uznane przez lekarzy za bezpieczne, należy zaliczyć  ciepłe okłady , które dzięki podwyższonej temperaturze rozszerzają naczynia krwionośne w obrębie małżowiny i przewodu słuchowego, co wpływa na uśmierzenie bólu. Domowe okłady można...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz